Raun (první dítě Son Rise Programu)
se oženil! 04/2019


Raun je první dítě Son Rise Programu. Díky němu a jeho intuitivním, kreativním rodičům celý program asi před 40 lety vzniknul.

Rauna jsme poznali před několika lety na školení v USA. Cestuje a školí po celém světě, nevykazuje žádné známky autismu.
Když jsem ho viděla poprvé, byla jsem dojatá k slzám. Moc dobře jsem si totiž pamatovala snímky z jeho dětství, pasáže z knih a film o jeho životě. Jako malý měl těžkou formu autismu, kýval se ze strany na stranu, roztáčel talíře...

A teď se oženil :-)

Sledovat jeho osud je jako bourat si mozkové bariéry.

Son Rise Program® a my


Na SRP* nás upozornila jedna naše kamarádka v březnu 2013. Při shlédnutí prvních videí na webu www.autismtreatmentcenter.org jsme plakali dojetím, protože jsme měli pocit, že s touto láskyplnou filozofií bytostně ladíme. Na autismus se nepohlíží jako na tragédii, ale jako na požehnání a příležitost k osobnímu růstu. Zjistili jsme, že jejich přístup a techniky plné respektu a pochopení jsme do jisté míry nevědomě již používali. Řídí se tím, že když tyto děti nemohou jít do našeho světa, tak my půjdeme nejdříve do toho jejich a pak až jim budeme ukazovat cestu do světa našeho. Do té doby jsme měli pocit, že s naším pohledem na autismus jsme úplně sami. Najednou jsme se mohli opřít o 40 let inspirujících zkušeností stovek rodin z celého světa a mnoha kultur.

Bears a Samahria (Kaufman)
- zakladatelé SRP* a rodiče Rauna

Hned jsme jejich webové stránky s obrovským nadšením prostudovali a také nám velmi pomohly české stránky jediné SRP* facilitátorky u nás Lindy Cecavové www.rozvojhrou.cz. Z Ameriky jsme si objednali literaturu, CD/DVD a v srpnu jsme jeli na základní školení SRP* Start-Up. Líbilo se nám, že zde pracují pouze s rodiči, nikoli s dětmi. Jedna z jejich hlavních myšlenek je: "Aha, vy chcete, aby se vaše dítě změnilo, ale nejste ochotni se změnit sami?" Kromě probrání mnoha velmi užitečných technik jsme se k velkému překvapení spoustu času věnovali našemu vnitřnímu nastavení, přístupu k životu a našim přesvědčením. Školení nám pomohlo podívat se na autisty z nového úhlu a lépe je pochopit. Bylo pro nás úžasné osobně poznat zakladatele SRP*, mnoho dalších rodin ladících s touto filozofií a dobrovolníky z různých zemí. Jako bychom dostali injekci optimismu a víry. Pochopili jsme, že naše štěstí je naším rozhodnutím a nezávisí na okolním světě. Nikdo z nás neví, jak se bude Ángel vyvíjet dál a jestli bude patřit k dětem, které autismus nadobro opustí. Prostě si s ním užíváme každý moment. Jinak řečeno: k našemu štěstí nepotřebujeme, aby se Ángel z autismu dostal.

S Bearsem jsme se školili
i dělali individuální konzultace

Při konzultaci se Samahrií
(Kaufman)
- máma Rauna, moudrá to žena...

Hned po návratu, tedy od září, jsme předělali Ángelův pokoj na SRP* hernu (vyřadili jsme spoustu hraček, jakoukoli dekoraci, květiny a veškerou elektroniku, přestali jsme používat přehrávače pohádek, hračky jsme dali vysoko na poličky, na okna jsme dali fólie, do pokoje jsme přidali velké zrcadlo). Smyslem této změny bylo mít klidnou a jednoduchou místnost bez rozptýlení, kde se můžeme Ángelovi intenzivně věnovat 1:1. Po pár týdnech jsme našli první dvě dobrovolnice, takže byl SRP* ještě intenzivnější. Od té doby dopoledne chodí Ángel do školky a odpoledne/večer se věnujeme SRP*. Pokrok je z našeho pohledu velký a tím pádem velmi povzbudivý. Zlepšuje se oční kontakt, Ángel si hraje v herně čím dál radši, lehce si zvyká na každou novou dobrovolnici, ubývá záchvatů a špatných nálad, víc s námi spolupracuje, chce s námi všemi čím dál tím více komunikovat, začíná si venku všímat lidí a dětí, které doposud ignoroval, používá víc slov a spojuje je do vět. Jsme si jisti, že bez SRP* bychom se sem tak rychle a přitom radostně nedostali.

V současné době máme dobře fungující tým několika dobrovolníků a stále hledáme další, abychom měli program co nejintenzivnější.

V Americe nás školil i Raun (Kaufman)
- kdysi měl autismus, teď by to nikdo nepoznal

Pokračujeme v našem sebevzdělávání účastí na dalších seminářích (Son Rise Program® Maximum Impact 10/2013, Power Dialogues 3/2014, New Frontiers 11/2014), čteme knihy, posloucháme CD.

* Son Rise Program®

Son Rise Program® a školeni v US 07/2015


"Family Intensive" – školení v Americe i s Ángelem

Son Rise Program® jsme objevili v březnu 2013. Na stránkách Autism Treatment Center of America jsme hltali jeden článek a video za druhým. Když jsem viděla, že tam můžeme jet i s Ángelem, chtěla jsem, abychom jeli co nejdříve. Ale ejhle, ukázalo se, že nejdřív musíme projít základním školením Start Up. A po Start Up jsme zjistili, že jsou ještě další dva kursy... Tak jsme zatím pracovali s Ángelem, jak nejlépe jsme uměli, a mezi tím udělali tyto další dva kursy a ještě školení "Power Dialogues", kde jsme se učili, jak pracovat s přesvědčeními pomocí otázek.

Na "Family Intensive" jsme tedy odjeli téměř po dvou letech od začátku našeho programu. Těšili jsme se moc! Jely s námi i naše dvě dobrovolnice Barča a Yuli, které překládaly, pozorovaly, jak si nejlépe hrát s Ángelem, i samy byly v herně a dostávaly zpětnou vazbu, a byly s námi i na některých školeních.

Slovo "intensive" skutečně popisuje dění toho týdne. Jako bychom skočili do divoké řeky. Kombinace školení, otázek&odpovědí (protože vše bylo samozřejmě napasované přesně na Ángelka a naše potřeby), my v herně, zpětná vazba pro nás (kde vyplavávala naše hlubší témata), pozorování Ángela v herně, pozorování našich dobrovolnic a následná zpětná vazba a pak zpětná vazba na naši zpětnou vazbu :-)...

Speciálními momenty bylo opakované setkání se Samahrií - maminkou Rauna, tou, která s Raunem trávila celý den a vymyslela pro nás všechny tuto magickou metodu. Je ztělesněná moudrost a radost ze života! Probíraly jsme s ní naše osobní témata i vše kolem Ángela: jak to udělat se školou, jak podpořit Ángelka co nejlépe včetně konkrétních každodenních situací a změn, které nás čekají. Jeden večer jsme mohli mluvit se Samahrií i Bearsem - jsou oba tak inspirativní! Jsme jim moc vděční, že nám a mnoha dalším rodinám prošlapali cestu a stále jsou aktivní a dál nám všem s ohromným nadšením a elánem pomáhají.

Bylo toho tolik, že pozorovat Ángela v herně jsme stihli jen párkrát, ale už to samo o sobě byl ohromný zážitek. Kdokoli přišel do herny, byl rozzářený, vstřícný, plný energie a nadšení, kreativní, Ángela velmi často chválili a to i za sebemenší drobnosti. Nádherně se připojovali k tomu, co Ángel zrovna dělal, a přicházeli s novými a zábavnými činnostmi. Šla z nich všech ohromná láska a Ángel se s nimi cítil tak dobře, že po 8 hodinách v herně, kdy mohl odejít, tam chtěl často ještě zůstat nebo tam šel i večer před spaním a ráno.

Nejsilnější myšlenka, kterou jsem si odvezla? "Son Rise program® je z 90% o přístupu a jen z 10% o technikách." Je to tedy o nás, rodičích a dalších, kteří s autistickými dětmi pracujeme. My věříme od začátku, že Ángel je dar a náš učitel, a ten vděk k němu je stále větší. Cítím, jak se díky němu stáváme stále lepšími lidmi a jsme šťastnější. A je tedy i na nás věřit v ohromné možnosti a veliký potenciál, které každé takové dítě má, a když se objeví jakékoli naše strachy a pochyby, tak si je hned zpracovávat.

Jsme rozhodnuti vytvořit takové podmínky, aby byl Ángel v pokojíčku ještě víc než dřív a aby my všichni (rodiče a dobrovolníci) jsme s ním pracovali ještě lépe a efektivněji - podobně jako v Americe, protože jsme viděli, jak byl celý ten týden spokojený.

Těšíme se na další dobrodružství s Ángelkem a na vše, co nás v životě čeká :-)

Son Rise Program® a školeni v US 11/2014


Školení Son Rise Program® New Frontiers
"Tajemství štěstí není v tom, co se děje, ale jak na tyto události reagujeme."

Jeli jsme si znovu pro dávku nadšení, víry a energie. Milujeme to tu včetně té nádherné přírody, která nás obklopuje. Na vstupní bráně je cedule: Místo zázraků. Bylo to naše čtvrté týdenní školení v centru v Sheffieldu v Americe a pomalu začínáme chápat, že moc nezáleží na názvu, ani obsahu kursu. Všemi školeními se totiž prolíná to samé: štěstí a pohoda je otázkou naší volby a každou chvíli se můžeme rozhodnout, jak budeme určitou situaci prožívat. Nicméně tuto volbu můžeme učinit až poté, co se odvážíme podívat se do sebe a čelit našim překážkám a strachům. A to je proces sebepoznávání. Teprve když jsme šťastní rodiče, můžeme inspirovat naše děti a vytvořit prostor pro jejich růst a rozvoj.

Nejdůležitější (důležitější než jakékoli techniky) je náš přístup - nejen k našim speciálním dětem, ale i k sobě, dobrovolníkům a všem, co s našimi dětmi i s námi přichází do kontaktu. Zdá se to jednoduché - stačí být milující, plně akceptující, bez předsudků a žít v přítomném okamžiku... Ale až díky různým cvičením a aktivitám vnímáme, že se máme co učit, např. když bych byla plně přítomná, tak bych neodbíhala v duchu k jiným myšlenkám nebo bych se nestarala, co mám v příštím momentu říct nebo udělat. Plně akceptující a bez předsudků bych byla, kdybych byla úplně v pohodě, že se moje dítě všude svléká nebo plive nebo že na mě jiní lidé vrhají mrazivé pohledy, protože moje dítě je na veřejnosti příliš hlučné a chová se nevhodně. Učí nás hledat naše hluboká přesvědčení, názory, obavy (např. autismus je nevyléčitelný, moje dítě bude mít těžký život, to nikdy nezvládnu, co bude s mým dítětem, když já tu nebudu, jsem neschopný rodič, co když se moje dítě neposune, nebude umět číst/psát, nenajde práci, nebude moct žít samostatně, nebude mít přátele/vztahy, nejsem dost dobrá, měla bych dělat xx a neměla bych dělat yy atd) a ukazují nám, jak toto vše můžeme změnit ve svůj prospěch.

Osvěžili jsme si, jak správně nastavovat cíle pro naše dítě, věnovali jsme se tématu kreativity, flexibility, vymýšleli jsme nové hry a aktivity na současné konkrétní potřeby našeho dítěte, dostali jsme další tipy, jak pracovat jako tým s našimi dobrovolníky. Opakovaně slyšíme: "Chcete, aby se vaše dítě změnilo? Nejdřív se změňte sami." Měli jsme osobní konzultaci se Samahrií, mámou Rauna, a probírali jsme pokroky Ángela a jak dál. Její nadšení je nakažlivé. Začala větou: "Pro mě je vše o tom, jak myslíme."

Tentokrát jsme byli malá skupinka, jen 32 lidí, z 10 zemí, převážně rodiče, pár dobrovolníků a jedna babička. Našich dětí (s různými poruchami autismu) bylo 25, ve věku od 2 do 25 let. Potkali jsme se tu s pár známými z minulých kursů, všichni jsou ze SRP* nadšení a vidí pokroky. Opět jsme narazili na rodinu se 4 dětmi, které jsou všechny na autistickém spektru a ten nejmladší má navíc Downův syndrom. Většina rodin má vícero dětí a hodně probíráme také vztahy mezi sourozenci.

Poznali jsme osobně teenagerku Jade, která měla dříve autismus, hodně tehdy plakala, mluvila omezeně, nechtěla se nechat dotýkat, neměla žádný výraz ve tváři a opakovaně si hrála se stejnými hračkami, na určité období se ve vývoji úplně zastavila. SRP* dělali vícero let - a teď vypadá Jade naprosto normálně, studuje, nedávno si udělala řidičák a v školícím centru tady vypomáhá.

Bears - táta Rauna a spoluzakladatel metody SRP* a tohoto školícího centra říká: "Samahria a já vidíme jasně naše osobní výzvy jako dary, které nám pomáhají růst a stát se silnějšími a které v životě vytvářejí víc lásky a štěstí. Můžeme si vybrat štěstí a lásku, a to i během náročných období. Buďte změnou, kterou chcete vidět ve světě."

Děkujeme našemu Ángelíčkovi, že nám pomohl dostat se právě sem. Autismus by mohl vypadat na první pohled jako velký problém a přitom je to dar, požehnání, velká šance pro nás všechny - děti, rodiče, dobrovolníky, učitele a všechny, kteří se o tuto filozofii zajímají ...Tady se nám otevírají oči a učíme se dívat se na sebe a na svět z nového úhlu - a díky tomu jsme mnohem šťastnější a spokojenější. Odjíždíme nadšení a odhodlaní pokračovat v práci sami na sobě. Ángel je opravdu náš anděl.

Na závěr, jak se na SRP* a práci Bearse dívají jiní:

"Hledání míru na světě musí začít v lidském srdci a v našich vlastních rodinách. Barry Neil Kaufman tomu rozumí. Díky jeho osobnímu příkladu, jeho knihám a práci s lidmi vytváří přesvědčivou vizi, jak vybudovat vnitřní a vnější mír." President Jimmy Carter, nositel Nobelovy ceny míru.

"Práce B. N. Kaufmana je inspirující, zásadní a vizionářská. Je to věda lásky, soucitu a pochopení, která bude transformovat svět." Deepak Chopra, autor mnoha bestsellerů např. Sedm duchovních zákonů úspěchu: praktický průvodce, jak si splnit své sny.

"Kdyby existovala Nobelova cena za lásku, chtěl bych, aby ji Kaufmanovi dostali jako první." Dr. Wayne W. Dyer, autor mnoha knih např. Síla záměru

* Son Rise Program®

Spolupráce s Lindou Cecavovou

11/2018: Linda po delší době u nás doma

Linda Cecavová byla naším vzácným hostem.
Byl to pro nás všechny velký svátek, jako vždy, když se vidíme. I když u nás byla naposledy v květnu 2015, Ángel hned věděl, když jsme říkali, že si s ním přijede hrát teta Linda a těšil se. V pokojíčku by s ní vydržel hodiny, v její přítomnosti roztával a jihnul (a to měl zrovna dost náročný den, takže jejich interakce začínala tak, že se celý schoval do deky).Bylo to vesmírné načasování, protože jsme zrovna potřebovali probrat několik nových věcí a byli jsme vděční za Lindiny tipy. Např že kvůli stavebním úpravám v domě je Ángel smyslově přetížen a možná by pomohla sluchátka, tak jsme mu je hned začali víc nabízet a líbí se mu to.
Linda je takový náš anděl a vnesla nám domů zas víc klidu a pochopení. Vždy si říkáme, jaké štěstí máme, že je tady v ČR někdo s tak bohatými zkušenostmi.

Na návštěvy doma se sice dlouho čeká, ale kdo si počká, ten se dočká. Linda nám také několikrát pomohla formou telefonické konzultace. Doteď si pamatuju na tu první - to bylo před lety, když mi Ángel dával facky... ten telefonát sám o sobě mě uklidnil a za krátkou dobu ty facky odezněly.

Někdy se nás na setkáních na Lindu ptáte, tak ať máte info i tady:
Lindo, díky, že pomáháš tolika rodinám a dětem.
Moc si toho vážíme a tvoje práce má velký smysl.
Těšíme se zase příště!

05/2015: Den strávený s Lindou

Na Lindu jsme se opět moc těšili. Neviděli jsme ji celý rok, ale Ángel se k ní hned rozběhl, když ji viděl. Pamatoval si, že si tenkrát hráli s planetkami. I tentokrát s ní šel do herny lehce a rád si s ní hrál. Pro nás, rodiče, bylo velmi cenné, že jsme mohli vše přes kameru pozorovat a nahrávat, a pak jsme měli s Lindou konzultaci. I když máme pocit, že má teď Ángel trochu rigidnější období, Linda říkala, že vidí ohromný posun oproti loňskému roku. Hodně jsme se vyptávali na školu, protože Ángelek bude nastupovat do první třídy. Dostali jsme skvělé tipy, třeba vše ve škole nafotit a připravit mu album, kde mu vysvětlíme, co se ve škole děje, např. že je potřeba se hlásit. Linda je zlatá a je studnice moudrosti! Ángel i my jsme byli zase moc spokojeni. Těšíme se, až se o tipy i videa podělíme s našimi dobrovolníky.

05/2014: Další návštěva Lindy

Měli jsme to štěstí, že Linda k nám opět mohla přijet domů, a byl to pro nás zase velmi speciální den. Hlavním tématem byla Ángelova rigidita a jak posílit jeho flexibilitu. Dostali jsme výborné tipy, např. jak obohatit jeho oblíbené aktivity s planetkami a Šmoulíky nebo jak experimentovat se vzdáleností, co se týká očního kontaktu. Linda s ním také zkoušela úplně nové hry. Ángel se k Lindě choval, jako by to byla jeho dobrá známá, přitom se viděli teprve podruhé - hrdě ji ukazoval svého šneka a další oblíbené hračky. Hodně jsme se nasmáli v herně i mimo hernu a byl to opět moc přínosně strávený čas. Linda je takový pozitivní anděl a šíří kolem sebe dobrou náladu, radost, víru a naději, vůbec se nedivím, že ji speciální děti tak milují. A my rodiče samozřejmě taky :-)

01/2014: První návštěva Lindy u nás doma

O Lindě jsme se dozvěděli díky webu www.rozvojhrou.cz v březnu 2013.

V dubnu 2013 jsme s ní měli telefonní konzultaci, kde jsme řešili naše aktuální témata např. že Ángel nechce chodit ven, že dává facky, co dělat s jeho záchvaty vzteku, jak podpořit jeho komunikaci (v té době jen ojedinělá slova). Její odpovědi a její celkové pochopení nám tenkrát velmi pomohly.

V lednu 2014 přijela k nám domů. Nejdříve si hrála v herně s Ángelem a potom nám dávala svoje doporučení. Po obědě se k nám přidaly naše dobrovolnice a Linda reagovala na naše otázky. Pro celý náš tým byla velká čest poznat Lindu konečně osobně a diskutovat s ní Ángelův vývoj a tipy na další práci s ním (např. fáze "houba", kdy ho nemáme "šetřit" a klidně ho zásobovat spoustou vjemů a informací... můžeme si najít "svoje" činnosti, které s ním děláme... hodně lechtat, mačkat, fyzické hry a komentovat jeho části těla, aby sám sebe lépe vnímal.) Velmi se nám líbila její vlídnost a vstřícnost.

Další den měla Linda přednášku pro pedagogy v naší školce, která se zajímá o SRP*. Již nyní jsme s ní domluveni na další návštěvě u nás doma, na kterou se moc těšíme.

V Evropě je velmi málo profesionálů se zkušenostmi SRP*, proto jsme velmi vděční, že tady v ČR Lindu máme a můžeme se od ní učit.

* Son Rise Program®

 

Zkušenosti jiných rodin se Son Rise Program®

Pan Mokráň (překladatel zatím jediné knihy o SRP* do češtiny):
"Z filozofie Son Rise budeme čerpat asi vždy"

V našom špeciálnom živote s našim špeciálnym synom sme prešli viacerými cestami. Niektoré sme opustili po pár krokoch, pretože sme cítili, že táto cesta tu nie je pre nás. Niektorými sme prišli za druhý roh, pretože sme síce videli jej zmysel, ale ten buď naplnil svoje možnosti, alebo sme naň finančne nestačili. A potom sa našli aj cesty, ktorými sme kráčali tak dlho, ako sme vládali. Zo všetkých sa najviac vynímala cesta terapie Son Rise Program®. Táto terapia je výnimočná. Aj keby priamo nepomohla deťom, dopad, ktorý zväčša zanechá na celej rodine, je obrovský. Ale to sa nestáva, pretože ona zvykne deťom pomôcť - niektorí autisti sa vyliečia úplne, iným pomôže čiastočne. Náš syn sa počas terapie pohol ohromný kus vpred - a my z filozofie, ktorá tvorí jej základ, budeme čerpať asi vždy. Son-Rise je dôkazom, že niekedy má cesta rovnaký zmysel, ako jej cieľ.

* Son Rise Program®

Gábina a Tommy, který se díky Son Rise Program® už téměř vyléčil z autismu

Gábina a Tommy

Rodina začínající se Son Rise Program®

Našemu synovi R. je něco přes šest let a má diagnózu dětský autismus. O dětském autismu i o veškerých možných přístupech jsme za posledního 2,5 roku nastudovali a načetli velké množství informací. O práci s autistickými dětmi metodou SRP* jsme v minulosti také něco slyšeli, ale naplno nás na tuto metodu upozornili jednoznačně výsledky a pokrok, který jsme měli možnost vidět právě u Ángela a rodiny Chuecos. Po návštěvě u rodiny Chuecos bylo rozhodnuto: jdeme do toho. Nebylo to zase tak težké neboť je třeba přiznat, že práci v herně metodou SRP* si R. oblíbil okamžitě. A i když touto metodou pracujeme teprve necelé dva měsíce, drobné změny už jsou vidět: u R. se zlepšil oční kontakt i celkově se nám R. zdá více uvolněný a sebejistý. Nejpříjemnější ale na celé práci je pocit společné práce a společně strávených chvil v herně, kdy mezi námi a R. dochází řečeno odborným jazykem "k vzájemnému naladění". Právě toto "splynutí duší" je něco, co se nedá nikde koupit a je nedostatkovým zbožím nejen pro rodiče s autistickými dětmi.

* Son Rise Program®

"Ehm, tati, mám tě rád, i když se naštvu."
Aspergerův syndrom a filozofie Son Rise Program®.

Máme syna, kterému byl ve 4 letech diagnostikován Aspergerův syndrom. „Bude to vždycky takový podivín“, „Připravte se na to, že s ním budete mít celý život potíže“, „Nečekejte, že od něj uslyšíte, že vás má rád. Obvyklejší jsou spíš záchvaty vzteku, často i nadávky. Na to se připravte.“ To jsou věty, které jsme v různých obměnách slyšeli, když jsme se synem absolvovali „diagnostické kolečko“ u všech možných doktorů. Nějakou dobu jsme se dezorientovaně „plácali“ v tom, co dnešní společnost a zejména stát nabízí takovým dětem za pomoc a služby. Tak nějak jsme ale nebyli spokojení s ničím – s přístupem ve školce, s PPP, s SPC apod. V tomto čase jsme se od Barbory Chuecos dověděli o terapeutickém přístupu SRP*. Myšlenka nás velice oslovila a začali jsme studovat, o čem to vlastně je, číst nějaké knihy a byli se podívat u rodiny Chuecos doma. Posbírali jsme tedy nějaké informace, něco vyzkoušeli a závěr pro nás byl, že tohle je směr, kterým se budeme ubírat. Nemáme plnohodnotný program, dobrovolníky ani speciální herničku, ale hodně se orientujeme na filozofii, která stojí v pozadí celého Son Rise Program® přístupu. Hodně nám tato filozofie pomohla správně uchopit náš vztah k synovi, srovnat sami sebe a uceleně na syna působit. Píšu to celé pro to, že… dnes je synovi 8 let. Nedávno jsme dělali rodinnou oslavu mých narozenin. Rodina mi přála a syna jsem měl pod nohama, kde dělal svůj oblíbený „ismus“ – sypal si rýži v misce. Najednou se zvedl, odběhl do pokojíku, chvíli tam byl a cosi kutil. Pak přiběhl, popřál mi a předal jako dárek kus přeloženého použitého papíru. Byl to pro mě ten nejlepší dárek, který jsem kdy dostal:

KOMENTÁŘ:
Krásné a tuze dojemné! Po přečtení tohoto příspěvku se mi do očí vlily slzy, pak že autisté jsou "emocionálně chladní" :-) Krásnější dárek k narozeninám si opravdu neumím představit! Jeník je určitě úžasný... Moc Vám fandím a držím palce, dobrovolnice Barča

* Son Rise Program®