Aktuality

Sledujte naše aktuality a inspiraci
na facebooku

8/2020: Setkání 16.9. s Paulem Baptie a metodou Handle

Ve středu 16.9. (18-20 hod) vás zveme na další setkání - tentokrát už zase fyzické, ale bude možné se připojit i online.

Hostem bude Paul Baptie (online), který představí metodu Handle a bude odpovídat na vaše otázky.

Handle kolem nás krouží už několik let a už dlouho s ním sympatizujeme, ale teď konečně jsme se do něj sami víc ponořili, takže máme i osobní zkušenost. (Fotky jsou právě z návštěvy Paula u nás.)

Paul je v této oblasti opravdu expert a má zkušenosti se spoustou dětí.

A prospět může Handle nejen dětem, ale i rodičům.

“HANDLE (holistický přístup k neurovývoji a efektivitě učení) je neurovývojová terapie, která se snaží organizovat nervový systém, omezit stres a podpořit proces učení prostřednictvím organizovaného pohybu a stylu interakce. HANDLE může pomoci lidem s autismem a jinými neurovývojovými odlišnostmi v jakémkoli věku.
Je také vhodný pro ty, kteří chtějí lépe spát, lépe se soustředit, být klidnější, zlepšit svou paměť či koordinaci.”

Registrovat se můžete do 14.9. na adrese barbora@autismusjakodar.cz. Uveďte prosím, zda se připojíte online nebo zda přijdete fyzicky (setkání bude v Praze na Andělu).

Těšíme se na vás!

8/2020: Bude Ángel pekařem?

“Teda Ángelku, ty bys mohl být pekař, až budeš velký!” (Pomáhal s pečením koláčků a vše sám nazdobil.)

“Ne! Já nebudu pracovat, já tady budu žít s vámi.”Ángelovy historky

8/2020: Videorozhovor s námi a Andělou Kinclovou (Mateřská mě ne-BAVÍ)

Děkujeme Anděle Kinclové & Mateřská mě ne-BAVÍ za moc milé popovídání.

Anděla má kromě andělského jména 3 děti, z toho - jak sama říká - “jednoho úžasného autistíka” a toho nejmenšího má během rozhovoru často v náručí, což se nám moc líbilo.

Z toho, co nám Anděla napsala: “Díky vám jsem narazila na metodu Son-Rise a vůbec na přístup, že autismus je Dar. Díky tomu se můj náhled na syna, autismus celkově i na sebe samu úplně změnil a převrátil a jsem za to tolik vděčná. Autismus mi díky tomu vůbec nevadí, vidím jeho dary a obdivuhodnost lidí, kteří ho mají.”

Rozhovor je hezky strukturovaný. Otázky jsou vidět na obrazovce, tak se můžete kouknout třeba jen na ten kousek, co vás zajímá.

Přejeme nám všem, ať nás mateřská baví (ať už jsou naše děti jakkoli staré, protože na mateřské budeme s těmi našimi dětmi svým způsobem možná celý život).

Videorozhovor zde: Mateřská mě ne-BAVÍ

8/2020: Milujeme léto v Čechách

Dali jsme si kombinaci svatby jedné naší milé dobrovolnice a návštěvy u přátel.
U toho asi 150 zastávek v Čechách a na Moravě včetně jedné noci v lese.

U Ángela nejvíc vyhrála voda a Pohádková vesnička. O Bobovi a Bobkovi mluví doteď.Léto budiž pochváleno.

Ángel to zvládnul všechno moc hezky - hodně jsme se mu přizpůsobovali (programem i tempem), ale i tak máme radost, že všechno klaplo a měli jsme krásnou dovolenou.

I vám všem krásné dny a krásné léto.Ángelovy historky

8/2020: Pozvánka na běh na podporu autistických rodin RUN AUT

3.9. se stejně jako loni běží závod na podporu autismu.

Loni to bylo super! Skvělá atmosféra!

My teda nejsme s Ernestem zrovna týpci na běhání a skoro jsme u toho vypustili duši, ale i navzdory tomu se letos chystáme znovu.
Co by člověk neudělal pro podporu těch našich dětí, že jo?

Ernesto prý bude povzbuzovat a hlídat Ángela a já se hodlám zas vydat na trať... neběhám ale vůbec, můj “sport” je sem tam pár minut na koloběžce nebo trocha jógy... takže hledám podobně běžecky naladěné duše, které by vyrazily v pomalé skupince.
Spíš prostě taková společenská událost, kde jen tak mimochodem uběhneme & ujdeme 4 km v krásném parku.
Když tak se ozvěte...

A jestli běháte, tak tím líp!
Mimochodem se dá “závodit” i tak, že “jen” zaplatíte startovné, ale neběžíte vůbec.
Prostě to celé můžete podpořit různými způsoby - každý sobě na míru.

Děkujeme organizaci Auttalk a organizátorům za tak hezkou akci!!!

8/2020: Zase jsem zapomněla říct, ať mu to ničím nesypou...

Znáte to?

Do restaurací chodíme jen zřídka, ale teď jsme byli na dovolené a museli jsme. Brambory jedl teprve asi počtvrté, takže ve mně byla malá dušička, jestli je vůbec sní.
Jistota je skoro vždycky řízek... jenže teď nejen že byly brambory s petrželkou, ale v obalu řízku byl sezam!

Na chvíli jsem přestala dýchat. Když Ángel dlouho nejí, tak se vše zhoršuje. Někdy tomu říkáme autismus z hladu. Tzn. že kdyby nesnědl ani brambory ani řízek, následovaly by možná zajímavé hodiny.

Chvíli koukal do talíře a zkoumal brambory i řízek, pak vzal vidličku a začal jíst. Heuréka!

Dřív by nesnědl ani řízek se sezamem, ani brambory, natož něčím posypané. Vzpomínám, jak jedl rohlík s máslem a šunkou jako malinký tak, že v 10 hodin snědl rohlík, ve 12 samotné máslo a ve 14 samotnou šunku. A to je jen jedna z mnooooha příhod na téma “jídlo”.

Třeba máte zrovna menší děti, které taky nechtějí skoro nic jíst, tak jen abyste věděli, že může být světlo na konci tunelu.
Držíme palce!Ángelovy historky

8/2020: “Na zeměkouli si nemůžu dělat, co chci.”

“Tady na zeměkouli si nemůžu dělat, co chci. Když si chceš dělat, co chceš, musíš jít na jinou planetu.”

Ángel pořád něco povídá. A někdy řekne něco, co nás fakt hodně zaujme... Jeho (i naše) fascinace Zemí a celým vesmírem stále pokračuje...Ángelovy historky

7/2020: Nové hlášky – formulář a trh

Ángel nás baví:

“Formulář je člověk, který vyrábí formuli.”

“Naše zahrádka je jako takovej trh, protože si tam něco trháme.”

Přejeme hezký a veselý den!Ángelovy historky

7/2020: Foto-příběh: 24 hodin s jednou krabicí


Ángelovy historky

7/2020: Další setkání v září

V červnu bylo poslední setkání před prázdninami.
Děkujeme vám všem, co jste byli s námi, a díky za všechny ty dobré otázky! A taky děkujeme korona-době, že nás navedla na on-line akce, díky čemuž jsme za posledních pár měsíců poznali nové tváře a byli v kontaktu s lidmi ze všech regionů ČR i ze Slovenska. Výzvy i krásy života máme podobné a je posilující vědět, že v tom nejsme nikdo sám.
Mockrát děkujeme Auttalk, že jste nás celý rok podporovali v organizaci těchto setkání!

Na další setkání se těšíme v září! Datum bude včas na facebooku i webu. Přejeme vám krásné léto!!!

7/2020: S čím spí vaše děti?

A s čím nejkurióznějším kdy spaly?
Ángel spal jednu dobu s miskou syrových vajíček, to jsme se trochu klepali, ale většinou souhlasil, že budou těsně vedle postele.
Když se ještě díval na DVD, tak si bral obaly od nejoblíbenějších pohádek taky s sebou i do postele.
A jindy spal delší období s třemi termoskami. Jedna byla táta, druhá máma, třetí kluk. Bral je všude s sebou, a právě i do postele. Ty vajíčka s námi taky všude putovaly...

Já si maximálně představovala, že moje dítě bude jednou usínat s nějakým plyšákem. Tyhle děti nám prostě rozšiřují obzory.
Hlavně když jsou spokojení a když spí... (Období, kdy spal nepravidelně a málo a kdy usínal třeba ve 4 ráno, máme snad za sebou. Máme pocit, že nám pomohl přechod na dietu.)

A když spí, jsou stejně nejsladší, že?Ángelovy historky

7/2020: Do otázek a odpovědí přibyly 2 otázky:
“Opravdu dobrovolníkům neplatíte?” a “Jak často k vám dobrovolníci chodí?”

“Opravdu dobrovolníkům neplatíte?”
Opravdu ne. Platíme pouze v případě, kdy přijdou nad rámec dohodnutých hodin (většinou chodí 2x týdně na dvě hodiny). Někdy dáme nějaký drobný dárek, čokoládu apod.
Bereme to tak, že dobrovolníci získávají taky něco pro sebe, ale ne nutně peníze. Může to být dobrý pocit, osobní růst, náhled sama na sebe, autenticita apod. Koncept dobrovolnictví vnímáme jako symbiózu tří stran, kde něco získává dítě, rodiče i dobrovolník.

“Jak často k vám dobrovolníci chodí?
Dobrovolníci k nám chodí 2x týdně na 2 hodiny po dobu 6 měsíců. Pak končí nebo pokračují ve stejném rytmu nebo chodí jednou týdně.
Dobrovolníci jsou poklad. Věříme, že můžou pomoct každé autistické rodině a zároveň můžou sami hodně získat.

Otázky a odpovědi

7/2020: Lezení s Adventorem

Tohle je jasná reklama pro organizaci Adventor.
Ángel odmala pořád leze někam do výšek, na stromy, na futra... už dlouho s ním chceme zkusit lezení, tak jsme se domluvili s Michalem a Vojtou z Adventoru na dnešek.
Dnes mi ale Ángel několikrát řekl, že on nikam nejde a nikam lézt nebude, tak já že nemusí, že může jen koukat atd atd.
První půlhodinu se skutečně jen díval na další děti, pak jsme se ho snažili nadchnout, že by to mohl zkusit, ale nechtěl sundat ty svoje crocsy - jediný boty, co nosí.
Tak na mě Michal mrknul a se slovy “Příklady táhnou” jsme půjčili boty pro mě... moc to na Ángela nezabralo, tak pak jsem se nasoukala i do toho sedáku, Ángel pořád nic moc, tak jsem začala lízt já... no prostě jsem měla úžasnou (nečekanou) individuální lekci lezení :-)
A Ángel se postupně nadchnul pro lezení v jiné části - bez lana, bot i sedáku.
Chlapi to s ním hezky uměli, tak nějak přirozeně, nenuceně.
Nakonec jsme tam byli 3 hodiny a Ángel si zpíval, tancoval tam, lezl a skákal, mazlili jsme se, chechtal se, no prostě paráda! Šťastný dítě, šťastná máma...
Děkujeme Michalovi a Vojtovi MOC MOC MOC! A chystáme se znovu.Ángelovy historky

7/2020: Letní rodinné víkendové setkání

Máme velkou radost. Ve spolupráci s Kolpingovou rodinou Smečno a organizací Auttalk jsme si moc užili víkendový pobyt v Domě rodin.
Moooooc děkujeme všem skvělým asistentkám (pod vedením naší zkušené Ivany Sankot), které byly s dětmi, když jsme měli program pro rodiče.
Honza Sokol z organizace AutTalk nás přijel nejen osobně pozdravit, ale ještě se nám s Helenkou postarali o krásný večerní hudební program se spontánní diskotékou pro malé i velké.
Třešinkou na dortu byla oslava krásných narozenin jedné naší slečny.Největším komplimentem jsou asi dotazy dětí “Kdy pojedeme znovu?” a vyjádření několika maminek, že svoje dítě už dlouho neviděli tak šťastné.
A ještě od jedné maminky: “Jsem nadšená. Hledala jsem dlouho a konečně jsem našla. Je mi krásně a nechce se mi domů. Myslela jsem, že jsem svými postoji a názory “vadná” a zjistila jsem, že jsem v pořádku!!”

Tak nějak... Pro nás s Ernestem to byla velkolepá oslava odlišností všech našich dětí i nás dospělých.

Moooc ještě jednou děkujeme Kolpingově rodině Smečno a organizaci AutTalk - bez vás bychom takovou akci nemohli zažít - a také děkujeme našim partnerům lifefood.cz a SONNENTOR.
A nejvíc děkujeme všem těm našim dětem - že je máme a že jsou tak bezva (a že nás seznamují s dalšími prima lidmi...)

7/2020: S čím spí vaše děti?

A s čím nejkurióznějším kdy spaly?
Ángel spal jednu dobu s miskou syrových vajíček, to jsme se trochu klepali, ale většinou souhlasil, že budou těsně vedle postele.
Když se ještě díval na DVD, tak si bral obaly od nejoblíbenějších pohádek taky s sebou i do postele.
A jindy spal delší období s třemi termoskami. Jedna byla táta, druhá máma, třetí kluk. Bral je všude s sebou, a právě i do postele. Ty vajíčka s námi taky všude putovaly...

Já si maximálně představovala, že moje dítě bude jednou usínat s nějakým plyšákem. Tyhle děti nám prostě rozšiřují obzory.
Hlavně když jsou spokojení a když spí... (Období, kdy spal nepravidelně a málo a kdy usínal třeba ve 4 ráno, máme snad za sebou. Máme pocit, že nám pomohl přechod na dietu.)

A když spí, jsou stejně nejsladší, že?Ángelovy historky

7/2020: Nová odlehčovací služba ve Smečně?

Kdo by nepotřeboval někdy pomoct?
Máme radost, že pro autistické rodiny vznikla nová odlehčovací služba.
O Domě rodin ve Smečně jsme tu už několikrát psali.
Teď lze ovšem kromě pobytů a víkendů nově využívat také odlehčovací službu - buď přímo v Domě rodin nebo i doma (do 40 km od Smečna).
My jsme pro Ángela už využili a byli jsme spokojeni my i Ángel.
Info v přiloženém letáčku, kde najdete i kontakt.6/2020: Představujeme vám novou dobrovolnici Eirini

Dobrovolníci jsou takové naše prodloužené ruce... naše rozšířená rodina.

Naše nejnovější dobrovolnice Eirini je z Řecka a je maminkou 3 dětí. Bydlí ve stejném městečku jako my.
V našem místním měsíčníku byl jednou článeček o dobrovolnictví, a prý ať se přihlásí ti, kdo chtějí dobrovolničit, i ti, co by ocenili nějakou pomoc.
Napsala jsem jim o nás a že hledáme dobrovolníky k Ángelovi.
Zanedlouho se vynořila Eirini... usměvavá, pozitivní, přátelská... Má krásnou češtinu, a když si náhodou s Ángelem kvůli jazyku nerozumí, tak to vůbec nevadí, protože mnohem důležitější než jazyk, je vnímavost, citlivost a radost. Toto už máme ověřeno díky několika dobrovolníkům, kteří třeba česky vůbec nemluvili.

Eirini nám poslala email, z kterého jsem měla slzy v očích. Někdo (cizí) k vám chodí ve svém čase, investuje svoji energii, spoustu nadšení a lásky, nedostává za to od vás žádné peníze a ještě říká, že dárek jsme dali my jí. A v karanténě se svojí dcerou ušili pro Ángela roušku s Wall-E a Evou, což je jeho oblíbený pohádkový příběh.

Zde s jejím svolením zveřejňuji (a pod jejím textem to příp. najdete v češtině).

Mockrát děkujeme Eirini, Hostivickému měsíčníku i místní dobrovolnické iniciativě!
“My aquaintance with little Angel and his family happened by chance.
The answer to my question 'how can I help children in need in our community' came from a lady in the volunteer group in Hostivice by another question: would you like to help an autistic boy?
Autism is a word (and a world) that I knew only from books and chats with friends who have kids in the autistic spectrum.
Neither have worked with one nor have heard of SonRise program before. Despite this fact, I said yes, I would love to have the opportunity to help a child who seems helpless in our conventional world.
Volunteering with Angel is like going on a hike trip to a mountain top. We take one step at a time, sometimes we tripple over or we run up, we take a rest and sit down or we go off the path.
I say 'we' because every session with little Angel is a blessing for me too. Every time I go into the playroom, I find myself immersed in his world amazed by him, his thinking and actions. I am learning to refrain myself from the need- as an adult- to teach and direct him. I am learning to listen, sit back and observe, let him take the lead. Be a child for a while. Let him invite me into his play.
There are many 'oh-I-could-have-done-it-different' moments and there are many more 'Bravo! I-see-YOU-can-do-it!' moments.
No matter what, every time I leave our playroom I feel Angel and I made a small step forward towards the top.
We taught each other something.
I am (and I know that Angel is too) looking forward to reaching the top, look around with delight and amazement and be part of that wonderful world.
Thank you Barbora and Ernesto for giving me this special gift to be part of that amazing journey.”

“Moje setkání s Ángelkem a jeho rodinou bylo náhodné.
Odpověď na otázku ‘jak můžu pomoci dětem v naší komunitě’ přišla od paní ve skupině dobrovolníků v Hostivici, která se mě zeptala: ´chtěla byste pomáhat chlapci s autismem´?
Autismus je slovo - a svět, který jsem znala jen z knih a z hovorů s přáteli, kteří mají děti na autistickém spektru.
Nikdo s žádným takovým dítětem nepracoval, ani neslyšel o Son Rise Programu. I tak jsem řekla ano - ráda bych využila příležitost pomoci dítěti, které se zdá v našem konvenčním světě bezradné.
Dobrovolničení s Ángelem je jako jet na výlet na kole na vrchol hory. Jedeme kousek po kousku, někdy se zasekneme nebo zrychlíme, pak si odpočineme a sedneme nebo se zas vydáme na cestu.
Říkám ‘my’, protože každé setkání s Ángelkem je požehnáním i pro mě. Pokaždé když jdu do herny, nořím se do jeho světa a jsem v úžasu z něho, z jeho myšlení i chování.
Učím se zdržet se dospělácké potřeby učit ho a řídit ho.
Učím se naslouchat, sedět a pozorovat, nechat ho převzít vedení. Být na chvíli dítětem. Nechat ho, ať mě přizve do svojí hry.
Je mnoho momentů ‘ó-mohla-jsem-to-udělat-jinak´ a mnohem víc momentů ‘Bravo! Vím-že-to-zvládneš´.
Ať se děje cokoli, pokaždé když z herny odcházím, cítím, že jsme s Ángelem udělali malý krůček směrem na vrchol. Každý jsme jeden druhého něco naučili. Těším se (a vím, že Ángel taky), až se dostaneme nahoru, a pak se rozhlédnu s radostí a nadšením, a těším se, že budu součástí toho báječného světa.
Děkuju, Barboro a Ernesto, že jste mi dali tento speciální dárek, kdy mohu být součástí této úžasné cesty.”

Dobrovolnictví

6/2020: Ángelovy hlášky – co je porcelán?

“Porcelán znamená, že se tam dá nějaká porce.”

“Já nesnáším vajíčka, protože jsem savec.”

“Maminko, ty jsi hubená žena!”

My se doma asi nikdy nebudeme nudit.

Navíc kromě hlášek Ángela zažíváme stále něco veselého i tak, např.

Manžel se vrátí z nákupu:
“Koupil jsem vajíčka.”
Vyndává věci v kuchyni.
“Měli orgány.”
“Cože???!!!!”
(Orgány jako organic... :-))Ángelovy historky

5/2020: Další on-line setkání: středa 24.6. (18-20.00)

Moc děkujeme Gábině Llewellyn za skvělé povídání a zodpovídání všech vašich dotazů na květnovém online setkání, hlavně ovšem za její pozitivní přístup, radost a spoustu energie, o které se s námi podělila!

Pro ty, co jste nám psali, že chcete být s námi ve spojení, dáváme už teď info, že další online setkání bude v červnu ve středu 24.6. (18-20 hod).

Tentokrát se s vámi podělíme o náš příběh s Ángelem a budeme odpovídat i na vaše otázky (zaslané emailem předem a pak přímo z chatu), v podobném formátu jako v květnu.
Nemáme univerzální recepty a jsme experti jen na jedno dítě (to svoje), ale přece jen je Ángelovi 12 a Son Rise Program i dietu děláme (v různých podobách) už 7 let, včetně programu s dobrovolníky, byli jsme 5x na školení přímo v kolébce Son Rise programu, a budeme s vámi rádi sdílet naše zkušenosti. V květnu jste se už v chatu někteří na náš názor ptali, ale nechtěli jsme ukrajovat čas Gábině...

Hlásit se můžete už teď na emailu barbora@autismusjakodar.cz,
do názvu emailu prosím napsat “Registrace online 24.6.” Pokud už teď máte otázku, můžete ji tam zase připsat.

Děkujeme korona-době, že s sebou přináší mnoho dobrého... měsíční setkání jsme dělali dříve jen fyzicky v Praze, ale díky okolnostem jsme ho v dubnu a květnu překlopili do online podoby, čímž se k nám přidala spousta lidí zdaleka i ze Slovenska, kteří by normálně do Prahy nemohli... a říkáte nám opakovaně, že byste chtěli zůstat v kontaktu, tak jsme se rozhodli, že to budeme nějak kombinovat (protože o fyzické setkávání určitě přijít nechceme).

Mějte se moc krásně a těšíme se na vás.

Starší příspěvky

2020

5/2019


• ATYP magazín: Sebekoučinkové otázky pro každé období (nejen koronavirové)

Jsem na sebe hodná?
Co pro sebe můžu dnes udělat?
Jak můžu dostat do každého dne aktivně aspoň trochu radosti?
Jak si dnes společně užít legraci?
Za co jsem dnes vděčná?

Děkujeme ATYP magazínu!
Celý článek na tomto odkazu.

Jsem na sebe hodná?
Co pro sebe můžu dnes udělat?
Jak můžu dostat do každého dne aktivně aspoň trochu radosti?
Jak si dnes společně užít legraci?
Za co jsem dnes vděčná?

Děkuju ATYP magazín!

Sebekoučink do každého období


• Pravý domácí časopis o nás před 5 lety a teď

Děkujeme Pravému domácímu časopisu, který zveřejnil článek o Son Rise Programu a naší cestě s Ángelem už před 5 lety.

V nejnovějším čísle Pravý domácí časopis je taky trochu o nás s Ángelem, tak jsem při té příležitosti vyhledala ten starší časopis... četli jsme si to tady a vzpomínali... díky fotkám vidíme, jakou cestu už Ángel ušel, jak působí mnohem přítomnější a jsme vděční, že už se třeba neschovává venku do koše.

Dáváme to sem, protože tam byl hezky shrnut Son Rise Program - co to je, hlavní principy a jak začít.
Někteří jste se nás na podobné otázky ptali, tak se to bude možná někomu hodit.

Děkujeme dobrovolníkům na fotce i všem dalším, kteří s námi ty roky jdou společně! Každý jste vložil/vkládáte významnou puzzličku do Ángelova života i života naší rodiny.


3/2019


• Setkání s organizací Freya (sexualita a vztahy)

Děkujeme organizaci Freya a jejich skvělé lektorce za úžasné březnové setkání!
Už po prvních minutách nám spadla brada, když jsme se dozvěděli, co všechno v této organizaci nabízejí.
Rodiče malých dětí si prý říkali, jestli je téma sexuality a intimity vůbec pro ně aktuální... a pak jsme byli všichni rádi, že jsme se toho tolik dozvěděli, je to totiž velikánské a široké téma.
Zahrnuje třeba témata jako hranice, dotyky, hygiena, kde končí moje tělo atd. Paní lektorka je profi a zároveň zábavná, empaticky reagovala na vše, co jsme ve skupině potřebovali a na co jsme se ptali.
Má ohromné zkušenosti, protože mnoho let pracovala s lidmi s nějakým (i těžkým) handicapem a pro nás je obzvlášť cenná taky její bohatá zkušenost s lidmi na autistickém spektru.
Nejen pro ty, co se z včerejšího setkání omluvili kvůli nemoci nebo hlídání, ale i pro všechny ostatní, kteří by měli o toto téma zájem - Auttalk bude v budoucnu pořádat podobné setkání a my určitě taky.
Stojí to za to, ať máme dítě tříleté nebo třicetileté.
Případně se můžete na Freyu obrátit individuálně.
2/2019


• Ve středu 11. 3. setkání s organizací Freya
téma: Sex a vztahy


Kdy: ve středu 11.3. 18.00-20.00 hod
Kde: v Praze na Andělu

Téma: Sex a vztahy

Máme velkou radost, že si budeme povídat o SEXUALITĚ, intimitě a vztazích, vše přímo zaměřeno na děti/lidi na autistickém spektru - s expertem na toto krásné TABU téma z organizace Freya. Kapacita omezena! Po dohodě s Freyou chceme mít malou skupinu. Registrujte se prosím na emailu barbora@autismusjakodar.cz

„Člověk s postižením má stejné potřeby jako zdravý člověk. První z nich je být uznán a milován takový, jaký je." (Sestra Michele Pascale Duriezová)

Info od Freya:
* Budeme mluvit o tématech sexuality a vztahů, ale je zde i prostor sdílet Vaše témata z této oblasti.
* Setkání je uzpůsobeno potřebám skupiny pečujících osob, tzn. budeme se bavit o tom, co Vy potřebujete a co Vás zajímá.
* Pečující osoby mají možnost mluvit o tabuizovaných tématech, o kterých mají obavy jinak mluvit, dostat odpovědi a návody na své otázky a situace.

Možná témata:
* Sexualita lidí s autismem
* Jak a kdy komunikovat o sexualitě a vztazích?
* Respektující sexualita – fyzické a psychické dopady potlačované sexuality na život člověka s PAS
* Psychosexuální vývoj lidí s mentálním postižením
* Projevy nenaplněné sexuality a co s tím?
* Rodiče a jejich vztah k sexualitě svých dětí - 5 fází, kterými si procházejí rodiče, když se jim narodí dítě s PAS
* Sexuální výchova – edukační pomůcky.
* Závislost X nezávislost. Kdy vypustíš z hnízda a jak?
* Sexuální násilí a co s tím?
* Jak komunikovat o sexualitě mezi sourozenci?
- Co všechno spadá do oblasti sexuality?
Je to například sexuální výchova (rozdíly mezi muži a ženami, téma dospívání, menstruace, výchovy dětí aj), doteky, intimita, blízkost, vztahy, rodina, masáže, sexuální identita, masturbace, pohlavní styk, sexuální projevy a chování společensky tolerované i odsuzované, namlouvání, sexuální touhy, partnerství, láska, rodičovství, důvěra a další.

- Poradenství pro účastníky/účastnice kurzu ZDARMA
Účastnicím a účastníkům kurzů dále nabízíme individuální poradenství k tématům sexuality a vztahů ZDARMA.

Jsme moc vděční, že se u nás někdo tomuto tématu věnuje. Moc děkujeme organizaci Freya!

Také moc děkujeme organizaci Auttalk, kde nás podporují v organizování těchto měsíčních setkání. A právě díky nim jsme se navíc o Freye dozvěděli.


• Ohlasy na dokument Autismus jako dar

Dostáváme ohlasy na dokument Autismus jako dar, který vznikl už asi před 2 lety. Např. tato zpráva nám udělala radost:

“Dobrý den, velice mě zaujal vás přístup k autismu a musím přiznat i inspiroval.
Mám téměř 6ti letého autistu a je to doslova celý váš Angelek.
Viděla jsem dokument Autismus jako dar a přiznám se, že jsem o tom takhle začala přemýšlet až po shlédnutí.
Úplně jsem změnila pohled na syna, protože váš Angelek je úplně jako ten náš . Ty gesta, ty pohyby i ten pohled.
Zatím tedy nemluví, jen opakuje, ale věřím, že to přijde....
Díky vám jsem pochopila, jak mám úžasné dítě.
Děkuji moc!!!!!! ”

Přikládáme trailer, příp. u nás v odkazech nebo přímo na youtube je snadno dohledatelný celý dokument (pod názvem Autismus jako dar, 26ti minutový).
• Inspirativní proslov TEDx Cariny Morillo: Pokud chceme pochopit autismus, nesmíme odvracet pohled

“Jak zvládnout pohledy ostatních lidí?
Jak docílit toho, aby neviděli jen jeho autismus, ale aby viděli jeho?
Není potřeba být expertem, ani nemusíme dělat žádné hrdinské činy, jen musíme být poblíž.
Mějme odvahu podívat se jeden druhému do očí, protože naším pohledem můžeme někomu otevřít celý svět.”

TEDx ve španělštině s anglickými nebo slovenskými titulky. Kdybyste nechtěli/nemohli koukat na video, tak tady je přepis celého textu ve slovenštině:

„Pozri sa na mňa.“

Táto veta zo mňa urobila trénerku očného kontaktu. Som matkou Ivana, má 15 rokov. Ivan je autista, nerozpráva a komunikuje sa prostredníctvom iPadu, v ktorom má celý svoj vesmír slov v podobe obrázkov.

Autizmus mu bol diagnostikovaný, keď mal dva a pol roka. Stále si na ten deň bolestne spomínam. Môj muž a ja sme sa cítili naozaj stratene, nevedeli sme, kde začať. Nebol žiaden internet ako dnes, nedalo sa „googliť“ informácie, takže sme prvé kroky robili čisto intuitívne.

Ivan neudržiaval očný kontakt, prestal používať slová, ktoré už vedel, a nereagoval na meno ani žiadne prosby, akoby slová boli len šum. Jediný spôsob, ako zistiť, čo sa s ním dialo, čo cítil, bolo pozrieť sa mu do očí. Toto spojenie sa ale pretrhlo.

Ako som ho mohla naučiť žiť? Keď som spravila niečo, čo sa mu páčilo, pozrel sa na mňa a boli sme prepojení. Tak som si zaumienila opakovať po ňom, aby sme mali stále viac a viac očného kontaktu. Trávili sme hodiny a hodiny hraním sa na naháňačku s jeho staršou sestrou, Alexiou, a keď sme povedali: „Mám ťa!“ porozhliadal sa po nás a v tom momente som cítila, že je nažive.

Okrem toho držíme rekord v počte hodín strávených v bazéne. Voda bola vždy Ivanovou veľkou vášňou. Pamätám sa, keď mal dva a pol roka, v jeden veľmi upršaný zimný deň som ho vzala do krytého bazéna, pretože aj počas daždivých dní sme chodievali plávať. Boli sme na diaľnici a zle som odbočila. Začal neutíšiteľne plakať a neprestal, až kým som sa neotočila. Až potom sa upokojil.

Ako je možné, že dva a pol ročný nereagoval na vlastné meno, a predsa uprostred dažďa a hmly, kde ja som nič nevidela, poznal presne cestu? Vtedy som si uvedomila, že Ivan má výnimočnú vizuálnu pamäť a že tá bude moja cesta k nemu.

Tak som začala všetko fotiť a učila ho, aký je život, ukazovala som mu ho fotku za fotkou. Dodnes Ivan vyjadruje týmto spôsobom, čo chce, čo potrebuje a tiež čo cíti.

Ale nebol to len Ivanov očný kontakt, na ktorom záležalo. Aj očný kontakt ostatných bol dôležitý. Ako som mohla ľudí priviesť k tomu, aby nevideli len jeho autizmus, ale aby ho videli ako človeka so všetkým, čo dokáže dávať, všetkým, čo dokáže urobiť, vecami, ktoré má a nemá rád, tak ako my ostatní? Ale pre to všetko som aj ja musela dať kúsok zo seba. Musela som nájsť silu nechať ho ísť, čo bolo strašne ťažké.

Ivan mal 11 rokov a chodieval sa liečiť do inej mestskej časti, neďaleko domu. Jedno poobedie, kým som na neho čakala, som vošla do zelovocu, typického miestneho zelovocu s troškou tovaru každého druhu. Kým som nakupovala, prihovorila som sa Josému, majiteľovi. Porozprávala som mu o Ivanovi, že je autista a že by som chcela, aby sa naučil ísť sám po ulici bez toho, aby ho niekto viedol za ruku.

Tak som sa rozhodla opýtať Josého, či by každý štvrtok okolo 14-tej nemohol Ivan prísť a pomôcť mu usporiadať fľaše s vodou na regáloch, pretože zbožňuje usporadúvať veci. Ako odmenu si mohol kúpiť čokoládové sušienky, ktoré sú jeho obľúbené. Bez zaváhania mi povedal „áno“. A takto to šlo rok: Ivan chodieval do Josého zelovocu, pomáhal mu usporadúvať fľaše v regáloch do radu s perfektne zarovnanými etiketami, a vždy spokojne odišiel s čokoládovými sušienkami.

José nie je odborník na autizmus. Nie je potrebné byť odborník na nič alebo urobiť hrdinský čin, aby sme niekoho zapojili. Musíme tam len byť.

Naozaj, žiadny hrdinský čin. Musíme len byť nablízku. A keď sa niečoho bojíme alebo niečomu nerozumieme, musíme sa opýtať.

Buďme zvedaví, ale nikdy nie ľahostajní. Majme odvahu pozrieť sa jeden druhému do očí, pretože pohľadom môžeme pre druhého otvoriť celý svet.”
1/2019


• Video “Proč nemůžeš být normální?”

Přece jim nepřistřihneme křídla a nezbavíme jejich jedinečnosti jen proto, že jsou jiní a že na nás ostatní tak zírají...
• Video KRÁSNÁ CESTA od Bearse (zakladatele Son Rise Programu)

Zjednodušený překlad:
“Svoje dítě milujete. To je jasné.
Tato láska je palivem, které vám umožní s vaším dítětem začít stoupat na velkou horu.
Bude to jednoduché? No, asi bude potřeba hodně vaší energie.
Bude to rychlé? Ty jo... Kdyby byla nějaká zázračná pilulka, udělal bych všechno, aby to bylo rychlé. Ale pravděpodobně to bude dlouhá cesta. Ale bude to krásné.
Bude to inspirující.
Vytvoří to takové vztahy a spojení v rámci vaší rodiny a s vaším dítětem, že jste nic takového nezažili za celý život.
Udělejte z toho cestu svého života - protože tohle bude cesta vašeho života.”
2019

12/2019


• Setkání organizátorů rodičovských skupin

Děkujeme AutTalk, že nás vzali pod ochranná křídla a propojili s dalšími organizacemi, které dělají rodičovská setkání. Měli jsme první společné setkání v Café AdAstra a bylo to super, navzájem jsme sdíleli a inspirovali se. Další by mělo proběhnout na jaře.
• Krásný advent a Vánoce

Přejeme vám kouzelný, požehnaný adventní čas plný lásky a klidu (jak jen to jde). Ángel letos adventní období prožívá zas o trochu víc než před rokem. Víc zpíváme a posloucháme koledy, pověsil na stromeček sám všechny ozdobičky, mluví a všímá si, že advent je o radosti a klidu. Poprvé také dovolil, abychom každý týden zapálili jen jednu adventní svíčku.
Ať máte i Vy Vánoce veselé a co nejvíc v pohodě.
• První pilotní víkend pro rodiny s dětmi

S Ernestem jsme o něčem podobném snili už pár let, ale nebyl čas, místo, podpora... a teď se vše nějak zázračně sešlo.
S některými jsme se sešli již v pátek 6.12., někteří přijeli přímo až v sobotu 7.12. ráno, kdy bylo už od rána hlídání pro děti a program pro rodiče. Bylo možno jet jen na otočku na sobotní program nebo i přespat.
Za nás to bylo super, moc děkujeme!!!

Z ohlasů účastníků...

Děti:
“Bylo to tak nádherné, že pořád vzpomínám, až jsem se z toho rozbrečela.”
“Tu su vsetci stastni.”
“Takové lidi bych přesně v životě potřebovala, protože když budu potkávat dobré, pozitivní lidi, tak nemusím být ohrožená a mohu si život pohodlně užívat.”Rodiče:
“Vidím, že v tom nejsme a nezůstaneme sami.”
“Bylo to pro mě hezké zastavení a uvědomila jsem si, že moje dítě má ohromný potenciál a má světu co dát.”
“Připomněla jsem si, že chci pracovat na sobě a svém postoji.”
“Tohle mě jen utvrdilo, že věci děláme dobře a že pokud chceme změnit děti, musíme změnit sebe.”
“Je tu atmosféra porozumění.”
“To souznění s ostatními mi dává lepší náladu a energii jít dál.”
“Jsem na této cestě ráda, s pokorou a láskou, a tahle nádherná skupina rodičů mi pomáhá čelit nástrahám zvenčí.”
(*jedno dlouhé poděkování dáváme na konec příspěvku)Moc děkujeme všem rodičům, že měli odvahu jít s námi do testovacího víkendu! Díky za vaše pozitivní nastavení.
Moc děkujeme všem, kdo pomáhali s hlídáním dětí (nevěřili byste, jak je náročné sehnat zkušené hlídací tety k auti dětem), děkujeme také těm, kdo pomáhali na místě s dalšími potřebnými činnostmi a velký dík za focení!
Moc děkujeme Domu rodin za krásné, klidné místo a za ohromnou vstřícnost. Děkujeme mockrát organizaci Auttalk, že nás podporujete v pořádání rodičovských setkání.
Děkujeme všem partnerům, zejména Albarelo, I love Hummus, PartyLite, Olymptoy. Díky vám to bylo ještě příjemnější a vymazlenější.

Zrovna pracujeme se zpětnou vazbou účastníků, abychom zjistili, zda něco podobného opakovat, v jaké podobě, kdy...

Měli jsme trochu obavu, aby nás Ángel nechal s ostatními rodiči... ani jsme o něm nevěděli! Hlídací tety (většina jsou naše současné či bývalé dobrovolnice) ho zahrnuly takovou pozorností a láskou, že byl naprosto spokojený. A teď mi tu vykřikuje, že příště pojedeme do Smečna na 14 dní.

Ještě jednou moc všem děkujeme za krásný víkend a přejeme klidné adventní dny.

Poděkování (od Hanky Brodníčkové)
Měly jsme teď takové složitější období. V důsledku určitých událostí musela Bára přerušit studium. Místo radostného a nadšeného dítěte jsem měla doma smutného člověka, který začal pochybovat o světě, o smyslu života a o tom, jestli může věřit lidem. I já jsem vlastně začala pochybovat... Ne o Báře a jejím potenciálu, ale o tom, jestli si může se svou odlišností najít smysluplné místo ve světě, kde se někteří lidé autismu bojí a vnímají ho jako 'nemoc' nebo jako 'problém'.

Ale "co tě nezabije, to tě posílí" není pro mě jen prázdné klišé... Už mnohokrát jsem se přesvědčila, že to, co zpočátku vypadalo jako katastrofa velkého formátu, bylo ve skutečnosti "blessing in disguise"...Kdyby Bára neměla přerušeno, určitě by nás nenapadlo jet na víkend do Smečna, na akci pro rodiny s autistickými dětmi. A nezažily bychom ten zázrak... Nikdo neřešil Bařiny odlišnosti a to,jak zvládne dospělost. Nikdo nepoukazoval na to, že by měla být vedena k větší samostatnosti (ostatně- vzhledem k tomu,že byla v přijímajícím prostředí, byla maximálně samostatná - stejně jako kdekoli, kde se cítí zcela v bezpečí...). Byla vnímána jako šikovná, zajímavá a talentovaná. Lidé se s ní bavili a brali ji vážně. A Bára to samozřejmě vnímala - vždyť právě intenzivní vnímání a prožívání je její deviza a prokletí zároveň...

A tak jsem po dlouhé době viděla totálně šťastnou Báru. A zažila jsem Báru, která nadšeně prozpívala celý večer. To,že se na víkendu sešlo více hudebníků a hudebních sympatizantů, to byl prostě takový těžko uvěřitelný bonus.

Jak to vyjádřila sama Bára: "Přesně takovéhle lidi bych v životě potřebovala. Když budu potkávat dobré a pozitivní lidí, tak se nebudu cítit ohrožená a budu si moci užívat život."

A i když odjezd oplakala (ano, z takového zážitku a od takových lidí se těžko odjíždí), konečně už zase vidí 'světlo na konci tunelu' (což je samozřejmě pro vlak velmi důležité - zasvěcení pochopí).

A tak děkujeme komunitě 'Autismus jako dar' za krásný dar v podobě tohoto víkendu.


11/2019


• Adventní setkání ve Smečně s hlídáním dětí a s možností přespání v sobotu 7.12.

Rádi bychom vás pozvali na velké adventní setkání v sobotu 7.12. ve Smečně v krásném prostředí Domu rodin (i s hlídáním dětí)

- pro ty, co chcete víc než jen dvouhodinové klasické měsíční setkání
- pro ty, kteří bydlíte daleko a nevyplatí se vám jet jen na 2 hodiny
- pro ty, kteří nemáte hlídání pro děti nebo chcete být celá rodina pohromadě
- pro ty, kteří si chcete udělat pohodovou sobotu mezi podobně laděnými lidmi a kde se na vás nikdo nebude dívat špatně kvůli tomu, že vaše dítě lítá nebo křičí nebo dělá cokoli “divného”

Prostě taková hezká relaxačně prožitková sobota s programem pro dospělé a hlídáním pro děti.

Sobotní program včetně oběda bude díky podpoře AutTalk zdarma (moc děkujeme!).

8.30 - 9.30 registrace
9.30-16.00 program
16.00-17.00 loučení a odjezd (pro ty, co nejsou ubytovaní)

Program bude zahrnovat seznámení, sdílení, zážitková cvičení, otázky&odpovědi, tematické bloky dle zájmu. Chvílemi budeme dospělí i děti společně.

Z pátka na sobotu i neděli bude možnost přespat (omezená kapacita). To už bude sice nutno uhradit, nicméně Dům rodin nám pro tento víkend vyšel vstříc a nabízí zvýhodněné ceny (moc děkujeme!).

Registrovat se můžete na emailu barbora@autismusjakodar.cz, sem můžete směřovat i případné dotazy.

Na setkání jsou zváni všichni, kdo se zajímají o autismus a Son Rise Program, ať už rodiče, učitelé, asistenti, dobrovolníci či potenciální dobrovolníci, příbuzní dětí a lidí s autismem apod.

Těšíme se na Vás!
Barbora a Ernesto


• Martin Selner (Autismus & Chardonnay) byl hostem posledního setkání

Bylo to tak moc fajn, že jsme zapomněli fotit a pár fotek se zbytkem hostů ulovili až poté...
Byl to večer vtipný, jako jsou Martinovy příspěvky na facebooku a knihy, ale asi ještě mnohem víc hluboký a moudrý, protože se s námi Martin dělil o svoje dojmy, příhody a pozorování ze života se svými klienty.
Včetně toho co dělá při agresi nebo když někdo nechce spolupracovat či když mu někdo venku utíká.
Myslím, že jsme si tam všichni pro sebe našli něco zajímavého a přínosného. Martin napsal už 2 knihy: Autismus & Chardonnay a nedávno vyšel druhý díl. Kdybyste si od něj třeba chtěli něco přečíst. A pracuje na další knize...

P.S. Další akce bude 7.12. ve Smečně - adventní setkání tentokrát i s dětmi (hlídání zajištěno) a možností ubytování.
Těšíme se na vás!

• Zima, sliny a bordelová terapie

Pepa Dvořák natočil další filmeček o Ángelovi (v rámci My Street Films). Během několika minut se nejen že dozvíte, jak je to s tou zimou a slinami, ale taky proč - Ángelovými slovy - “pokojíček nefunguje”.
Doporučuji jako terapeutický prostředek pro všechny, kteří si myslí, že mají doma bordel.
Pepo, moc díky!
Doufám, že tahle etapa bude brzy za námi a díky tvému filmečku se budeme všemu už jenom smát!

Zima, sliny a bordelová terapie


10/2019


• Výzva ke spolupráci organizací z oblasti autismu

Díky iniciativě AutTalku se konalo setkání několika organizaci z oblasti autismu a bylo to tak dobré, že bude další.
[Výzva ke spolupráci v textu dole.]
Máme z toho velkou radost, protože svět s autismem je plný emocí a všichni mají štědře naloženo - a proto je super táhnout za jeden provaz.
Protože nás konec konců všechny spojuje, že chceme pro lidi s autismem hodně lásky a jen to nejlepší...Příspěvek organizace AutTalk:
Minulý týden proběhlo první setkání, na kterém se sešli zástupci organizací, které se věnují autismu a které mají chuť si vzájemně pomáhat, táhnout za jeden provaz. Myšlenku setkání jsme se snažili zachytit v následujícím textu:

Počet autistů se odhaduje na 200.000 a nadále roste. Příčiny vzniku autismu jsou stále do určité míry nejasné. V komunitě, které se autismus osobně dotýká, panují ostré debaty o tom, kdo je a kdo není opravdu autista, kdo je na tom lépe a kdo hůře, kdo to má snadné a kdo opravdu trpí, kdo si zaslouží pomoc a kdo na autismu vydělává a tak dále.Došli jsme k závěru, že neustálé vymezování se je vyčerpávající a nikomu k ničemu nepomáhá. Naopak věříme, že - neexistuje jedna jediná správná cesta pro všechny a jsme přesvědčeni, že každý z nás, rodiče, autisti i zástupci organizací, dělá v každé situaci to nejlepší, co umí, s informacemi, které má v danou chvíli k dispozici.
- setkáváním, sdílením zkušeností a respektující debatou můžeme nacházet cesty, po kterých můžeme jít společně - společnými silami můžeme dosáhnout víc než každý zvlášť.
Chceme hovořit o autismu a možnostech spolupráce, protože věříme, že vzájemný respekt, ohleduplnost a empatie může zlepšit situaci a postavení celé komunity a přinést více radosti do života autistických organizací, rodičů i samotných autistů.

Děkujeme všem, kdo přišli a moc si přejeme, aby se konalo další. Jste organizace, které má blízko k autismu a ztotožňujete se s textem výše? Napište nám na info@auttalk.cz a přidejte se k nám. Výzva ke spolupráci zůstává otevřená.

Ve neposlední řadě mockrát děkujeme Hergetova Cihelna za velkorysé poskytnutí kouzelného prostoru horní lounge, laskavé přijetí a skvělé občerstvení.
9/2019


• Nová dobrovolnice Bára jak sestra

Naší nové dobrovolnici Báře je 18, takže by klidně mohla být Ángelovou starší ségrou.
Možná i proto to mezi nimi kliklo hned od začátku.
Toto je první rok, kdy k nám noví dobrovolníci přišli i před a během léta a jsme za to moc vděční.
I kdyz všichni víme, že to nejsou Ángelovi rovnocenní kamarádi, protože po nastudování principů Son Rise Programu se např. mnohem víc napasovávají oni na Ángela než opačně, tak pro Ángela to kamarádi jsou. Mluví o nich, když u nás nejsou, a těší se na ně.
Pro nás mají cenu zlata.
Baru, díky!

Přímo od Báry:
“Vzhledem k tomu, že mě autismus a psychologie obecně zajímá, hledala jsem kde a jak bych mohla tento zájem využít. K Son-Rise jsem se nakonec dostala přes kamarádku a už když jsem si poprvé pročítala web, připadalo mi to super. Závazek chodit dvakrát týdně mě sice trochu děsil, ale pak jsem si řekla, že se aspoň trochu naučím si plánovat čas a šla jsem do toho.

Ze začátku jsem byla hrozně nejistá, nikdy jsem nevěděla, co si můžu v jaké situaci dovolit, ale zároveň mi bylo hrozně nepříjemné “nedělat nic”, i když to třeba bylo to, co Angelek chtěl. Navíc mě nijak zvlášť nelákala představa dávat své emoce najevo tak nahlas. Postupně se mi ale daří se uvolnit, ponořit se do dané situace a prostě si hrát. Bez dotěrných myšlenek, bez nenápadných pohledů na hodinky.

Dřív jsem si často říkala, že na lidi dokážu zapůsobit dobře, i když se třeba sama úplně skvěle necítím. Angel mi ale postupem času ukázal, že jeho jen tak neošálím. Kdykoliv se během hraní přesunu byť jen na chviličku myšlenkami někam jinam, mám pocit, že to vycítí a také se stáhne trochu víc do sebe. Jedna z věcí, které mě tedy SR a návštěvy u Angelka učí je být v přítomnosti, užívat si co je teď a tady. Přiznávám, pořád ještě mi to nejde tolik, kolik bych chtěla, ale rozhodně cítím jisté zlepšení, přestože k Angelkovi chodím teprve měsíc.”Dobrovolníci


8/2019


• Rozhovor s Pepou Dvořákem na SEZNAMZPRAVY.CZ
(autor dokumentu Autismus jako dar)


A kromě TV SEZNAM ještě SEZNAMZPRAVY.CZ - gratulujeme, pane režisére!!!

Celý rozhovor – zde

Odkazy


• Rozhovor na iprima.cz nejen o dobrovolnictví

Děkujeme našim dobrovolníkům - tady především Míše a Pepovi, kteří v tomto rozhovoru také odpovídají na otázky.
V úvodu článku to vypadá, že to nebyla procházka růžovou zahradou, ale na místě je spíš přítomný čas, nikoli minulý.
Máme teď ve všech směrech mnohem lepší období než třeba loni, ale to jsme si hrábli na dno... a i teď přináší každý den momenty skvělé a radostné, ale i náročné.
Že vnímáme Ángela jako dar a učitele bezpodmínečné lásky a že i na autismus jsme se rozhodli dívat jako na dar, to ovšem stále platí. Stejně jako to že dobrovolníci nám ohromně pomáhají a tím pádem máme svůj okruh blízkých duší a vyhýbáme se tak izolaci v rámci společnosti.
Rozšiřovat myšlenku dobrovolnictví v “auti” rodinách nám dává velký smysl a moc děkujeme za tento rozhovor.

Celý rozhovor – zde

Odkazy


• Máme novou dobrovolnici Hanku

Máme novou dobrovolnici - úžasnou Hanku. Již cca po měsíci zvládla být s Ángelem několik hodin a my jsme mohli s manželem na rande - na akci AutTalku. Stále dokola děkujeme za inspiraci ohledně dobrovolnického programu - že Ángel má spoustu kamarádů a zažívá mnoho radosti.

Od Hanky:
Pokud cítíte, že vás dobrovolnictví láká, nebo o něm přemýšlíte …. jste voláni. Proč přesně ví ten, kdo Vás volá, Vy se to budete dozvídat postupně. Já se například díky Angelkovi více a více učím, jak můžu být v každém okamžiku vděčná za to, co je, a že to mohu procítit mnohem mnohem více, než jsem zvyklá. A zároveň mám na paměti, že v příští sekundě může být vše jinak, a tak se učím přijmout změnu co nejrychleji a být rázem vděčná za něco jiného, co zrovna je. Učím se, kdy raději „jen být spolu“, v plném přijetí toho bytí, bez mých myšlenek, že by něco mělo být jinak, nikoliv „něco dělat“. Učím se, kdy naopak raději „něco dělat“ a vytvořit nám oběma možnost, abychom díky tomu zažili pořádnou porci zábavy. Učím se, jak být citlivější, jak se k Angelkovi připojit a jak mu umožnit, aby se připojil ke mně, bude-li chtít, a taky jak být citlivější k sobě. Učím se, jak nechtít, a koukám se na to, jak moc vlastně pořád něco chci, a taky se učím jak chtít, ale neočekávat. Učím se, jak přijmout „ne“ a jak si nebrat věci osobně, protože osobní vůbec nejsou. Učím se, jak láskyplně nastavovat hranice, i jak se propojit a užívat si ten pocit, že jsme oba dva prostě boží. A nejlepší na tom všem je, že během každého setkání si mě Angelek z něčeho vyzkouší (zůstaň tady a nehýbej se… opravdu tu můžu jen tak trpělivě stát s důvěrou, že on ví, proč to chce a na nic nemyslet?) a když to zvládnu, dá mi odměnu (pomazlí se se mnou, ukáže mi oblíbenou hračku, pozve mě do pokojíčku, …).

Pravda je ta, že Angelek ví víc než my, a troufám si tvrdit, že stejně tak to je i u ostatních dětí s autismem. SonRise program mi přijde úžasný a autismus vnímám opravdu jako dar. Dar, který pokud s pokorou přijmu a s odhodláním budu procházet zkouškami, které pro mne jsou připraveny, tak mne i moje okolí obohatí nezměrně (již se děje). A já děkuji Angelkovi, Barboře a Ernestovi, že mi to umožňují!Dobrovolníci


7/2019


• Rozhovor pro TV SEZNAM s Pepou Dvořákem, autorem dokumentu Autismus jako dar

Studentský dokument Autismus jako dar, který Josef Dvořák natočil ještě v rámci studia na Slezské univerzitě v Opavě, zaujal díky netradičnímu pohledu na autismus v Evropě i za oceánem. Dokument sleduje česko-venezuelskou rodinu Chuecos, která svého – dnes už jedenáctiletého – autistického syna Angela vychovává metodou Son-Rise program.

Režisér Josef Dvořák se s rodinou Chuecos znal ještě před tím, než se o ní rozhodl natočit dokument. Patřil do skupiny dobrovolníků, kteří se Angelovi pomocí metody Son-Rise věnují. Zjednodušeně se jedná o terapii hrou – dospělí se s dítětem zavřou do „herny” a tam se snaží napojit na jeho svět a zároveň mu otevřít ten svůj.

Sám Dvořák se shoduje s rodiči Angela a autismus vidí jako dar. „Je to možnost, jak koukat na svůj život a na sebe nějakým jiným způsobem, skrze autistické dítě, které vám nastavuje nějaké zrcadlo, abyste se chovali nějak jinak,” popisuje svou zkušenost s Angelem.

Přiznává ale, že najít si k Angelovi cestu nebylo jednoduché, protože ze začátku jej odmítal. „On má svým způsobem dar, vycítit z lidí nějakou auru, je to jeho asi šestý smysl. Vycítí něco, co člověka trápí a vy si s tím musíte začít pracovat, ten problém v sobě zpracovat a otevírat se. Když chcete, aby se otevřel on, vy mu musíte jít také naproti.”

V rozhovoru režisér mimo jiné prozrazuje, jak těžké bylo dokument natočit, co si s Angelem navzájem předali a jak se dá metoda Son-Rise využít při výchově zdravých dětí i v běžném životě.

Celý rozhovor – zde

Odkazy


• Miminek se Ángel bál a teď taková něha

Miminek a malých dětí se Ángel dřív bál, a obzvlášť když se ozýval pláč, tak z nich byl nervózní. V posledních 2 týdnech byl s malými a plačícími dětmi několikrát a vše v pohodě. Tady obzvlášť něžné momenty s miminkem naší bývalé dobrovolnice Míši.Ángelovy historky

Odkazy


• Od naší nové dobrovolnice Dany

Proč chodím za Ángelkem?

Poslouchala jsem v rádiu rozhovor maminky Ángelka o své práci a synovi, který má autismus. Její vyprávění mně úplně pohltilo, celý rozhovor jsem si znovu přehrála. Potom jsem našla informace na webu a přišla na jejich pravidelné setkání.
O dobrovolnictví jsem nic nevěděla ani jsem neplánovala být dobrovolnicí. A pak jsem se najednou ocitla u nich doma a bylo to.
Docházím za Ángelkem už 2 měsíce a každá návštěva je jiná. Vždycky však velmi pro mě inspirující. Někdy si hrajeme, jindy čteme, vyrábíme odpadky, nebo jen tak koukáme z okna, maluju úplně stejné obrázky přesně podle pokynů Ángelka, a nad každým několik minut nadšeně debatujeme, jako kdybychom ho viděli poprvé. Na první pohled to vypadá, že dobrovolník rozvíjí a zprostředkovává svět venku Ángelkovi, ale posléze zjistíte, že je to možná obráceně. Začínáte vnímat svět jinýma očima, zažíváte čirou radost, opojení z Ángelkovských pusinek na nos, ale také zoufalství, když se vám nedaří navázat s Ángelkem žádný kontakt. Zjistíte, že vám Ángelek nastavuje zrcadlo o tom, jaké je vaše aktuální vnitřní nastavení. Jste-li ochotní na sobě pracovat a každou návštěvu si sami pro sebe rozklíčovat, budete se cítit najednou šťastnější, radostnější a více v pohodě. Když říkám známým, co dělám, začínám slovy: „Mám teď novýho kamaráda, je mu 11 a je to autista.“ Minule na zahradě Ángelek: „Chtěl bych být tvým kamarádem“, a protože většinou vše říká několikrát, ještě se smíchem dodá: „Já ti pořád říkám, že bych chtěl být tvým kamarádem!!!“

Když jsem přišla poprvé, Ángelek nezdravil, ani jsem nesměla říkat ahoj.
Naposledy se stalo něco neuvěřitelného. Při odchodu najednou slyším: „Ty mě máš moc ráda, tak mi dej pusu!“
Nevěřila jsem svým uším, tak to ještě zopakoval. Už mezi dveřmi jsem pak zaslechla: „Až přijedu z Máchova jezera, tak zase přijď.“

Co se změnilo za tu dobu u mě? Třeba to, že jsem poprvé v životě ochotná vůbec něco o sobě zveřejnit, nebo že jsem dala výpověď v práci.Dobrovolníci


• Rozhovor pro ATYP magazín: Autisté nám pomáhajíOdkazy


6/2019


• Video o autismu a dobrovolnictví - pro dobrovolníky

Toto je poslední ze 3 videí ze série o dobrovolnictví. Děkujeme AutTalk a všem našim současným i minulým dobrovolníkům a těšíme se na všechny budoucí. A co z toho ti dobrovolníci mají? Poslechněte si vyprávění Ivany, Julie a Míši...Odkazy


• Video o autismu a dobrovolnictví - příběh podnikatelky Ivany

Může být dobrovolnictví v autistické rodině přínosem pro podnikatele nebo zaměstnance firem?
Tak třeba Ivana Sankot si svůj život bez Ángela nedovede představit. Co když je dobrovolnictví způsob, jak se opravdu zastavit?
V rámci Atypické kampaně představujeme další ze série videí o autismu a dobrovolnictví a děkujeme všem, kteří pomohli tomu, aby vznikla.Odkazy


5/2019


• Rozhovory s lidmi & Pravý domácí časopis – nejen o Ángelovi

Díky moc za možnost mluvit o našem pohledu na život, na štěstí a na autismus, moc si toho vážíme.
Jaký je život s autismem...
Jak se vyvíjel náš pohled na autismus...
Jaké to bude, až bude Ángelovi 31?
• Rozhovor s Barborou Chuecos na Českém rozhlasu 2

Kouzelný rozhovor o lásce, povinnostech, objevování, autismu.
• Video o autismu a dobrovolnictví – pro rodiče

Díky spolupráci s nadačním fondem AutTalk vzniklo v rámci Atypické kampaně několik videí o dobrovolnictví.

Toto je první z nich a je určeno rodičům, kteří pečují o autistické dítě nebo dospělého a uvažují o tom, že by navázali spolupráci s dobrovolníky.

Co to vlastně znamená?
Jaké to je?
Není to na dítě "trochu moc"?
Co musí rodič a dobrovolník vědět a jak to celé funguje?
Znáte ten pocit, když chcete hodit dítě z okna? I partnera?
Jestli jsme někdy cítili beznaděj?
Co děláme, když se plazíme vyčerpáním...
Co máme na mysli tím DAREM? A jak má Ángel dar vytáčet naše knoflíky...
“Už nemůžu... pláču...”
Ángel = zkouška pro vztah... a taky o naší manželské krizi...
Jak přitáhnout dobrovolníky?
Jak nás dobrovolníci drží, když my nemůžeme...

Moc děkujeme AutTalku a všem našim dobrovolníkům - zejména Míše, Juli a Ivaně, které točily s námi - a Pepovi za kamerou.

Držíme palce všem “auti” rodinám!
• Raun (první dítě Son Rise Programu) se oženil!

Raun je první dítě Son Rise Programu. Díky němu a jeho intuitivním, kreativním rodičům celý program asi před 40 lety vzniknul.

Rauna jsme poznali před několika lety na školení v USA. Cestuje a školí po celém světě, nevykazuje žádné známky autismu.
Když jsem ho viděla poprvé, byla jsem dojatá k slzám. Moc dobře jsem si totiž pamatovala snímky z jeho dětství, pasáže z knih a film o jeho životě. Jako malý měl těžkou formu autismu, kýval se ze strany na stranu, roztáčel talíře...

A teď se oženil :-)

Sledovat jeho osud je jako bourat si mozkové bariéry.
4/2019


• Dokument Autismus jako dar získal speciální ocenění v USA

Dokument Autismus jako dar, který natočil náš dobrovolník Pepa Dvořák, objíždí filmové festivaly v Evropě i v USA a nyní získal speciální ocenění od Beach Cities Inspirational Film Festival!
Moc gratulujeme!!!Dokument je k shlédnutí ZDE


3/2019


• Neuroplasticita?

Už existuje mnoho studií o tom, že se mozek může vyvíjet v průběhu celého života.

Věřme v to nejlepší.
I když to třeba tak nevypadá, věřme v co nejvyšší potenciál našich dětí.
To je práce nás, rodičů.
Existují na to studie - a je to i jasné jen selským rozumem - když budeme dětem věřit a respektovat jejich tempo, vytváříme jim tím prostor, aby chtěly dělat pokroky.Vypadalo to, že Ángel nebude mluvit.
Slyšeli jsme teorie, že když dítě nemluví v 3 - 4 - 5 letech, tak už prý mluvit nebude.
Ángel začal mluvit v 6 letech.
Na školeních jsme dostali doporučení, ať na něj mluvíme jen česky. Neladili jsme s tím, tak manžel na Ángela dál mluvil španělsky.
Do teď jsme neměli jazyk jako hlavní cíl. Místo toho jsme se soustředili na budování vztahu a důvěry, na oční kontakt a flexibilitu, a obecně aby byla legrace. Teď mluví Ángel česky i španělsky. Není to perfektní, ale v pohodě se domluvíme a pořád se to vyvíjí.

Pořád mu opakujeme, že je moc šikovný a že zvládne všechno, co bude chtít. Že se naučí cokoli, co bude chtít. A když to nepůjde hned, že to nevadí, že je normální, že se to musí opakovat.
Často mu to říkám před spaním. Někdy to nechce slyšet, tak mu to říkám v duchu nebo když už spí.

Mozek je stále neprobádaný a je známo, že využíváme jen pár procent jeho kapacity.
Tak můžeme s našimi dětmi experimentovat, co všechno dokážou.
Taky to tak máte??

Nemáme co ztratit. Maximálně nám pesimisti řeknou, že jsme se zbláznili a že je to k ničemu.
Ale co když je to jinak?
Radši bych využila všechny možnosti, jak svoje dítě podpořit a byla za blázna, než nic nezkusila nebo nadávala na osud...
Nikdy nepřestávejme snít.
Mít velké sny pro sebe i pro naše děti.Ángelovy historky


• Maminko, náš život je dneska veselej. Je krásnej.
(Foto-momentka)


Ángelovy historky


• Dokument Autismus jako dar zaujal v ČR, Evropě a putuje i do USA

Jsme moc hrdí na našeho dobrovolníka Pepu, který vytvořil dokumentární film Autismus jako dar.
Pro nás to vyhrál už tím, že si vybral toto téma a měl s námi při natáčení božskou trpělivost, ale o to víc nás těší, že dostává uznání i z dalších míst.
My hlasujeme, aby dostal Oscara! :-)
Děkujeme moc, gratulujeme a držíme palce!

“Snímek zaujal svojí aktuálností a závažností tématu hned při prvním promítání a dostal se také do programů festivalů v Sarajevu a Lisabonu. Letos film ve své festivalové jízdě pokračuje, zaujal dramaturgii za Atlantickým oceánem a zamíří na dva festivaly do USA, konkrétně v Kalifornii a Alabamě.”

Celý článek
2/2019


• Na Mezinárodní den Aspergerova syndromu začíná osvětová kampaň Autismus je uvnitř, ne ve tváři

18.2. se slaví Mezinárodní den Aspergerova syndromu.
S Auttalk, Maappi a Nadačním fondem ATYP zahajujeme osvětovou kampaň “Autismus je uvnitř, ne ve tváři”.
Plánujeme mimo jiné články a na duben - měsíc autismu - výstavu fotografií...
Mnohokrát nám někdo o Ángelovi řekl: “To nemůže být autismus... vždyť vypadá normálně”.
A my si kolikrát říkali “Tak jo, my vám ho na pár dní půjčíme”...

• Milujeme domácí vzdělávání

Teď zrovna nasává Ángel za poslední měsíce nejvíc, tak využíváme každou možnou příležitost.
Nejpopulárnější jsou momentálně mapy na iPadu, např. tady na fotce zkoumají Venezuelu.
Pak Polaris, pohádka z Planetária, a v albu má vytištěné fotky, podle kterých si příběh vyprávíme.A znovu se nám vrátili oblíbení Včelí medvídci, Nemo a Šmoulové.
Nově kromě edukativní stavebnice Cliks znovuobjevil Lego a poprvé se s manželem pustili i do klasiky - Merkuru, vše na rozvoj kreativity a jemné motoriky.
Kromě jeho pokojíčku využíváme každé místo, kde ho to zrovna baví: v posteli, na gauči v obýváku i v koupelně.
Den, večer, víkend, to je jedno, prostě vždy, když je tomu otevřený.
Hlavně ať je pohoda a legrace.
Škola


• Ángel nám ukazuje zimní krásu

Zimní deníkové momentky:

* Pane Bože, děkujeme za tohle dítě, které nám denně ukazuje krásy Života. Protože nevím, jestli bych jinak - nebýt Ángela - dnes plavala ve sněhu, válela sudy, vleže chytala na jazyk sněhové vločky, seděla takovou dobu ve sněhu a jen tak pozorovala tu zimní krásu jako on...* Dnes Ángel plně oblečen, jinak většinou jen v mikině, bez rukavic a ještě na koloběžce... kdy my máme několik vrstev, čepici, rukavice.
Otužilý panáček.
A v lese skoro celou cestu válel sudy.
Paní Zima budiž pochválena!
V zimě totiž často vůbec nechce ven, nechce se oblékat... ale tolik sněhu, to je vzrůšo!* Taková radost, že s námi chodí Ángel rád do lesa! Byli jsme už víckrát společně všichni tři a jednou dokonce pozdě večer, za tmy. Díky spoustě sněhu bylo ale v lese krásně vidět a celý les byl ponořen do zvláštního magického světla.Ángelovy historky


1/2019 • Děkujeme Vám za zpětnou vazbu

Díky, že jste! Děkujeme za setkávání s Vámi, za vaše reakce, komentáře a emaily během roku.“Je to super a funguje to! Dřív jsme čučeli na telku. Teď čučíme na naše děti.”
(Od maminky, která se radila, proč a jak přestat používat televizi a obrazovky.)

A z jednoho psaníčka, které jsme dostali před pár dny:
“Dobrý den, jsem maminka syna, kterému byl až ve 4. třídě diagnostikován Vysoce funkční Autizmus. Do té doby se ve škole hrozně trápil a hrozilo mu propadnutí. Dnes má osobní asistentku a tím se jeho prospěch velice zlepšil. Asi nemusím psát, co jsem si vše vyslechla od druhých lidí... Když jsem se dívala na vaše videa s Anchelem, tak mě to velice zahřálo u srdce a potěšilo.
Jsem věřící a moc se mi libi,že nazýváte svého syna požehnáním. I pro mne je můj syn požehnáním, i když je mnoho situací, které nezvládám, i díky tomu že jsem na vše sama a mám ještě dceru.
Líbí se mi, jak se snažíte vklouznout do světa svého syna. Uvědomila jsem si, jak moc ho tahám do toho našeho a jak se mu nechce. Děláte nádhernou práci plnou lásky nejen pro svého syna, který se jistě vámi cítí milován a v bezpečí, ale i pro druhé lidi. Díky, že jste otevřeli svůj domov i své srdce.
(Zveřejněno se souhlasem maminky)

Když jsme slyšeli, že má Ángel autismus a začali se prokousávat všemi informacemi, a pak když jsme chtěli osobně poznat rodiny na stejné vlnové frekvenci, moc se nám to nedařilo a cítili jsme se sami a hodně “divní”.
Teď jsme sice stejně “divní”, ale sami se už určitě necítíme.

Děkujeme vám všem za podporu a přejeme úžasný nový rok!


• Jaké byly Ángelovy Vánoce?

Byly šťastné a veselé.
Vánoce jsou vždycky trochu detektivka.
Nevíme, co bude a jak bude.
Každé jsou jiné.

Nejdojemnější letošní momenty:
- Ángel si letos rozbalil všechny dárky až na jeden. Ten si hýčkal a mazlil se s ním, dlouho ho držel a nosil a za chvíli zase a druhý den zase... miluje totiž, jak jsou dárky zabalené, takže tahle hnědá krabička s červenou mašlí udělala díru do světa a svým způsobem to byl TOP dárek (co bylo uvnitř, nebylo vůbec důležité)

- nejoblíbenějším dárečkem byla motorka Lego Duplo, kterou jednou viděl v obchodě a napsali jsme o ni Ježíškovi. Září, když si s ní hraje. A pak bublifuk. To je naše stálice. Bubliny bubliny bubliny. Tam se zastaví čas a vstupujeme do magických míst.

- “Maminko, uděláme vánočku!” Trochu mě polilo. Sice máme skvělý rodinný recept, ale při naší dietě se skoro každá ingredience nahrazovala něčím jiným, tak to bylo napínavé. Ángel ji chtěl bez rozinek, bez mandlí a aby byla hnědá. Modlila jsem se ke všem mocným, aby to bylo podobné vánočce, aby to bylo hnědé a aby to jedl - a super. Tu čistou radost a nadšení, co pak ukazuje, to je prostě dojemnost sama.- Vánoce v širší rodině dopadly taky dobře. Dokonce s pomocí svojí sestřenice rozděloval dárky a nechtěl je všem rozbalovat (což dělal předtím nám doma). Při salvách smíchu mi říkal, ať se nesměju... nechtěl se moc vítat/loučit... ale to už jsme zvyklí.- Zvládli jsme dvě procházky do lesa a dali tam ptáčkům dobrůtky. A máme i světýlka v oknech - to jsme museli jen pár dní počkat, až to prošlo klidnou cestou.

Letos to byly prostě jedny z našich nejhezčích a nejpokojnějších Vánoc. Snad i u vás...

Ángelovy historky


• Přejeme všem krásný a láskyplný rok 2019!

Rok 2018 byl pro nás intenzivní, krásný, bohatý a zažili jsme všechny barvy duhy včetně velmi náročných období.

Ať už bude rok 2019 pro nás všechny jakýkoli, ať je v něm co nejvíc krásných a láskyplných chvil a společných nabíjejících zážitků.

Konec a začátek roku jsou pokaždé tak trochu tajuplné a magické, prý andělé makají na plno :-), tak ať nás všechny popráší kouzelným práškem a ať máme teď i v novém roce v sobě co nejvíc vnitřního klidu, síly, trpělivosti a spouuuuustu lásky (na rozdávání i pro sebe)...
• Pár zajímavostí z dovolené

Ángel nosil celý týden dlouhé triko, jedno jaké bylo počasí. Dostali jsme se třeba do hor nad 3,000 metrů a měli jsme svetry, bundy, na některých místech byl sníh, ale on trval jen na triku.Crocsy do každého počasí a každého terénu! V horách skákal jak kamzík. Pán s pravýma pohorkama jen koulel očima...Ángel se rozhodl, že tentokrát nechce batoh, ale papírovou tašku. Knihkupectví Luxor by mělo radost.Příroda nade vše. Hory, písek, voda. To je jeho meditace.Ángel má strach z lodí a člunů. Tak dostal nafukovací člun a klaplo to, nebál se a řádil ve vlnách.Dalekohled určený na pozorování nejvyšších hor použil na pozorování slunce - prý mu mávalo.Znovu jsme se přesvědčili, že i když je cestování náročné - lidi, zvuky, nové situace, nová místa, tak u toho Ángel zároveň nějak ožívá. A určitě nám udělalo dobře, že jsme na týden unikli rekonstrukci domu a byli spolu.

Posíláme sluníčko a přejeme krásné dny!

Ángelovy historky

2018

12/2018


• Krásný a klidný advent!

Za tento týden Ángel zvládnul:

- sám ozdobit stromeček, letos už i s hvězdou nahoře
- na Mikulášské šel zvesela do místnosti plné dětí, Mikulášovi a spol. zazpíval Běží liška k Táboru, nechtěl odtud odejít a zůstali jsme jako úplně poslední
- doma se převlíká za Mikuláše
- hltá “Betlémkovské” knížky
- zapaluje svíčky na adventním věnci i všude jinde

Milujeme toto období...

Přejeme vám všem krásné adventní dny a co nejvíc klidu!Ángelovy historky


• Pořad České televize Klíč o autismu a dobrovolnictví

Děkujeme moc České televizi, že dává prostor tématu autismu.
Velmi si vážíme spolupráce s AutTalkem.
V dokumentu je krásně zachycený příběh Rádi a jeho tatínka, také proč s Katkou Sokolovou založili nadační fond.
A pak náš příběh s Ángelem včetně dobrovolnictví, kde mluví i naše dobrovolnice Ivana a v záběrech jsou další naše dobrovolnice - Juli a Míša.
Moc všem děkujeme!

Klíč - Nadační fond AutTalk


11/2018


• Linda Cecavová u nás doma

Linda Cecavová byla naším vzácným hostem.
Byl to pro nás všechny velký svátek, jako vždy, když se vidíme. I když u nás byla naposledy v květnu 2015, Ángel hned věděl, když jsme říkali, že si s ním přijede hrát teta Linda a těšil se. V pokojíčku by s ní vydržel hodiny, v její přítomnosti roztával a jihnul (a to měl zrovna dost náročný den, takže jejich interakce začínala tak, že se celý schoval do deky).Bylo to vesmírné načasování, protože jsme zrovna potřebovali probrat několik nových věcí a byli jsme vděční za Lindiny tipy. Např že kvůli stavebním úpravám v domě je Ángel smyslově přetížen a možná by pomohla sluchátka, tak jsme mu je hned začali víc nabízet a líbí se mu to.
Linda je takový náš anděl a vnesla nám domů zas víc klidu a pochopení. Vždy si říkáme, jaké štěstí máme, že je tady v ČR někdo s tak bohatými zkušenostmi.

Na návštěvy doma se sice dlouho čeká, ale kdo si počká, ten se dočká. Linda nám také několikrát pomohla formou telefonické konzultace. Doteď si pamatuju na tu první - to bylo před lety, když mi Ángel dával facky... ten telefonát sám o sobě mě uklidnil a za krátkou dobu ty facky odezněly.

Někdy se nás na setkáních na Lindu ptáte, tak ať máte info i tady:
Lindo, díky, že pomáháš tolika rodinám a dětem.
Moc si toho vážíme a tvoje práce má velký smysl.
Těšíme se zase příště!Son Rise Program


• Náročné období aneb škola vděku

Máme teď s Ángelem hodně náročné období, jsou to lekce trpělivosti a vděku.
A připomínáme si, že je dobré se soustředit na to všechno, co umí a že je úžasné, že ho máme. (To se nejlíp připomíná v noci, když spí. Tam člověk nepochybuje, že je to dokonalost sama.)
Taky hledáme s manželem u sebe témata, s kterými to může souviset...

A když pak přijde den jako včera, skáčeme nadšením:

- jedl několikrát denně různé věci včetně polívky a řízku (na rozdíl od třeba dne, kdy doslova nesnědl vůbec nic nebo jednu tyčinku nebo pak třeba jednou denně 8 vajíček)

- i my jsme se v pohodě najedli (a ne že s tím má problém, když my jíme)

- hrál si s námi několik hodin v pokojíčku, smáli jsme se, vymýšleli jsme nové hry (kdežto jsou dny, kdy se nám to zdaleka takhle nedaří)

- zamával mi přes sklo, když mě viděl přicházet z práce a pak jsme si řekli ahoj a dali si pusu (v minulých týdnech se vrátili věci z minulosti, že mě vyhazoval ze dveří, když jsem se vracela, křičel nebo mi zase nedovoloval jít do práce)

- svítili jsme, jak bylo potřeba (to taky dělával v minulosti a teď se to vrátilo, že zhasíná, když potřebujeme světlo a naopak)

- ven šel adekvátně oblečený (a ne že jde v tomhle počasí ven v crocsech bez ponožek a jen v triku)
Atd.

Je to škola vděku a připomínka radovat se z každodenních maličkostí a neřešit blbosti.
Ten náš dar :-)Ángelovy historky


• Dva roky čteme večer stejnou knížku

Ángel čte z “Pohádek o vílách”vždy nadpis a po přečtení pak jakou pohádku budeme číst další den.
Když přečteme poslední, čte Ángel obsah a čísla stránek.
A zase od začátku.
Což o to, knížka je to nádherná, ale přece jen je spousta dalších.

Mnohokrát jsme zkoušeli navrhnout něco jiného, ale Ángel trvá na vílách. Hledali jsme aspoň jinou knížku o vílách, zda by prošla.
Když manžel přinesl poprvé do postela “Pohádky o sněžných vílách”, Ángel mohutně protestoval, že tuhle knížku nechce.
Přitom je taky o vílách, stejně velká, podobně koncipovaná, také s nádhernými obrázky.

Po určitých vyjednáváních jsme najeli na to, že když dočteme jeho tradiční pohádku, tak čtu z druhé knížky pohádku tatínkovi (Sněžné víly jsou tatínkova knížka) a Ángel taky poslouchá.
A tatínek čte Ángelovi pohádku o Malém princi ve španělštině. Některé večery se nám podaří přečíst takhle všechny 3 najednou, jindy aspoň jednu.
Po dvou letech stejných pohádek je to tedy ohromné rozšíření.

Dříve jsem snila a nemohla se dočkat momentu, až budu číst jednou dětem v posteli pohádky před spaním.
Nenapadlo by mě ovšem, že si na to počkám tolik let (první roky o to Ángel vůbec nestál, pak třeba dovolil koukat se na jednu stránku, ale nesměli jsme číst ani otáčet stránky), netušila bych, že budu číst jednou třeba i čárové kódy, název vydavatelství a jméno odpovědné a technické redaktorky... a že to bude tak dlouho jedna knížka stále dokola.

A přesto jedno velké haleluja. Je to jinak, než jsem myslela, ale zaplať pánu Bohu za to.Ángelovy historky


• Tip na knihu: Můj syn není Rain Man

“Můj syn je zázrak. Je to můj zázrak...
Chtěl bych, aby lidé uviděli toho úžasného kluka, který někde uvnitř čeká, aby mohl zazářit...
Někdy přece stačí jen to, že jsme...
Nechci, aby to byl příběh o autismu. Chci, aby to byl příběh o malém chlapci, který má autismus - a to je rozdíl...”

“Chtěl bych s tebou dvakrát procestovat svět. Jednou abych ho viděl.
A podruhé, abych ho viděl tvýma očima.”

Citace z knihy Můj syn není Rain Man od Johna Williamse.

Nádhera, co chytá za srdce. Spousta lásky a dojemnosti. Historky, které připomínají ty naše s Ángelem. Slzy. Skoro až terapeutické a léčivé čtení...Odkazy


10/2018


• Doporučujeme knihu “Řvi potichu, brácho” od Ivony Březinové

Přečteno jedním dechem (a mnoho slz prolito).
Tak trochu terapeutické čtení (protože to připomíná tolik našich příhod). Psáno jako příběh, prý pro čtenáře od 10 let, ale spíš pro kohokoli, kdo se o autismus zajímá.

Čte to třeba Ángelova 12letá sestřenice a její 9leté sestře to předčítá její maminka (díky ní jsme se ke knížce dostali).

Ta menší prý po četbě jedné pasáže prohlásila, že je ráda, že má Ángela za bratrance, že se od něj určitě hodně naučí.

Dokonce se do knihy pustil i manžel a ten si jen tak něco v češtině nepřečte. Možná dobrý tip i pro ty, kteří mají sourozence s autismem (včetně Aspergera).Odkazy


• Velké měsíční setkání o dobrovolnictví s AutTalk

Již několik let děláme měsíční setkání pro rodiče, učitele, dobrovolníky a kohokoli, kdo se zajímá o autismus.

Tentokrát jsme měli velké setkání spolu s organizací AutTalk, jimž děkujeme za organizaci i příjemnou spolupráci.
Hlavním tématem bylo dobrovolnictví - proč mít dobrovolníky, jak je najít, jak zaškolit, jak si je udržet.

Myslíme si, že dobrovolnictví v oblasti autismu má smysl a získávají všechny strany - ten, kdo má autismus i rodiče/rodina i dobrovolníci. A je jedno, jakou metodou pracujeme.

Kromě AutTalk patří speciální dík všem našim dobrovolníkům, kteří k nám během těch 5 let, co pracujeme s dobrovolníky, přišli - obzvlášť Míše, Juli a Ivaně, které na akci nádherně sdílely svoje zkušenosti a zodpovídaly otázky z publika. Kéž by co nejvíc rodin našlo skvělé dobrovolníky a děti tím pádem nové kamarády!Měsíční setkání


9/2018


• Článek ATYP magazínu o dobrovolnictví v oblasti autismu

Dobrovolník pro dítě s PAS je vzácný, snažíme se to změnit

Odkazy


• Ángel jde do 3. třídy

Jsme velmi spokojeni s domácím vyučováním při škole Březová, takže tady pokračujeme v další třídě. Ángel navíc stále prohlašuje: “Já nechci do školy. Mě by tam děti sežraly.” Říká, že se chce učit doma.

Velký rozdíl mezi prázdninami a školou nemáme, spíš jsme v létě jen víc venku a na výletech, a máme méně dobrovolníků, ale za to víc času s kamarády. Učení pokračuje prázdniny neprázdniny. Hlavně knížky, příběhy, pohádky, mapy, tvoření všeho druhu a malování.

Velkou událostí byla návštěva planetária.
Naše příprava trvala několik týdnů. Nejdřív viděl ve městě plakáty na film Polaris. Pak jsme domů přinesli brožurku, kterou si se zájmem prohlídnul, ale jít nikam nechtěl. Po pár dnech jsme našli na youtube krátkou ukázku, u které jásal, ale stejně říkal, že se na to podívat nepůjdeme. Po pár dalších dnech každodenního shlédnutí ukázky na youtube konečně řekl, že by chtěl jít. A byl to obrovský zážitek.Chvílemi to bylo sice trochu mimo Ángelovu komfortní zónu: vysoká hlasitost představení, že si zakrýval uši... velká koncentrace lidí... jet na autíčkách na Marsu a Měsíci se nejdřív bál a dlouho jsme čekali, než se odhodlal to zkusit a jedině spolu.

Zůstali jsme překvapivě dlouho a nakonec trpělivě vystál frontu na projížďku po Marsu i Měsíci.
O medvědovi a tučňákovi se stále bavíme a prohlížíme obrázky, a taky o planetách, raketách, severním a jižním pólu, gravitaci.Krásné rozšíření obzorů.
Líbilo se mu tam tak hodně, že jsme tam byli podruhé s jeho sestřenicemi, a brzy se chystáme znovu.

Nadšeně se vrháme do dalšího školního roku a těšíme se, co přinese.

Škola


• Ángel vypráví, jak se k nám dostal

“Ángelek byl dušička v nebíčku, měl křidýlka, ale ty šly pryč (se mu schovaly) a Ángelek padal z nebe pomalinku jako lísteček a spadnul na travičku, ale neumřel. A pak jsem šel k tobě do bříška.”Ángelovy historky


8/2018


• Ángel poprvé s kravatou jako pan pilot

“Jsem jako pan pilot,” Ángel září a tváří se vítězoslavně. Poprvé má kravatu, nosí ji denně a prohlíží se vždy dlouho v zrcadle. S tatínkem si hrajou na piloty.

K tomu historka před pár měsíci:
Chodíme po letišti.
Ángel: “A tamhleten pán s provázkem bude asi pan pilot.”
To říká mnohokrát. Moc nechápeme, co myslí.
Pak u babičky.
Ángel, rozzářeně, s očima upřenýma na fotku dědy: “Dědeček Jára má provázek jako pan pilot!”
Až díky dědovi jsme teda pochopili, že provázek = kravata.Ángelovy historky


• Šok za šokem

Nejdřív ráno velká stříhací akce - nehty i vlasy zároveň. Už se tomu skoro nechce věřit, jak tohle všechno byl dřív takový veliký problém a třeba vlasy jsem mu mohla stříhat jen ve spánku.

Pak šok na našem oblíbeném koupališti - tolik lidí jsem tam nikdy nezažila a já sama chtěla utéct... Ale Ángel trval na tom, že tam půjdeme.
Jsem si říkala, že po hodině bude mít dost... byli jsme tam několik hodin až do zavíračky. Očividně si to užíval. Zpíval mi tam, dělal akrobacii s kruhem, ve vodě se potápěl, házeli jsme si s míčem, plavali.
V jednu chvíli se rozhlédl kolem sebe a s úsměvem řekl: “Dneska je to koupaliště krásně barevný.” (To si chci zapamatovat, až někde bude pro mě až moc lidí, si říct, že to je krásně barevný).
Vždy si tam dává hranolky. Dnes jsem mu to rozmlouvala, protože tam byla šílená fronta... hranolky byly a taky asi 50 minutové čekání ve frontě, kde byl v klidu, povídali jsme si, smáli se a objímali.

A pak jsme jeli ještě nakoupit a tam byla nějaká promo akce a Ángel se vrhnul do dalšího bazénu, jen tentokrát tam byly místo vody míčky, a zase dost dětí, lidí, ruch...Ani se nedostavila žádná špatná nálada později doma (to bývalo, když už to venku zvládnul dobře, ale že toho bylo na něj moc, jsme zjistili z jeho chování později).

Takový nádherný (pozitivně) šokový den, dříve nemyslitelný. Ty hodiny a hodiny Son Rise Programu se vyplácejí...

Ángelovy historky


• Ohlédnutí za 2. třídou

Jsme velmi vděční za domácí vzdělávání, které nám umožňuje pracovat s Ángelem dle jeho tempa, zájmů a motivace, a v momentech jeho pozornosti, navíc v klidném a pozitivním prostředí.

I když se Ángelova spolupráce stále zlepšuje, přesto je náladový a je schopen učit se cokoli pouze v konkrétních okamžicích či intervalech, jinak se vzteká nebo oponuje či nás ignoruje.
Velkou výhodou domácího vzdělávání je, že se můžeme učit stále a všude, a že si může věci osahat a vidět na vlastní oči, protože abstraktní koncepty jsou pro něj stále obtížné.
Snad úplně nejdůležitější pro nás je, že ho učení baví! (Ve chvílích, kdy je tomu otevřený - kdy nám dává zelenou.)A aby ho to bavilo co nejvíc, stále hledáme způsoby, aby učení bylo zábavou a radostí. Aby to taky bavilo i nás.
Chválíme ho za jakýkoli pokrok a za každý pokus něco zkusit.

A myslíme si, že naučit se číst, psát, počítat by bylo super, ale je spousta dalších věcí, které je dobré trénovat a rozvíjet.
Nově např. Ángel pomáhá s nošením nákupu, zapojuje se víc v kuchyni, třeba při uklízení nádobí, pomáhal při vrtání skříňky (sám vrtal). Stále nadšeně vykrajuje perníčky a dává plech do trouby.
Je mnohem zručnější s nůžkami a nožem. Skládá nově poměrně komplikované dráhy pro mašinky na základě obrázku.
Pohyb venku a cestování všemi dopravními prostředky je mnohem snadnější, Ángel je trpělivější a ohleduplnější vůči dalším lidem a dětem.
Začíná taky lépe chápat koncept minulost - budoucnost, dokáže vyprávět o něčem, co se stalo, a těšit na to, co bude.
Tohle je přirozené pro mnohem menší děti a nemusí se to učit, ale pro nás je to tak trochu jako další zázrak.

Děkujeme ZŠ Březová a panu řediteli Zimčíkovi, že tento způsob vzdělávání existuje.
Pro naši rodinu je to TOP.

Škola


• Video – Ángel párkrát viděl, jak se tatínek trápí se sekačkou a dostal inspiraci
7/2018


• Ángelova první oškrábaná brambora

Brala jsem to jako řečnickou otázku, jestli chce škrábat brambory se mnou a málem jsem upadla, když se k tomu hrnul.
Sice si to dělal po svým a škrabku i tipy, jak bramboru bezpečně oškrábat jednoznačně odmítnul, ale povedlo se a krev netekla...
Jen si stěžoval, že moje brambory jsou kulatý, kdežto jeho je hranatá.

To je teprve asi potřetí, co jí brambory pečené v troubě. Jsme rádi za cokoli nového, co sní. Protože z věcí, co dřív jedl, najednou prý: těstoviny nemám rád, lososa už nemám rád, bramborovou polívku už taky nemám rád... a pak to říká o spoustě jídel, ovoci a zelenině, které ani nikdy neochutnal... je to tak trochu zázrak, že pořád roste a vypadá zdravě.Ángelovy historky


6/2018


• Komentář od “Krkavčí matky” k videu Autismus jako dar od našeho dobrovolníka

Kdybychom všichni přistoupili na myšlenku, že jsme divní, bylo by podle mě na světě hej.

Jenže společnost se dělí na lidi normální a nenormální.
A ti normální definovali, co je normálnost.
A tihle samozvaně normální lidi se snaží ty nenormální opravit.

Raduju se z každé snahy tenhle koncept rozbít.
Krátký dokument "Autismis jako dar" ukazuje, že než se snažit "rozbité" lidi opravovat, je lepší do jejich světa vstoupit a snažit se mu porozumět.

Děkuju, Barbora Chuecos, že sdílíš váš rodinný příběh.
Má to obrovský přesah i pro lidi, kteří ve svém okolí autistu nemají.
• Naději máme vždycky aneb lepší vztahy

U Ángela to vypadá na další vlnu všímání si druhých a prohlubování vztahů. Lepší vztahy s babičkami a dědou – po těch všech situacích z minulosti jsou tohle naše každodenní zázraky. K babičkám se tulí sám od sebe, chce si zahrát plážový tenis s dědou, víc a víc si chce hrát se sestřenicemi.Se sestřenicemi jsme teď byli poprvé na společné týdenní dovolené. To, že vylovil opakovaně šnorchl z dvoumetrové hloubky, bylo velké překvápko. Nicméně ani tak nejde o to potápění, jako o to, že se přidal k holkám a chtěl to dělat jako ony.
Už ne vždy se musí jeho empatické sestřenice přidat k němu, někdy se prostě přidá i on k nim.

Poprvé se stalo, že večerní pohádku o vílách jsem nečetla já, ale Anička. Když si holky dělaly úkoly do školy, Ángel si k nim sednul a kreslil. A jídlo mu nemusím nabírat jen já, někdy jde ochotně i s někým jiným. Vypadalo to (jen) jako krásná dovolená u moře, ale pro Ángelita to byla spíš intenzivní škola společenských dovedností.

Pro mě v každém případě dovolená snů... dřív bych si na takovou cestu s Ángelem a dalšími dvěma dětmi netroufla.To samé dítě, které dřív ostatní lidi a děti ignorovalo, vráželo do nich, vystrkovalo je z domu a křičelo, babičku bouchnul, nešel se k babičkám pomazlit... Toto sdílíme hlavně pro rodiče, které se svými dětmi prožívají něco podobného a může to vypadat, že není světlo na konci tunelu.
Ale je tam. Naději máme vždycky.

Nevíme proč, ale tyto děti mají prostě svůj čas a svoje tempo. Milovat je takové, jaké jsou.., věřit, že jsou úžasné... netlačit na pilu, ale podporovat je a povzbuzovat... a důvěřovat.

Ángelovy historky


5/2018


• Ángelovy novinky

* Ángelito dovolil, abych ho ostříhala, nejen ofinu, ale i vzadu, a zvládnul to v klidu a trpělivě
* pomohl s nošením nákupu
* nejdřív se mu na procházku do přírody moc nechtělo, ale pak jsme si to užili
* točenou zmrzlinu má jednou za uherský rok a náležitě se z ní radovalTo jsou všechno takové normální věci, ale vážíme si jich nesmírně, protože třeba stříhat se dalo dřív jen v noci a na několikrát, kadeřníka do teď odmítá. Nespolupracoval, při nákupu nepomáhal, spíš jsme ho ani s sebou do obchodu nemohli brát, rozhodně nic nenosil. Dlouhé období nechtěl vycházet z domova, ani na žádné procházky. Jednu dobu držel tak přísnou dietu, že nejedl žádný cukr, ani ovoce, takže i tahle zmrzlina bez mléka a jen z ovoce je vlastně pokrok. Zažívat obyčejné, normální věci je SUPER.Jak hezky napsal manžel u příležitosti Ángelových 10. narozenin: “Pořád nám dává zabrat! Říkáme mu “velkésousto.cz”. Bůhví jak velké sousto jsme my pro něj... Někdy zoufáme a někdy doufáme, většinou se smějeme, jindy na sebe jen koukáme, ale nikdy to nevzdáváme. Snad to jednou pochopíme! Je to náš největší dar, syn a osobní trenér!”

Ángelovy historky


• Trailer k dokumentu Autismus jako dar

Náš dobrovolník Pepa nás ohromil dokumentem Autismus jako dar, který vytvořil jako studijní práci... tento krátký film se dokonce dostal i na soutěžní filmový festival Opavský páv v sekci dokumentárních filmů. Pepovi moc děkujeme, že si vybral zrovna toto téma.
• Odkaz na celý dokument Autismus jako dar

Náš dobrovolník Pepa nás ohromil dokumentem Autismus jako dar, který vytvořil jako studijní práci... tento krátký film se dokonce dostal i na soutěžní filmový festival Opavský páv v sekci dokumentárních filmů.

Pepa Ángelka dobře zná, protože s ním strávil spoustu hodin - jednak si s ním hrál jako dobrovolník v rámci Son Rise Programu, jednak ho (se svojí úžasnou manželkou a jednou z našich prvních dvou dobrovolnic) mnohokrát hlídali. Patrně i díky tomu je dokument tak krásně i citlivě udělaný - a ještě kreativně a vtipně... Je to taková sonda do našeho každodenního života.
Nám se to prostě moc líbí a Pepovi jsme vděční, že si vybral právě toto téma. Snad se vám to taky bude líbit.
Pepo, mockrát děkujeme!

A opět se skláníme před dobrovolnictvím... nejdřív jsme ho zavrhli a od té doby, co jsme k němu změnili vnitřní postoj, nám přes naše dobrovolníky do života přichází víc a víc dobra.
4/2018


• Ángel se chtěl učit na kytaru

Toto by mohly být normální fotky o tom, jak táta učí svého syna na kytaru. Pro nás je to celé ale velmi speciální, protože Ángel sám (poprvé) řekl, že se chce učit a nechal si něco vysvětlit.

Trvalo to asi 15 minut, což je u Ángela fakt hooooodně a pocta tatínkovi, že dokázal celou dobu udržet zájem a legraci.Škola


• Má Ángel nějakou dietu? Nebo může jíst všechno?

Ano, má dietu. Když mu bylo 5, měl velké problémy s trávením. Zkoušeli jsme homeopatika, ale nelepšilo se to. Nechali jsme udělat krevní testy na všechny možné alergeny, vše vyšlo negativně. Přesto jsme radši vyřadili lepek, cukr a mléko, nicméně problémy s trávením přetrvávaly. Hrozilo komplikovanější vyšetření se zavedením sondy do žaludku, což jsme nechtěli. Byli jsme u léčitelů... a nakonec jsme po několika měsících trápení zjistili alergii na sóju. Po vysazení sóji byl Ángel po pár dnech s bříškem v pohodě... a celkově se víc zklidnil, nebyl tak hyperaktivní a začal lépe spát.

Na školeních Son Rise Programu v Americe se o dietách taky mluví a nejlepších výsledků prý dosahují ti, kteří dělají SRP i dietu zároveň. Další výhodou je, že pak začne jíst zdravěji většinou celá rodina. U nás to tak je - díky Ángelovi dáváme mnohem větší pozornost tomu, co jíme, takže i v tomto nám Ángel přinesl do života pozitivní změnu.

Otázky a odpovědi


• Naše dobrovolnice obdržela Křesadlo

Naše úžasná dobrovolnice Juli dostala Křesadlo!!!
Moc gratulujeme a máme ohromnou radost.
Křesadlo je “cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci”. Je to ocenění pro dobrovolníky od organizace Hestia.

Pozor! Vědecky dokázáno: Dobrovolníci žijí déle a dobrovolnictví pomáhá proti depresi! Juli: “Nejvíc mě na dobrovolnictví baví, že nepomáhám pouze ostatním, ale i sama sobě.” Ángel má Juli a další dobrovolníky jako nejlepší kamarády, protože kontakt s vrstevníky je pro něj pořád ještě obtížný.

Děkujeme moc Juli i všem našim ostatním andělům dobrovolníkům! Jste naše rodina!Dobrovolníci


• Štve mě, že má moje dítě autismus? Nebo jsem rád?

“Ale to mě štve, že má moje dítě autismus.”
“Já jsem rád.”
“Proč, prosím Vás?”
“On by měl autismus, i kdybych nebyl rád, tak jsem radši rád.”

Štve nás to nebo jsme radši rádi?
Můžeme si vybrat.
• Mimoňovská písnička

Hudba a choreografie: Ángel Chuecos
Ángel tvrdí, že ho tuhle písničku naučili Mimoni :)
• Ángel terapeutem?

Terapeut?
Umřel nám náš milovaný kocourek.
Poslední 3 týdny byly docela náročné, protože nejdřív se na týden ztratil, pak se vrátil, ale v šíleném stavu, pak opakovaně veterina, zkoušení různé léčby atd. Jeli jsme ho pohřbít do lesa na místo, kde máme už předchozí labradorku. Ángel ten den vše zvládal v pohodě.

Vysvětlili jsme mu, že Fouskovo tělíčko dáme do hrobečku k Dášence a jeho dušička šla do nebíčka a je tam z něj andělíček. Takhle jsme mu to říkali i dřív, když někdo umřel. Další večer sedíme na gauči a Ángel mi přinesl velký obrázek Fouska. Rozbrečela jsem se a popisovala mu, že jsem moc smutná, že jsem ho měla moc ráda... pořád dokola mi říkal, že Fousek nám umřel, teď je z něj andělíček a můžeme si ho kdykoli zavolat, stejně jako andělíčka dědečka Járy, pejska Dášenky, kočičky Ganeshi, želvy Amálky a králíčka Toníčka. Že nás chrání a můžeme si s nimi kdykoli popovídat. A pořád mi ukazoval tu Fouskovu velkou fotku.U toho zkoumal moje oči a komentoval to třeba slovy “Maminko, tobě tečou slzičky.” Nebo “Maminko, ty jsi smutná, ale já jsem veselej.” Byla to asi hodina, kdy jsem se střídavě smála a plakala, byla šťastná, vděčná, smutná a dojatá... pak jsme ještě došli k tomu, že všechny tyhle naše andělíčky namalujeme... malovali jsme další den, a opět ty jeho průpovídky.A ještě jsme do nebíčka házeli vzkazy pro všechny ty naše anděly. Byla to pro mě intenzivní terapie. Takhle rychle a krásně jsem se z něčí smrti ještě nedostala. Prostě máme v nebi dalšího anděla. Co všechno nás ten náš kluk učí...

Ángelovy historky


• Jak jsme slavili Velikonoce

Tyto Velikonoce byly Ángelovy “nejvelikonočtější”.
Zapojil se do zdobení vajíček, takže jsme vajíčka malovali všichni.
Pustili jsme se také do tradičního pečení perníčků a vymyslel, že uděláme velikonoční muffiny = muffin + červená poleva + marcipánové ozdobičky.

Chtěl i pomlázku, ale na Velikonoční pondělí odmítnul někoho vyplácat :-), spíš si s ní hrál jako s nějakou hračkou, běhal s ní a mával, prostě klasická Ángelova kreativita.Ángelovy historky


3/2018


• Teal Scott – Jak porozumět autismu

Citace z videa:
“Když se vám takové dítě narodí, je to zkouška odvahy. Takže jak jste odvážní?... Tyto děti sem nepřišly, aby zapadly do našich škatulek, ale aby nás vytáhly z těch našich... Jsou příležitostí pro každou rodinu, do které přicházejí... Jsou tu, abychom se změnili my... Přišly pomoct naší společnosti... Když se zaměříme na jejich dary a jedinečnost, nejen že tím oni budou šťastnější, ale zároveň my budeme svobodnější...”
• Proč milujeme koncept dobrovolnictví v oblasti autismu?

Na fotkách v akci naše Juli.
Podařilo se jí skloubit matematiku (s pomocí oblíbených Mimoňů), výtvarku a ještě cestování a vlajky.

Dobrovolníci nás (rodiče) tak nějak “rozšiřují” - dávají Ángelovi to, co my mu dát neumíme nebo nemůžeme nebo nezvládneme... a tak ho každý z nich seznamuje s kouskem světa tam venku. Vše hravě, v bezpečí domova a s velkou láskou. Děkujeme Juli i všem ostatním dobrovolníkům, kteří byli a jsou v našem životě!

• Ángel a labradorka Brusinka v denním kontaktu

Ángel s Brusinkou jsou dojemnost sama, obzvlášť když se Ángel psů venku pořád bojí a Brusinku teď dlouhou dobu ignoroval.

Od té doby, co šla Brusinka do zaslouženého canisterapeutického důchodu, se o ni začal Ángel shodou okolností mnohem víc zajímat.

Denně pro ni děláme piškotkovou cestičku, Ángel jí pak vždy několik piškotů hází, vykřikuje, že si s ní budeme hrát, prohlíží si ji do všech detailů, chce od ní pac a dokonce ji hladí. A když jdeme spát, říká jí dobrou noc.

Brusinka tedy teď canisterapeutuje paradoxně mnohem víc a my máme radost, že ti dva si k sobě našli cestu.
2/2018


• Na Mezinárodní den Aspergerova syndromu začíná osvětová kampaň Autismus je uvnitř, ne ve tváři

18.2. se slaví Mezinárodní den Aspergerova syndromu.
S Auttalk, Maappi a Nadačním fondem ATYP zahajujeme osvětovou kampaň “Autismus je uvnitř, ne ve tváři”.
Plánujeme mimo jiné články a na duben - měsíc autismu - výstavu fotografií...
Mnohokrát nám někdo o Ángelovi řekl: “To nemůže být autismus... vždyť vypadá normálně”.
A my si kolikrát říkali “Tak jo, my vám ho na pár dní půjčíme”...

• Jak se Ángel (ne)orientuje

Ángel se stále moc neorientuje v prostoru.
Dříve to bylo mnohem horší, všude venku jsme ho bedlivě hlídali, protože byl schopen v cuku letu změnit směr a jít někam jinam. Jednou se nám takhle ztratil v supermarketu a byla to perná chvilka... našli jsme ho úplně jinde, u jiných regálů.
Takže od té doby, co mluví, stále vymýšlíme různé hry, aby si upevnil svoje jméno a adresu a celkově aby věděl, kde je. Pletou se mu názvy zemí i měst... náš dům oslovuje jménem našeho městečka, prostě má v tom všem trochu hokej.
V poslední době miluje aplikaci Google Earth a kromě zkoumání celého světa taky s tatínkem studují zeshora náš dům, naši ulici, jak se k nám dostat z autobusové zastávky apod. Tak snad mu časem vykrystalizuje, jak to všechno je...
Na videu je kromě jiného vidět, jak doma přeskakujeme mezi češtinou a španělštinou.Ángelovy historky


• Dopisy pro autistické děti – "Ty můj andílku"

Jak se chovat k dítěti, které tvrdí, že je z Marsu, a ani není vaše

Víte, že Atyp magazín zveřejňuje dopisy rodičů pro jejich dítě s autismem? Už jsem si jich tam přečetla několik a jsou to pro mě na Atypu jedny z nejoblíbenějších a nejdojemnějších příspěvků.
Když se mi to tak líbí, tak jsem si řekla, že taky přispěju... A to jsem ani nevěděla, že to má prý terapeutické účinky.
Tady dole kopíruji více info z Atypu a moc se těším, až si přečtu další.
Jsme všichni na jedné lodi, a i když je to (někdy) hodně náročné, ty naše děti prostě milujeme.
Můžete poslat Vaši fotku nebo lze i anonymně, záleží na Vás.

Atyp: “Projekt dopisů a básní pro mé autistické dítě není jen tak. Má terapeutický podtext.
Sbírka dopisů a básní pro mé autistické dítě se rozrůstá.
I vy můžete získat knihu Léčba koněm /nakl. Portál/ nebo Nikola Tesla (Nakladatelství Jota ). Stačí zaslat text a my Vám ji pošleme.
Budeme rádi, když k nám k tomu pošlete fotku Vás s Vaším dítětem. Bude to tak autentičtejší a o to silnější. Děkujeme.”
ATYP magazín najdete na webu a facebooku.

Ángelovy historky


1/2018


• PŘICHÁZÍME V MÍRU (záznam celého večera) již na youtube

V první půlce Ángel (převážně běhající), v druhé půlce Matěj a jeho mapy.
Byl to krásný a veselý večer, děkujeme!
Extra poklona před Jaroslavem Duškem, který nejen že tohle všechno podporuje a dává těmto večerům jedinečnost, lehkost a humor, ale on fakt tyhle děti i dospělé s autismem miluje a ze srdce jim fandí. Ještě že ho tady máme!
Děkujeme.
• Cestovní perličky

Cestování s Ángelitem je MNÓÓÓHÓÓÓKRÁT snadnější než dříve... přesto se samozřejmě vždy vyskytnou zajímavé situace.

Pár perliček z posledních dní:
1) “Ne, na tu paní se nepodívám!” Prohlásil na letišti, když paní kontrolovala jeho pas...

2) Cestovali jsme do Brazílie, což je hodně dlouhá cesta, tak jsme přestup v Portugalsku využili jako zastávku a celou tu délku si trochu rozložili. Poté co Ángel už půl dne nejedl, i když jsme mu dali asi pátou možnost co sníst, prohlásil: “V Portugalsku jíst nebudu.” To jsme trochu zkoprněli, protože v Portugalsku jsme spali 2 noci, a Ángel má nejnáročnější stavy právě, když má hlad...

3) Metrem už nepojedeme. To jsme mu vysvětlili, když jsme opouštěli metro. Metro bylo to hlavní, co chtěl v Lisabonu zažít, takže jsme několikrát přesedli a užívali si to. Jenže! Navečer se spustil obrovský liják, zrovna jsme byli na nějakém obrovském náměstí, kde nebylo, kam se schovat, takže jako nejlepší řešení bylo vrátit se metrem. Těžko přijatelné pro Ángelka, když jsme mu přece předtím řekli, že metrem už nepojedeme...


Nicméně na druhou stranu je teď už spousta věcí samozřejmostí - sám celou dobu chodí (nemusíme ho nosit), sám se připoutá (dřív mohutně protestoval), v letadle v klidu sedí (neběhá po celém letadle), většinu věcí si nechá v klidu vysvětlit (a nemá už velké záchvaty vzteku ani křiku).

A jak prohlašuje - “cestování mám rád”.Ángelovy historky


• Kraťounké video z pořadu Přicházíme v míru

Děkujeme za pozvání do pořadu Přicházíme v míru. Poznat takhle zblízka Michala Roškaňuka a Jaroslava Duška byl zážitek. Ángel byl v divadle poprvé, teda podruhé, protože Michal nás tam vzal několik dní předem, aby se s Ángelem seznámil a všechno mu tam ukázal.

Ángel říká, že se mu v divadle líbí. Ale že se mu nelíbí tma (kde seděli diváci), že se mu líbí světlo (kde jsme seděli my). Většinu času proběhal, což se mu očividně líbilo, určitě i to, že neběhal sám.

Jsme rádi, že jsme byli společně právě s Hoškovými, protože je už delší dobu sledujeme a moc jim držíme palce.
• Trénování flexibility v Brazílii

Ángelovi proudí v žilách z 50% jihoamerická krev, takže je tu vlastně doma. Největší motivací jsou tu pro něj vodopády, tukani a papoušci, zmrzlinka açai a pak klasika - běh a skákání.Je to pro něj další skvělé cvičení flexibility: nové impulzy, nová místa, noví lidé, nové chutě... to jídlo je asi největší výzva. A pak to že často vypadává elektřina nebo voda kvůli bouřkám, takže se třeba sprchoval za svitu svíčky a malovali jsme u baterky, prostě jinak než doma.

Vidíme, že je to pro něj někdy náročné, ale často na takovýchto cestách (nebo po návratu domů) dělá vývojové skoky a naučí se spoustu nových věcí. Většinu dne září a směje se a prý má Brazílii rád.Pobavil nás prohlášením, že umí portugalsky (naučil se říct ahoj a jak se máš a s óbr úsměvem to říká párkrát denně místním).

Našel venku nějaká ptačí pírka a hraje si na indiána, měl velikou radost z ananasů, které jsme našli ve volné přírodě a obzvlášť u vodopádů poskakuje po kamenech a stezkách s takovou lehkostí, jak kdyby byl Mauglí.Vše zvládá moc dobře. Venku, v autě nebo na pokoji to pak vyrovnává “izmováním” - skáče, poskakuje, běhá, opakuje mnohokrát stejná slova, věty, zvuky, třepe rukama... má skvělý seberegulační systém.

A dodržujeme rituály a jeho oblíbené činnosti jako každý večer pohádku z jeho knížky o vílách, hraní s mašinkami, pečení perníčků... Posíláme vám sluníčko, vodopády, opičky, divoké ananasy a hodně radosti.

Ángelovy historky


• “Maminko, ty jsi princezna”

I když slova nejsou jediným způsobem komunikace, přála bych všem maminkám, jejichž děti (zatím) nemluví, aby zažily něco podobného...

S ne-slovní komunikací máme bohaté zkušenosti. Tenkrát jsme si říkali, ok, nemluví a možná nikdy mluvit nebude, ale bereme a milujeme ho i tak, v každé jeho verzi.
O to sladší to teď je a o to vděčnější jsme.
Ángel je náš učitel trpělivosti a lásky.
Že jsem princezna, už mi řekl mnohokrát, nejlépe když mám dlouhou sukni nebo šaty. Poslední dobou spolu v tom princeznovém opojení i trochu tancujeme a zpíváme. Je to velká radost.Ángelovy historky

2017

12/2017


• ATYP magazín & Přicházíme v míru

Děkujeme za pozvání do pořadu Přicházíme v míru. Poznat takhle zblízka Michala Roškaňuka a Jaroslava Duška byl zážitek. Ángel byl v divadle poprvé, teda podruhé, protože Michal nás tam vzal několik dní předem, aby se s Ángelem seznámil a všechno mu tam ukázal.

Ángel říká, že se mu v divadle líbí. Ale že se mu nelíbí tma (kde seděli diváci), že se mu líbí světlo (kde jsme seděli my). Většinu času proběhal, což se mu očividně líbilo, určitě i to, že neběhal sám.

Jsme rádi, že jsme byli společně právě s Hoškovými, protože je už delší dobu sledujeme a moc jim držíme palce.

Moc děkujeme Dáše z ATYPu za hezký článek!

Ptáte se nás, zda bude záznam - ano, mělo by být v brzké budoucnosti na youtube, dáme vědět.

ATYP magazín – Angel Chuecos v Přicházíme v míru


• Vánoční ohlédnutí

Letošní prosinec je pro nás plný požehnání. Ježíšek přinesl začátkem prosince stromeček a ozdoby, a Ángel ho skoro celý ozdobil sám (kromě světýlek a hvězdy na špičce).


Mikuláše Ángel vyhlížel celý den, a když pak od něj našel v dárku také Mikulášovský převlek, tak se do něj mnohokrát v prosinci převlékal, vždy s velkou radostí. Poprvé se těšil na Mikulášskou besídku a řekl i básničku. V posledních letech se sice těšil, ale pak nechtěl jít do dané místnosti, jednou se tam doslova složil na zemi a křičel... a teď i s básničkou v místnosti plné dětí a ruchu... A pak se ještě šel mazlit s Andělem, dát ruku Mikulášovi a od Čerta si nechal ukázat pytel a dát kousek uhlí. Jinak pečeme perníčky, pálíme svíčky a užíváme vánoční atmosféru.

Tři dny Ángelkovi trvalo, aby ozdobil pomeranč hřebíčkem... Nejdřív jsem zdobila sama. Pak to zkusil, ale po chvilce prohlásil, že to neumí a ať to dělám já. Nakonec do toho šel a přidal se i ke zpívání koledy.

Proto jsem ho natáčela - obzvlášť když říká, že něco nejde, že to dělat nebude nebo že to neumí, a později to s radostí dělá, tak to dokumentujeme a ukazujeme mu, jak je šikovný a jak to hezky zvládnul.Tím že Ángel začal číst, tak Vánoce dostávají nový rozměr, protože už sám přečetl několik jmenovek na dárcích nebo četl nahlas kousek pohádky.

Přejeme krásné svátky, plné klidu, pohody, magie, kouzel a zázraků.Ángelovy historky


• "Jak se mám?!"

Jsem na služebce. Volám domů, povídáme si s manželem. Prosím, ať mě dá nahlas, že chci pozdravit Ángelka:

Ahoj, Ángelku.
Ángel: Ahoj, maminko. (Super, hezky odpověděl.)
Jak se máš?
Ángel: Já se mám dobře. (Ha, zase hezky odpověděl.)
A co děláš?
Jenže ve stejnou chvíli něco říkal Ángel... nerozuměla jsem, tak se ptám, co říkal.
Ángel: Jak se máš ty? (omdlívám štěstím a dojetím)
Mám se taky dobře. Děkuju, že ses mě zeptal. Jsem tady v hotelu, na nějaké konferenci. A co děláš?.... rozhovor ještě chvilku pokračoval...

Cože!! On se mě zeptal, jak se mám??? Ani jsem to neočekávala, proto jsem se hned ptala dál... To jsou teda změny... Dříve se mnou nechtěl vůbec mluvit, když jsem byla pryč. Záviděla jsem kolegyním, které volaly domů a s dětmi si povídaly o tom, co ten den dělaly. Pak někdy třeba poslouchal, když jsem ho pozdravila, ale po chvíli šel pryč. Postupně se to zlepšovalo a někdy mi i na něco krátce odpověděl. Na poslední služebce mi do telefonu řekl, že nemá čas, což mě rozesmálo a potěšilo, že se mnou mluví. No a dneska už to byl docela rozhovor. Připadám si jak miláček Bohů, že můžu tohle zažívat.Ángelovy historky


• THE BEST OF Naši dobrovolníci
11/2017


• Ángel je fascinován písmeny a začíná číst

Že je Ángelito fascinován písmeny a slovy, je slabý výraz. Je to teď většinou první a poslední téma dne. Píše s námi i sám. Třeba: “TAŤYNK... MAMYNKA...” A my si (nejen) toho vážíme.Jeho první přečtený nápis venku byl: Zákaz rybolovu. To, když jsme šli na procházku k našemu oblíbenému rybníku. Nějak jsme asi doufali, že bude jednou číst a psát, ale neřešili jsme kdy - byly jiné priority:
Aby byl šťastný, aby věděl, že ho máme rádi, aby se hodně smál a radoval, abychom s ním měli vztah, to bylo vždy důležitější. Takže kdyby četl a psal vůbec někdy, to by byl velký úspěch. A první krůčky jsou tu dřív, než jsme čekali.Na školení nás učili mít pro naše děti ty největší a nejtroufalejší sny a věřit v zázraky. A zároveň se na to neupínat a být šťastný už teď. Ne až se bude míň vztekat. Ne až řekne první slova. Ne až napíše první písmenka. Ne až mě obejme. Ne až mi řekne, že mě má rád. Ne až bude mít první kamarády. Prostě být šťastný teď, se vším, co zrovna je. Milovat ho teď, takového jaký je. I když všude plivá. Vráží do lidí. Hrozně křičí. Nespolupracuje. Všechno vyleje. Všude zhasne... Učí nás milovat a žít šťastný život.

A že začíná číst a psát, z toho máme samozřejmě velkou radost, a on snad ještě větší, jak ho to baví.Ángelovy historky


• Sestřen – Ángelovy historky

Jsme na návštěvě u příbuzných. Přišla mi to vhodná příležitost, abych Ángelovi vysvětlila...

“Ángelku, Michalka a Anička jsou tvoje sestřenice. A ty jsi jejich bratranec.”

“Já nejsem bratranec. Já jsem sestřen. Protože bratranec má bratranice a sestřen má sestřenice.”
Ángelovy historky


• Video s Juli z cyklu naši dobrovolníci
• Rozhovor s naší první dobrovolnicí Míšou:
Autismus vnímám jako dar


Krásný článek o naší Míše.
Míša je jednou z našich prvních dvou dobrovolnic, které nám před 4 lety pomáhaly rozjet Son Rise Program s Ángelem - v době, kdy jsme sami tápali a učili se spoustu nových věcí za pochodu.

Míša za Ángelkem chodila dlouho, a i když se teď věnuje mateřství a malému Pepíčkovi, tak se s její krásnou rodinou potkáváme i nadále a Ángel je vždy štěstím bez sebe, když Míšu vidí.

Jsem ráda, že jsme s manželem přehodnotili náš původní postoj o tom, že dobrovolnictví je nesmysl a že by za Ángelem nikdo nechtěl chodit a už vůbec ne, když žijeme v malém městečku za Prahou... byla to pouze omezenost našeho myšlení.

Díky dobrovolnictví jsme potkali Míšu a mnoho dalších skvělých lidí různého věku, pohlaví i profesního zaměření, kteří nám mimo jiné přišli ukázat, že svět není tak hrozný, jak se někdy jeví v médiích... dobro a láska vítězí jako v pohádkách!
A kamarády má nejen Ángel, ale i my.

Autismus vnímám jako dar


10/2017


• Video s Kubou z cyklu naši dobrovolníci
9/2017


• Video s Ivanou z cyklu naši dobrovolníci
8/2017


• Video s Viki z cyklu naši dobrovolníci
• Ángel se zajímá o další děti

Ángel začíná pomalu, ale jistě vnímat další děti a hraje si s nimi. Fakt hraje a fakt dělají věci společně. To nebývalo. Přijela k nám třeba na návštěvu kamarádka, děti se neviděly aspoň dva roky. Byly jsme připravené, že když to nepůjde, po chvíli odjede. Ale bylo to super. Honily společně želvu, hrály si samy v pokojíčku i s námi v obýváku. A Ángel se s nimi taky rozdělil o nějaké ňaminky.

Také máme historku od naší dobrovolnice Ivany, která s ním byla na dětském hřišti. Prý ho další děti pozorovaly, jak si hraje a dvě za ním přišly. Ángel vymyslel hru a děti ji nadšeně přijaly.

To všechno jsou krásné momenty, které naplňují nás - rodiče, i dobrovolniky.

V minulosti byl vždy sám a o děti nestál, poslední dobou se začíná něco hýbat a měnit.


Ángelovy historky


7/2017


• Video s Kristy z cyklu naši dobrovolníci
• Ángelova další "poprvé" a vztah s prababičkou

Ángel nadšeně mluví o tom, že roste nebo že už je větší kluk a u té příležitosti mu pořád říkáme, že ho máme moc rádi a jak je šikovný, že teď umí spoustu věcí, co dřív neuměl, a že se naučí a zvládne v životě všechno, co bude chtít...(i když tohle teda 100% nevíme).

Třeba se šel před pár dny sám vykoupat do bazénu a já jen seděla vedle (jinak trvá na tom, že někdo musí jít s ním). A poprvé šel sám na pánský záchod, když já šla na dámský. To jsem koukala, že se nebál. Také se poprvé sám houpal! Kolikrát jsme mu to vysvětlovali: nohy dopředu, nohy dozadu, ukazovali, houpali se vedle něj, jiné děti mu to ukazovaly... Vždy chtěl, aby ho houpal někdo z nás, příp. ještě říkal, že on to neumí nebo že to nejde, že to dělat nebude, že se to nesmí apod. Stalo se to u našich přátel. O to cennější, že se houpali s kamarádem vedle sebe a Ángel to tak trochu okoukával. Prostě vše má svůj čas.

Veškerý Ángelův pokrok nás samozřejmě těší, ale úplně největší radostí jsou pro nás jeho zlepšující se vztahy. Jeho prababičce bude 90 a ještě že je tak dlouho živa, protože zhruba až od loňska se s ní Ángel občas tulí, pošťuchuje, hraje si s ní a je schopen s ní být i chvíli sám.

Tyto fotky jsou z posledních dvou návštěv a to dnes přišla po příjezdu studená sprcha, protože se polekal krůt a slepic v zahradě a asi hodinu se z toho dostával.

Přivezl si s sebou svoje mimoně a hrdě je pak babičce ukazoval a povídali si o nich.

Aby si k ní šel spontánně sednout na klín a mazlili se, a aby jí dal při příchodu i odchodu pusu, to je stále ještě velká vzácnost a ohromné štěstí, za které jsme velmi vděční.


Ángelovy historky


• Od naší bývalé dobrovolnice Danči – na výletě s Ángelíčkem v ZOO

Těšili jsme se s Jardou na výlet s Angelíčkem, ale měli jsme i obavy, jak na nás bude reagovat, protože jsme jej už tři čtvrtě roku neviděli. Brzy však bylo po obavách.

Když jsem šla Angelíčka vzbudit, reagoval tak, jako bychom se viděli včera a k Jardovi se stále tulil a tulil.

Radost ze setkání trvala dvě hodiny a tak jsme vyrazili „trochu“ později.

Cestu do ZOO jsme si krátili čtením naší oblíbené knížky „O Běluze“. Nejen že si Angelek všechno, co jsme dříve četli, pamatoval, ale ještě ten příběh obohatil svým povídáním.

Po minulé zkušenosti jsem byla připravená i na to, že opět uvidím ze ZOO jen prolézačky, lachtany a tučňáky. Tentokrát jsme však viděli nejen lachtany a tučňáky, ale i ledního medvěda, nejrůznější ptáky, navštívili několik pavilonů, ve kterých to občas bylo moc i na mě. A Angelíček to vše zvládal, maximálně se přišel chytit za ruku, nebo se k jednomu z nás přitulit, když toho bylo na něj moc. Zvládl i tmu a v ní létající kaloně. Velké prolézačce jsme ale neunikli. Tady zbaštil celou svačinku (někdy mi musí vysvětlit, kam to do něj mizí).

Vše proběhlo tak nějak v poklidu a lásce, Dokonce jsme spolu i jeli lanovkou, na kterou bych si s ním při naší minulé návštěvě rozhodně netroufla. Bylo krásné vidět, jak se Angelíček změnil, jak přijímá ten náš svět zase jinak, jak je s ním lepší domluva. Tak děkujeme Angelíčku za to, co můžeme společně zažívat, je to opravdu dar.


Ángelovy historky


• Ángel a kyslík

"Ángelku, můžeš prosím tě zavřít dveře?"
"Nemůžu."
"Aha. A proč?"
...po chvíli přemýšlení:
"Já bych se zamotal do kyslíku."


Ángelovy historky


• Video s Januszem z cyklu naši dobrovolníci
• Krásné interview s Josefem Schovancem

"...Mít autistické dítě není ani katastrofou ani hanbou. Rodiče by měli být hrdí na to, že mají originálnější dítě a že možná za 20 nebo 30 let všichni pochopí, že to jejich dítě mělo veliké schopnosti a může mít místo ve společnosti - a může pomoct ostatním lidem snít a vymyslet lepší, novou budoucnost."
• Brusinka ve školním roce 2016/2017

Brusinka má za sebou další canisterapeutický rok.

Do školky k dětem s autismem chodíme každý čtvrtek a za tu dobu bylo opět mnoho krásných až magických momentů. Některé z těchto dětí se dříve Brusinky nedotkly, nešly do její blízkosti nebo nevešly dokonce ani do místnosti. Paní učitelky říkají, že některé děti se o Brusinku zajímají i ve dnech, kdy nechodíme, a nosí kartičky s obrázkem pejska.

Na jednom z posledních setkání si začal někdo sám sundávat botičky i ponožky a dal si nožičky na Brusi, přidávaly se další a pak jsme tam seděly v klidu v takové skoro posvátné atmosféře.

Předtím děti Brusinku hladily nebo masírovaly, vodily ji na vodítkách a na konci jako vždy dávaly pamlsky. Loučili jsme se opět pohlazením.

Tyhle všechny děti jsou tak krásné... Tolik křehkosti, citlivosti, spontánnosti. A kontakt snad s celým vesmírem. Jaké pro nás mají poselství? Co nám přišly ukázat? Co nás přišly naučit? Co máme změnit? A jak je co nejlépe podpořit v jejich růstu a štěstí?

P.S. Brusinka půjde jednou rovnou do nebe. Canisterapii dělá od štěněte, teď jí bude 12. Je ztělesněná láska a trpělivost. Od dětí by si nechala líbit snad úplně všechno a vydá ze sebe veškerou energii, doma sebou pak plácne na pelíšek a zbytek dne prospí. Přitom když vyrážíme a beru do ruky canisterapeutickou tašku, stojí hned u dveří a vrtí ocasem.


Canisterapie

6/2017


• Video s Barčou z cyklu naši dobrovolníci
• Školní rok 2016/2017

Ángelova POPRVÉ v tomto školním roce aneb moc děkujeme panu řediteli Zimčíkovi a ZŠ Březová, že můžeme Ángelka učit doma.

POPRVÉ vystřihoval.
POPRVÉ složil puzzle.
POPRVÉ vykrajoval perníčky a dal plech do trouby.
POPRVÉ rozpustil čokoládu a natřel ji na dort.
POPRVÉ rozklepnul vajíčka, umíchal je, připravil na stůl a každému z nás nandal.
POPRVÉ nakreslil domeček, sněhuláka, slunce, mraky, letadlo, pavouka, metro atd.
POPRVÉ pomohl stavět sněhuláka a ozdobil pomeranč hřebíčky.
POPRVÉ řezal pilkou dřevo.
POPRVÉ si při cestování nosil batoh a kufřík.
POPRVÉ poznal, jakým písmenem začíná určité slovo.
A mnoho dalších POPRVÉ... před rokem byla tohle všechno utopie.

Máme doma šťastné a veselé dítě, které se víc zajímá o lidi, děti a svět okolo a které se rádo učí. (Nedávno se naučil říct slovo Venezuela a kabriolet tak, že za mnou několikrát denně po dobu asi týdne chodil, zíral na pusu a nechal si to slabikovat.)

Celkově udělal Ángel v tomto školním roce obrovský pokrok, výrazně se posunul ve všech oblastech, je víc přítomný, víc spolupracuje.

Jsme velmi vděční za domácí vzdělávání, které nám (rodičům a dobrovolníkům) umožňuje pracovat s ním dle jeho tempa, zájmů a motivace, a v momentech jeho pozornosti, navíc v klidném a pozitivním prostředí domova. K učení přistupujeme hravě a kreativně, což ho baví a chce se dozvídat víc.

I venku vše zvládá lépe, včetně výletů, a umí i víc pracovat se strachem, např. nedávno přespal v 9 metrech v domečku na stromě, čehož se nejdřív hodně bál.

"Škola na konci světa" nám spadla z nebe – děkujeme moc a těšíme se na další školní rok.
• Konference TEDx Prague Women – Co mi přinesl synův autismus

O naší cestě s Ángelkem, o štěstí za všech okolností, o přístupu k problémům a výzvám...

TEDxPragueWomen


• Dobrovolnictví jako antidepresivum

Nový článek, který napsala Bára, uveřejněný na webu dobrovolnik.cz, přes který jsme našli už několik našich dobrovolníků.

O tom jak si nás našel dobrovolník Janusz

5/2017


• Videorozhovor s Gábinou Llewellyn Autismus je vyléčitelný, část 1 a 2

Gábina a příběh jejího syna, který měl diagnostikovaný nízkofunkční autismus a nyní je mimo autistické spektrum.

• Video s Míšou z cyklu naši dobrovolníci

Náš dobrovolník Pepa se pustil do natáčení videí s našimi dobrovolníky. Dělá to skvěle a moc mu děkujeme za jeho nadšení a čas! Cílem těchto videí je představit ty skvělé duše, které si chodí hrát s naším Ángelem, a pomoct rozšířit dobrovolnictví v oblasti autismu. První díl je s Míšou, která je jednou z našich prvních dvou dobrovolnic vůbec a která je mimochodem manželkou Pepy. Tak se Pepa tenkrát s Ángelkem seznámil, že si ho půjčili jednou o víkendu na výlet. Pak i Pepa začal chodit za Ángelkem. A nyní k nám chodí občas všichni i s jejich Jozífkem. Z celého srdce děkujeme Míše i Pepovi!
• Náš první společný dort

Netušila jsem, že bude Ángel pomáhat, protože to nikdy neudělal. Rozlámal a rozpustil čokoládu a pak ji natřel na dort... ukrojil si sám a dal si na talířek, a pak i s lžičkou další porci odnesl tatínkovi. Třeba máte zrovna někdo děti ve fázi, že vůbec nechtějí spolupracovat a o nic kromě svých motivací nejeví zájem - kde byl i Ángel, tak třeba to může být pro někoho povzbuzení, že se to může změnit.Ángelovy historky


• Do otázek a odpovědí přibyla další otázka: "Můj syn si nechce čistit zuby, máte nějaké tipy?"

Ángelovi je 9 a teprve několik posledních měsíců si čistí zuby celkem dobře a často z vlastní iniciativy nebo nám ochotněji dovolí mu zuby vyčistit.

Rozhodli jsme se netlačit (on se tak jako tak nenechá) a vždy jsme hledali jednak nějaké alternativy a jednak hravou formu. Např když si nechtěl čistit zuby, navrhli jsme, že tedy za chvíli, až bude chtít on.

Kartáček i pastu jsme mu ochotně nosili do pokojíčku nebo i jinam. Na fotce jeho Spidermanovské období, kde všude lezl a zuby si čistil i zavěšený na dveřích.

Když dovolil, abychom mu čistili zuby my, chválili jsme ho i za mini-chvilku, kdy spolupracoval, to samé když si je aspoň na chvilku čistil sám.

V pokojíčku jsme používali různé hračky, že jim čistíme zuby... Čistili jsme si zuby před ním a s manželem jsme se o tom bavili. Když čistil zuby on nám, jásali jsme a moc ho chválili, a pak jsme se radovali, jak máme krásné zdravé zuby.

Když se překlopil do druhého extrému a čistil si zuby třeba 30x denně, taky jsme ho chválili.

Když si dal kartáček do pusy a cucal ho, i tehdy jsme mu říkali, jak je šikovný.

Experimentovali jsme s pastami, protože u některých tvrdil, že ho pálí (i když dle nás byly jemné). Zjistili jsme např že velkou roli hraje i barva (jakákoli červená pasta má u něj větší šance než nečervená). Prohlíželi jsme si knížky o zoubkách, viz foto - nejdřív vůbec nechtěl, po čase dovolil knihu otevřít na určité (vždy stejné) stránce. Po další době jsme si mohli vyprávět o určitém obrázku atd.

Zaujaly ho různé příběhy, např jak příšerky čůrají na zoubky a vznikají z toho kazy... to jsme i hráli a přeháněli.

Také jsme zuby začali kreslit, někdy nám dovolil kreslit i příběhy s tím spojené.

Týdny a měsíce jsme každý den kreslili a vystřihovali zuby, některé bílé (zdravé) a některé barevné (s kazy).

No prostě velký a dlouhý proces... a teď ten pocit, když si zuby vyčistí sám od sebe a už všechny (a ne jen jednu stranu), nebo když mu to připomeneme, tak třeba řekne "teď ne" - a za chvíli radostně "a teď už si chci zoubky vyčistit".

Ještě to stále není úplně automatické a perfektní, ale je to lepší o 3000%. Třeba vám nějaká naše zkušenost taky zafunguje - moc držíme palce!!!
Otázky a odpovědi


4/2017


• Od autistů se máme co učit – rozhovor na www.dobrovolnik.cz

Dobrovolníci do každé rodiny

Kéž by bylo tolik zájemců o dobrovolnictví v oblasti autismu, že by jich každá rodina (která by o to stála) měla několik.

Nejdřív jsme s manželem nevěřili, že bychom mohli tady v Čechách někoho najít a úplně jsme to zavrhli, i když jsme už věděli, že v zahraničí to funguje. Po jednom školení jsme se ale na ten nápad vrhli a během pár týdnů přišly první dvě dobrovolnice. Teď už si život bez dobrovolníků neumíme představit a věříme, že Ángel dělá takové pokroky i díky nim.

Právě přes www.dobrovolnik.cz jsme našli většinu našich "dobrovolných andělů" a tímto webu moc děkujeme nejen za dobrovolníky, kteří tak přišli k Ángelovi, ale i k mnoha dalším dětem s autismem.

Dobrovolnictví je sexy a oblast autismu je super zajímavá a obohacující.

Pokud znáte někoho, kdo by měl o dobrovolnictví zájem, dejte vědět známe mnoho rodičů v celé ČR, kteří by byli za nové dobrovolníky vděční.

Jestě jednou www.dobrovolnik.cz za všechno děkujeme, i za článek.

Od autistů se máme co učit


• Videorozhovor s Barborou Chuecos (Z autismu se nezblázníme)
• Ángel oslavil 9. narozky (letos bez větší oslavy)

Už je to 9 let, co k nám přišel ten náš poklad. Letos jsme slavili komorně, protože loni si mě při jeho oslavě odtáhnul do ložnice a rychle zamknul - se slovy "abysme měli klid". Hráli jsme si a ven vyšel, až když cítil, že tam už skoro nikdo není. Tolik dobrodružství jsme už za ty roky prožili... tolik zážitků všech barev a intenzit... tolik jsme se toho všichni tři už naučili... Děkujeme za všechno, i za ty všechny perné chvíle, náročná období, okamžiky zoufalství, slzy, bezmoc, naprosté vyčerpání - to všechno pro nás byl a je motor, abychom se všichni stále učili, jak si přivolat do života víc radosti, štěstí a lásky. A jízda pokračuje!

• Poprvé: "Mám tě moc rád, maminko"

Velká událost! Ángelek poprvé řekl: "Mám tě moc rád, maminko". Jen tak. Z ničeho nic. Dokonce dvakrát za sebou. Tato sladká slova jsem slyšela poprvé v životě. A přitom bylo teď několikatýdenní období, kdy byl "víc autistický" např. mluví hodně hlasitě, mnohokrát opakuje stejná slova, věty či scény.

Už to naštěstí známe z dřívějška. Na jednom školení jsme slyšeli, že je toho na naše děti prostě někdy moc, že je jejich vývoj a rozvoj stojí hodně vnitřního úsilí a že si musí čas od času prostě odpočinout. Tento jejich odpočinek může vypadat, jako že se zastavili nebo dokonce jdou trochu zpátky. Poprvé jsme to výrazněji zažili, když kolem 3. roku přestal používat plínky, ale pak se k nim zase po čase vrátil.

Někdy je to prostě dva kroky dopředu a jeden zpátky. Naučili jsme se udržovat se v klidu, optimismu a víře, že všechno je v naprostém pořádku, a že Ángel dělá to nejlepší, co může. I když to vypadá, že se posouvá zpátky, děláme vše jako normálně a hrajeme si s ním se stejným nadšením a radostí jako jindy.

A pak vždy přijdou momenty překvapení. Jako třeba "Mám tě moc rád, maminko" nebo že nám před pár dny poprvé v životě připravil na stůl příbor (dřív si ho většinou odmítal podat i sám pro sebe) a dokonce sám rozklepnul vajíčka na pánvičku a míchal je, takže nám ve svých 8 letech připravil večeři (a u toho zářil radostí). Stále nějaká poprvé. Život plný štěstí.


Ángelovy historky


• Ángelek na výletě s naší dobrovolnicí Julií

Měla jsem to štěstí a vypůjčila jsem si Ángelka na celodenní výlet na Karlštejn. Jeli jsme s partou lidí a pejskem, kterého se Ángel zprvu chvíli bál, ale poté na něj volal: "Jerry, pojď, pojď" nebo "Jerry, nechoď do té vody, je moc špinavá". Byl to naprosto bezvadný výlet, všichni jsme si to moc užili a Ángelek asi nikdy nepřestane překvapovat.

Tentokrát mi párkrát vyrazil dech tím, jak je hrozně v pohodě mezi lidmi, které nezná. Hrál si s nimi a házeli si s míčkem, opíral se o ně, když jsme odpočívali, občas je chytil za ruku či společně pozorovali letadla a říkali "la avioneta". Ángelek je nejšikovnější a nejúžasnější, zkrátka boží.

• Jozef Schovanec a jeho hluboká i humorná zpověď na konferenci TEDx s názvem Těžký život neautistů
• Reportáž TV Barrandov o dubnu – měsíci autismu
• Trička na podporu povědomí o autismu a proč je máme letos červená

Ángel miluje červenou, tak jsme si objednali červená trička (tedy já protekčně i černé, pózuju s modelem Jozífkem, chlapečkem našich dobrovolníků). Ángel dlouho vykřikoval, že chce nosit jen červenou. Jenže sehnat klučičí červená trička a kalhoty nebo tepláky je docela fuška, většinou se nabízí vše v modré, šedé, černé atd, červených věcí je málo. Pak nám ale homeopatka řekla, že se jí zdá, že Ángelovi to modré tričko nedělá dobře. A podobnou věc nám řekl jeden léčitel. To už mi stačilo, abych konečně vzala Ángela vážně! Prý je to pro něj mnohem lepší kvůli uzemnění. U modré by ještě víc ulítával. I kdyby to tak nebylo, líbí se mi, že si už řekne, co se mu líbí a v čem se cítí dobře... (Kdybyste také chtěli taková trička, i jinak barevná, můžete se obrátit na fb stránku Corvus Bohemia.)
3/2017


• Cestování s Ángelem & lidi na zeměkouli jsou přátelé – z Ángelkových historek

Ángel zvládá cesty stále lépe. Cestování je pro něj spíš příležitostné, ne na denní bázi, takže se patrně o to víc těší.

Nejradši cestuje vlakem, metrem nebo letadlem.

Naposled jsme letěli do Jižní Ameriky, takže to byla dlouhá cesta, ale Ángel byl překvapivě v pohodě a byl to pokrok opoti dřívějším cestám asi o 1000%.

Kvůli počasí nám ulítla 2 letadla, takže jsme cestovali o 24 hodin víc a Ángelek to až na pár náročnějších momentů zvládnul krásně. Dřív chtěl v letadle běhat, když měl sedět, nechtěl pás a vřískal... teď se nic z toho nekonalo a dokonce si vůbec poprvé nosil svůj batůžek a kufřík.Ano, je pravda, že pozornost budíme i všude v cizině.

Buď se Ángelek "příliš" raduje a tím ostatní fascinuje nebo třeba když se v lijáku ostatní spěchají schovat, tak on běží do největší vřavy. Ale zaplať pánbu za ty dary - dříve jsme budili na veřejnosti pozornost hlavně tím, že měl záchvaty, vzteky, plakal, křičel, utíkal atd.

Na jednom výletě k vodopádům, kde jsme potkali vícero lidí, se tak zamyslel a říká: "Maminko, lidi na zeměkouli jsou přátelé."


Ángelovy historky


• Videorozhovor s Ernestem Chuecos (Z autismu se nezblázníme)

Díky našim krásným dětem se potkáváme s mnoha fajn lidmi, například s Kristinou a Davidem, kteří mají chlapečka s autismem a založili vlastní YouTube kanál "Z autismu se nezblázníme". Tady jeden z dílů, tentokrát rozhovor mezi dvěma tatínky.
• Konference She 8. 4. 2017 v Hostivici – jedním z témat je i Autismus jako dar

Konference (nejen) pro ženy. Další témata např. o výživě s Margit Slimákovou, svobodná výchova v podání Veroniky Hurdové alias Krkavčí matka, jak peče Radka Rosická, hormonální jóga atd. Celé to moderuje skvělá novinářka a spisovatelka Monika Valentová.

Více info na www.she-is.cz


2/2017


• Buďte hnací silou pozitivity Vašeho dítěte!

Článek od Kim, školitelky v Autism Treatment Center v Americe.

Budte_hnaci_silou.pdf


• Dobrovolnictví v oblasti autismu – Reportáž TV Barrandov

O tom, jak pracujeme s Ángelkem a s dobrovolníky.

Reportáž TV Barrandov


• Do odkazů (inspirace) přidáváme film, který nás zaujal: Dítě z Marsu

Jak se chovat k dítěti, které tvrdí, že je z Marsu, a ani není vašeOdkazy


1/2017


• Pf 2017

Ať je pro nás všechny 2017 rokem plným radosti, štěstí, lásky, legrace, pohody a zázraků.

Štěstí nezávisí až tolik na vnějších okolnostech, můžeme si ho vytvořit v sobě a tím i v našem životě.

A zázraky se prý dějí denně, jen si jich víc všímat.
• Spiderman – z Ángelkových historek

Ángelek nám poslední dobou všude leze po dveřích a skáče, dokonce si tam i čistí zuby... Takový náš Spiderman!


Ángelovy historky


• Konference TEDx Prague Women – Co mi přinesl synův autismus

O naší cestě s Ángelkem, o štěstí za všech okolností, o přístupu k problémům a výzvám...

TEDxPragueWomen


• Dobrovolnictví jako antidepresivum

Nový článek, který napsala Bára, uveřejněný na webu dobrovolnik.cz, přes který jsme našli už několik našich dobrovolníků.

O tom jak si nás našel dobrovolník Janusz

2016

12/2016


• Jaký je nejlepší dárek pro naše děti? O co nás ve skutečnosti žádají?
• Ángelek a "perníčkové" video aneb jak se radovat ze života
• Jak Ángelka baví učit se

Ángelek má teď nějaké skokové období. Po roční pauze se opět vrhnul na psaní písmen a čísel, teď k tomu ještě přidal znaménka jako pomlčka, plus apod. Během roku jsme mu víckrát nabízeli jeho oblíbený slabikář s včelkou Májou nebo dřevěná písmenka, s kterými jsme si dříve hráli, ale nejevil žádný zájem. Nyní bere papír za papírem nebo používá tabuli a píše nebo maluje jak o život.
I s malováním zažíváme velký posun. Zhruba rok a půl jsme s našimi dobrovolníky malovali, příp. vystřihovali stovky duh a zoubků. A teď nás Ángelek překvapil. Sám (!) namaloval a vystříhnul několik perníčkových panáčků, sám namaloval duhu, zub ne s 2, ale 3 kořeny (dříve vždy trval na 2 kořenech) a úplně nás ohromil svíčkou s hvězdičkami. Víckrát denně vykřikuje, že se chce učit.Také stále pečeme perníčky. Na rozdíl od loňska teď Ángel perníčky vykrajuje pomocí formiček sám, dává je na plech a pak plech i sám do trouby. A ještě perníčky využíváme na matematiku - kolik jich dáme na plech vedle sebe, kolik dostane tatínek, maminka atd.

Máme radost, jak se Ángel posouvá, a ještě větší z toho, že ho to všechno baví.

Ángelovy historky


• Dobrovolnictví jako antidepresivum

Nový článek, který napsala Bára, uveřejněný na webu dobrovolnik.cz, přes který jsme našli už několik našich dobrovolníků.

O tom jak si nás našel dobrovolník Janusz


11/2016


• Moc diky facebookovým stránkám "MujAutismus" za skvělé video s českými titulky!

Cenné myšlenky, praktické tipy, velmi laskavý a pozitivní přístup, Nick má sám zkušenost s autismem.
• Ángelek vymyslel modlitbičku "Ale je to fajn"

Je to hlavně o tom, že je všechno fajn, a taky o medvědech a jednorožcích.
10/2016


• Ángelovy speciální antény

Manžel měl koncert s křestem CD a Ángelka v tu dobu hlídal náš dobrovolník Kuba. Když jsme přišli domů, Kuba říká: "Jaký to bylo? Dobrý, že jo? Já už to vím. Ángel totiž několikrát nadšeně tleskal a volal braaavooo!" Ángelek nám opakovaně dokazuje, že má nějaké speciální antény. Když byl menší a schovala jsem před ním čokoládu, tak ji vždy našel, i když jsem měnila skrýše. Nebo jsem jednou přišla domů a chtěla jsem si s ním hrát, on na mě kouknul a říká: "Máš hlad. Napapej se." A bylo to tak :-)


Ángelovy historky


• Vaše dítě má poslání...

Jsou tu, aby nám pomohly změnit se a růst...
Od Samahrie, první "Son Rise mámy".
09/2016


• Přidána aktualita ohledně školy

Ángelek je prvňáčkem. Děkujeme moc Základní škole Březová, že nám umožňuje vzdělávat Ángela doma, čímž můžeme intenzivně pokračovat se Son Rise programem. Byli jsme ve škole první školní den, popovídali jsme si s panem ředitelem a paní učitelkou, dostali jsme učebnice a Ángelovi z celé návštěvy asi nejvíc učarovalo dětské hřiště před školou. :-)škola


• Ángelek v krásné interakci s prababičkou

Barbora:
Ángelek s prababičkou. Jejich zatím nejkrásnější a nejhlubší interakce. Vidět je takhle spolu, to je pro mě ráj na Zemi.

Ernesto:
Dítě, které se nedívalo do očí a ignorovalo všechny, kteří od něj něco očekávali... Nyní, stejné dítě, daruje pohledy, úsměvy, obejmutí a pohlazení těm, kteří opustili svoje požadavky...
Díky všem, kteří pijeme z tohoto pramenu, který nám Ángelito dává k dispozici. Děkuji všem za to, že ho milujete a že přijímáte požehnání, které nám tento anděl nabízí. Děkuji ti, synu, za to, že jsi, kdo jsi. Tvůj tátaÁngelovy historky


• Co když máme doma léčitele a šamany?

Co když máme doma léčitele a šamany? Když byl Ángelovi rok a náš kamarád se zrovna necítil dobře, přinesl mu Ángel velký křišťál a trval na tom, aby si ho vzal. Kamarádovi se pak prý udělalo lépe. Onehdá poklepával jinému kamarádovi pírkem na prsou, ten se snažil vtipkovat, ale Ángel se na něj dál vážně díval a poklepával dál. Z kamaráda pak vylezlo, že má spoustu těžkých problémů. Nám i našim dobrovolníkům utrousil věty typu: Ničeho se neboj... Máš tvrdé srdce... Ty se učíš. Zavolej si svého andělíčka, ten ti pomůže... Tady bude klid...Kamarádka (na fotkách) tvrdí, že když se na ni Ángel podívá, má pocit, že se jí dívá až do duše. Jednou přišla na návštěvu, Ángel zapálil vonnou tyčinku a stále kolem ní s tyčinkou chodil, pak ji dal do stojánku k její židli a vlezl jí na klín, kamarádka říkala, že cítila, jako kdyby ji očistil. Možná tyhle děti spoustu věcí neumí, možná jsou v něčem pozadu, možná vnímají a komunikují jinak, ale kdo ví, v čem všem jsou napřed a s čím nám přišli pomoct.Ángelovy historky


08/2016


• Nejlepší suvenýr z naší dovolené?Máme za sebou krásnou dovolenou na Floridě, kde žije půlka naší rodiny a kam se dostaneme maximálně jednou za rok. Některé naše příbuzné jsme viděli po 3 letech. S Ángelkem je vše snazší. V letadle se třeba dříve nechtěl připoutat a řval. V uličkách chtěl chodit nebo běhat, když roznášeli jídlo. Měl tolik energie, že jsme vylézali z letadla úplně hotoví... Teď byl let v pohodě.

Na pláži mi jednou v minulosti vylezl během snad sekundy až na hlavu, protože jel kolem traktor, který upravoval pláž, u toho Ángel hrozně křičel a tahal mě pryč. Teď jsme se na traktor mohli dívat a jen si chvílema zacpával uši.
Ovšem čeho si vážíme úplně nejvíc a z čeho jsme v úžasu, jsou jeho vztahy s našimi příbuznými a ostatními dětmi. Tolik obejmutí, tulení, mazlení, hraní... Spokojeně si hrál s ostatními dětmi v bazénu, nevyžadoval stále přítomnost jednoho z nás, rodičů, a klidně byl aspoň chvíli i s jinými příbuznými, lezl jim na klín, usínal u nich, vykřikoval: "Chci si hrát s babičkou!" Spontánně, bez jakéhokoli pobízení. A jak je to od něj takové ryzí, tak i ostatní úplně zářili. Já sama jsem v naší venezuelské rodině nikdy necítila tolik lásky jako teď. To je nejlepší suvenýr, co jsme si odtud mohli přivézt.
Ángelovy historky


• Pražský deník zveřejnil moc hezký článek o našich dvou bývalých dobrovolnicích a novopečených maminkách Barče a Míše.

Život jim změnil autista Ángel. Oběma k lepšímu


07/2016


• Pečeme perníčky i v létě (dokonce s sebou do letadla)

Vánoce i v létě :-) Tento týden nám to doma voní po perníčkách již po třetí. Ángelek určuje tvary, já vykrajuju, on pak precizně řadí na plech. Nejoblíbenější je andílek a perníčkový panáček. Dva si nechává na konec a bere si je v krabičce všude s sebou. Sní je vždy až tehdy, když se peče nová várka. Nejlepší na tom všem je, že spolupracuje a pomáhá, podává mi formičky, podal i židli, když jsem potřebovala někam dát plech. V podobných situacích slyšíme reakce jako – "podej si to sama" nebo "podá to tatínek" nebo "ty to umíš, já to neumím". Motivace a nadšení dělá divy. Jo a když se mi v první várce perníčky lepily a nešlo mi to, tak mi duchaplně říká "někdy se musí věci zkoušet víckrát". To mu říkáme, když se rozčiluje, že něco nejde. A trpělivě čekal, až se mi to povedlo...Perníčky hrály velkou roli i v přípravě na dovolenou. Ángel na mě jednou udělal ty svoje velké oči a řekl mi, abych udělala perníčky s sebou do letadla. Když jsem souhlasila, tak to do odjezdu zopakoval ještě asi 150krát (ani moc nepřeháním). A hádejte, co udělal jako první věc po nástupu do letadla? Ano. Vzal si piksličku s perníčky a začal jíst. Jak to naplánoval, tak to bylo :-) A cesta za oceán byla v našem životě nejpohodovější, možná že i díky těm perníčkům!
• Od naší dobrovolnice Evy

Angelíček, Barča, Ernesto!

Je to neuveriteľné, ale zástavka "Hostivice ve Vilkách" sa mi stráca z dohľadu. Väčšinou neviem čo povedať, vlastne ani teraz nemám veľa slov. Chcem najmä poďakovať za všetko čo som mala možnosť si u Vás uvedomiť. Za každú započatú dvojhodinovku, ktorá s Vašim (možno vedomým, možno nevedomým) dohľadom otvárala bránu ku mne samej. Ani neviem ako je možné, že sa niečo také stalo mne, že som mala možnosť uvedomiť si svoju užitočnosť a zároveň bezvýznamnosť. Za to, že som mala možnosť uvedomiť si aký dôležitý je postoj, ten postoj s ktorým pristupujem/e ku všetkému v našich 24-hodinových životoch!

Vďačím i za to, že som mala možnosť si spirituálnu "oshovskú" teóriu načítanú v paperbackových knihách uplatniť na tráve pozorujúc a mávajúc nebu s Angelkom ... Niekto by si myslel, že sú to náhody…

Chcem Vám len povedať "všetkým trom", že to čo robíte je tá najčistejšia forma altruizmu, o ktorej by sa mal svet dozvedieť, i keď viem že Vám stačí aj ten "malý" svet zdieľajúci s Angelkom … každodenný 24-hodinový Son-Rise, ba čo viac. Myslím, že ste vytvorili a tvoríte originálnu českú verziu … !

Hoci som aktuálne v rozpoložení sa "vracania" starej Evy, nepustím ju. Nepustím tú, ktorá sa objavila i vďaka Vám.

Krásny Život Vám prajem!

PéES: Určite Vás prídem navštíviť minimálne kvôli Angelkovým očiam, Barčinmu najspirituálnejšiemu a najúprimnejšiemu hlasu pod slnkom a kvôli Ernestovým dialógom, za ktoré zaplatím i krvou! ((-:

S láskou

Eva
05/2016


• Raun K. Kaufman: Průlom v autismu. Právě vyšla kniha přímo od Rauna.

Právě vyšla kniha přímo od Rauna (toho, kdo měl v dětství autismus a teď školí po celém světě). Obsahuje jeho příběh i systematicky a přitom čtivě popsané jednotlivé elementy Son Rise programu. Jsme vděční, že kniha vyšla i v češtině a děkujeme za to Vladovi Mokráňovi.
• V sekci otázky/odpovědi přibyla otázka:
Poradíte nám, kde máme najít terapeuta Son Rise Programu®? Máme se stěhovat do Prahy?


Není potřeba se nikam stěhovat, Son Rise Program® se dělá doma, v prostředí, kde to dítě zná a kde se cítí bezpečně. Největšími experty na svoje dítě jsme my, rodiče, protože ho známe od narození a trávíme s ním většinu času. Proto se potřebujeme tuto metodu sami naučit – ať už z knih, webu či školení. Nejde jen o konkrétní metody s dítětem, jak např. podpořit oční kontakt, náměty na různé hry, jak zvýšit flexibilitu našeho dítěte, jak se k němu připojit, jak máme zařídit pokoj/hernu, jak pracovat s dobrovolníky, ale také (a hlavně) jak pracovat sami se sebou (např. když se dítě vzteká nebo má záchvat), jak se podívat do sebe na svoje přesvědčení, názory (např. jak je to s mojí vlastní flexibilitou?). Školení Son Rise Programu® probíhají několikrát za rok v USA nebo i v Anglii. V ČR máme to štěstí, že zde působí certifikovaná Son Rise terapeutka Linda Cecavová, která nabízí telefonní konzultace, návštěvu v rodinách a kursy. Má svoje webové i facebookové stránky. Se školeními v USA i Lindou máme jen ty nejlepší zkušenosti, oboje doporučujeme.

Otázky a odpovědi


04/2016


• Trpělivost růže přináší aneb zpíváme spolu – Ángelovy historky

Byli jsme večer v koupelně a najednou Ángelek něco brumlá a nějak si pobrukuje. Po chvíli mi došlo, že je to jedna z ukolébavek, co mu zpívám večer již několik let. To bylo za ta léta poprvé, co ji sám zpíval. Takže mě vnímá?! Přidala jsem se potichu k němu a zpívali jsme spolu. Nechal mě. (Většinou, když zpívám, tak se oboří, ať přestanu.) Začaly mi téct slzy. Takový zázrak! On jen vypadá, že nevnímá, neposlouchá, ignoruje. Ale někde v té jeho hlavičce se vše ukládá a jsou to právě tyto záblesky, kdy vidíme, že je vše jinak a že vše, co děláme my i naši dobrovolníci, že všechna ta mravenčí práce, má smysl. Jako by nás chtěl povzbudit a dodat další sílu a naději. Jsi kabrňák, Ángelíčku, dík moc a jedeme dál!Dobrovolníci


03/2016


• O svých zkušenostech s autismem od naší dobrovolnice Martiny

Za Ángelkem jsem začala chodit vlastně shodou mnoha okolností. Pracovala jsem už kdysi dva roky jako dobrovolník pro Diakonii a pomáhala v sociálně slabších rodinách doučovat děti nebo s nimi trávit volný čas. Tam jsem se taky dostala do kontaktu s Adamem – 8 letým klučinou, který měl středně těžký autismus. Do té doby jsem vůbec nevěděla, co autismus znamená. Chodila jsem s Adamem na hřiště a hlavně jezdila MHD, protože to on miloval. Nevěděla jsem, jak se vlastně mám věnovat klukovi, který souvisle nemluví a nedokáže mi tedy říct,co se mu líbí, co by chtěl, atd. Dostala jsem pár rad, ty jsem aplikovala a začalo mě udivovat, jak lze mluvit a při tom nepronést ani slovo, jak se nestydět za to, že Adam hlásí v autobuse každou zastávku, že si začne na celý autobus zpívat, že zničehonic se nahlas zasměje. Ze začátku pro mě bylo ohromně těžké snést ty káravé pohledy a poznámky typu – Maminko, uklidněte si to dítě? Postupem času jsem si to začala užívat – tedy to, že někdo umí být takový jaký je, aniž by ho zajímaly právě ty káravé pohledy a přihlouplé poznámky okolí. Naučila jsem se lidem dívat do očí s úsměvem a pevným pohledem. Po několika měsících byl ale Adam vyřazen z dobrovolnického programu, takže skončilo i mé první setkání s artistickým dítětem.Po nějaké době jsem potkala Barboru, se kterou jsme společně studovaly gymnázium a hrály volejbal, a ona mi řekla o Ángelkovi. Zaujalo mě, že existuje úplně jiný přístup k autismu a autistickým dětem, že dokonce existuje speciální program Son Rise, který Barbora s Ernestem aplikují, a který přináší viditelné výsledky. Začala jsem přemýšlet, že bych se zapojila jako dobrovolník k Ángelkovi. Chtěla jsem začít postupně, pomalu. Jenže jak se říká, člověk míní a život mění. Vypadla jedna dobrovolnice, takže jsem do programu naskočila bez přípravy rovnýma nohama. Dnes jsou mé návštěvy u Ángelka pravidelným bodem mého týdenního programu. Díky interakci s Ángelkem jsem se naučila si zase hrát, radovat se, být tady a teď, ať se děje cokoliv. Pokojíček, Ángelek a já – tři stálé jednotky v proměnném světě. Fascinuje mě, jak mě Ángelek nastavuje zrcadlo – jsem sportovní typ, takže spolu hodně běháme, skáčeme, padáme a jinak se fyzicky zabavujeme – Ángelek nějak vycítil, že právě tohle je má podstata, a že si to s ním užívám. Ještě stále nechápu, že už tři měsíce návštěvu co návštěvu kreslím vánoční stromeček, i když mi kreslení vůbec nejde. Možná proto, že kreslím spíš systematicky než hezky. Kmen, větve, ozdobičky, dárečky, hvězdičky, svíčky, srdíčka – vše kreslím tak jako poprvé, a když něco zapomenu, Ángelek mi to okamžitě připomene. Kreslení se pro mě stalo hrou. V pokojíčku si často připadám jako kdybych procházela různými stupni meditace, kterými mě můj guru provází, a vždy odjíždím nabitá a uvolněná… Pochopila jsem, proč může být autismus darem a jsem nesmírně ráda, že můžu být součástí této malé komunity nadšených a unikátních lidí, která se kolem Ángelka přirozeně utvořila.Dobrovolníci


02/2016


• V sekci otázky/odpovědi přibyla otázka: Stalo se vám, že vám Ángel dával facky? Co jste s tím dělali?

Ano, budou to už 3 roky, kdy měl Ángel takové období a moc jsme nevěděli, co s tím. Naštěstí jsme v té době objevili Lindu Cecavovou a toto bylo součástí naší telefonní konzultace. Udělali jsme, co nám Linda řekla a facky se pak už nikdy nevrátily. Hlavně nás tenkrát tak nějak uklidnilo, že to nemusí znamenat, že od teď bude Ángel agresivní vůči nám nebo druhým lidem, ale že možná testuje fyzické hranice, hranice těla a různé vjemy, tlaky, pocity - že je to pro tyto děti neznámá a těžce uchopitelná oblast. Linda doporučila, ať ho víc mačkáme, masírujeme, hladíme, všude po těle i na obličeji a hlavě, ať zkoušíme hlavu různě stlačovat a mačkat spánky. Nedávno jsme podobně reagovali na jeden dotaz na facebooku a Linda Cecavová ho doplnila takto: "Ještě něco k těm fackám: Základ je 1) dát hranice....stoupnout si (pokud je to do obličeje), poodstoupit, třeba i chytnout ruce, kouknout se do očí a říci "Tomu nerozumím" nebo "I když mě biješ, ty pastelky pořád zůstanou na poličce /třeba kreslil na zed´/. Je potřeba nechovat se zbytečně agitovaně, to děti spíše rozesmívá. Vzpoměňte si na POCKER FACE. Je však nutné, aby co nejvíce lidí z okolí spolupracovalo a nedávalo fackování zbytečné reakce. 2) oceňovat co nejvíce momentů, kdy dítě komunikuje efektivně a situace zvládá...pocit sebedůvěry..... No a taky svatá trpělivost....At´se daří!" Držíme palce!

Otázky a odpovědi


01/2016


• V Lidových novinách v sekci Pozitivní zprávy vyšel malý článeček o našich dobrovolnících!

Pozitivní Zprávy


• Máme radost, že jedna paní redaktorka z Reader‘s Digest oslovila naši Barču kvůli rozhovoru a že z toho vzniknul moc hezký článek.

Paní redaktorka se svého úkolu zhostila úžasně, poctivě si pročetla všechny informacea přišla se k nám i podívat, aby viděla, jak si Angelek s Barčou hrají v pokojíčku...

Síla osobnosti – Bára a Ángel.pdf

2015

12/2015


• Co chtějí děti k Vánocům?
• Vyšla knížka "Happiness is a Choice" ve slovenštině pod názvem "Šťastie je voľba"

Šťastie je voľba


• Od naší dobrovolnice Ivany

K dobrovolnictví a trávení času s Angelíčkem mě přivedla touha začít něco podobného dělat, blíže jsem to nedokázala vysvětlit. Nejsem typicky člověk, který by se pohyboval pracovně v sociální sféře. Spíše naopak, mám vlastní firmu s 10 zaměstnanci, velmi málo času na osobní život a odpočinek. Když jsem zvažovala dobrovolnictví, zdálo se mě i Angelkovým rodičům nereálné, abych našla čas být “plnohodnotným dobrovolníkem” a chodit za ním 2krát týdně. Když jsem přišla na nezávaznou návštěvu a netušila ani zdaleka, co znamená dětský autismus a Son-Rise, stal se doslova zázrak. Angelíček si mě odvedl a jako by mi dával návod, jak s ním mám zacházet. A bylo rozhodnuto, prostě jsem do toho šla. Dnes je pro mě Son Rise životní filosofií, která se mi začíná promítat v celém životě. Učí mě, co znamená opravdová bezpodmínečná láska. Jak hledat přirozenou schopnost být tolerantní, naslouchat a neočekávat. Angel mi dodává sílu měnit své životní postoje. Čím? Vidím, jak úžasný efekt přináší změny mého postoje v pokojíčku. Zatím nejintenzivnější zjištění pro mě je, že když za ním vstoupím bez očekávání a užívám si přítomného okamžiku, ať je jakýkoli, začíná být i on mnohem přítomnější s velmi intenzivním očním kontaktem. Jakmile i nevědomky zapnu vnitřní tlak, vzdálí se. Angelovy impulzy jsou tak trefné, že pokud člověk má vůli pracovat na sobě a změně svých postojů, Angel je tím nejlepším a velmi intenzivním průvodcem. Pozoruju pozitivní změny ve svém životě, ať v manželství, tak s přáteli, rodinou i v pracovním životě. Son-Rise se pro mě stává běžnou součástí života a jsem za to moc vděčná.Okamžiky, které zažíváme, jsou nepopsatelné. Nedávno jsem si říkala, že jsem nikdy v životě nedostala tolik pusinek za dobu 2 hodin v pokojíčku. Přicházím „nalíčená paní manažerka“, odcházím vypusinkovaná pomuchlaná usměvavá holka.

Angelíček je velmi kreativní a má obrovskou fantazii. Vidí věci, které mi nevidíme, protože jsme z toho mnohdy nechtěně „vyrostli“ a dospěli jsme. Učí mě znovu, jak si hrát, a objevuju v sobě znovu svou dětskou hravost, fantazii a představivost. Když se překonám a dokážu fantazírovat s ním, oplácí mi to svojí euforií a radostí, což je pro mě nepopsatelně dojemné a naplňuje mě to takovým štěstím, že jsem ani nevěřila, že něco podobného existuje.Již delší dobu jsem chtěla začít meditovat a pomáhat si tak v životě od stresu. Zkoušela jsem dříve poslouchat meditační hudbu, jógu a další věci. Hlavu se mi nedařilo vypnout. Angel mi pomohl najít úžasně jednoduchý způsob meditace. Prostě vnímat věci kolem a zaměřit pozornost na zajímavé detaily – barvy a jejich kombinace, tvary, obrazy a zvuky. Zjišťuju, že takových impulzů je kolem spoustu a když je vnímám, dokážu ovlivnit tok myšlenek a to je to, co se snažím naučit a co mi pomáhá. Angelíčkovou dobrovolnicí jsem už půl roku a jsem moc vděčná za to, že mi do života vstoupila celá Angelíčkova rodina! Přeju Vám, abyste k Son-Risu našli svou cestu a aby Vám pozitivně ovlivnil Váš život!!!

Zkušenosti našich dobrovolníků


• Deset nástrah ohledně svátků a jak se jim vyhnout od Rauna Kaufmana.

10 nastrah.pdf


11/2015


• Na posledním měsíčním setkání jsme mluvili o důležitosti našeho postoje a přístupu.

Naše dobrovolnice Barča zde přeložila k tomuto tématu velmi zajímavou pasáž z knihy Rauna Kaufmana. Jaká přesvědčení nám, rodičům, slouží a přinášejí štěstí a sílu? A jaká nás oslabují?

Přístup v SRP.pdf


10/2015


• Věra Klucká již delší dobu vnímá a maluje auru.
Věnuje se zejména "dětem nové doby".


V tomto povídání na radiu Sázava představuje děti indigové, křišťálové atd. a zmiňuje i děti s autismem.

radiobar.cz/sazava/porady/mezi-nebem/mezi-nebem-a-zemi_85.mp3


• Měli jsme velkou radost z pozvání do Českého rozhlasu do pořadu Hovory.

Vždy jsme rádi, když máme možnost mluvit o autismu a Son Rise Programu.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3484012


• Novinářka Petra Horáková byla moc laskavá a s velkým citem sepsala náš příběh

Synův autismus nebereme jako tragédii, ale jako dar


09/2015


• V sekci Zkušenosti našich dobrovolníků přibyl další článek od naší dobrovolnice Míši, která byla na školení v Americe.

V životě se nám občas naskytnou takové příležitosti, které by bylo naprosto pošetilé odmítnout. Jedna takováto příležitost mě také potkala. Rodiče Angelka mě nabídli, jestli bych nechtěla jet do Ameriky na školeni The Son-Rise Program Strart-Up. Byla jsem nadšená! Netrvalo ani pár minut a nabídku jsem přijala. Obdivuji rodiče Angelka, že i přesto, že věděli, na jaké úrovni jsem s angličtinou, šli do toho. Pro mě to byla veliká výzva. Angličtinu jsem měla každý den a občas se stalo, že jsem během jednoho dne měla i tři angličtiny. Bojovala jsem! Měla jsem na to asi tři měsíce. A pak se vše seběhlo tak rychle, že jsem najednou stála před branou Autism treatment centra v Sheffieldu u úžasného nápisu A PLACE FOR MIRACLES a nutně jsem tam potřebovala vyfotit. Aby všichni pochopili mou naléhavost: nevyfotit se s touto cedulí v Sheffieldu je jako nevyfotit se s Eiffelovkou v Paříži. CVAK! Zakřičel můj fotoaparát pod prsty mého manžela (který mě na místo dovezl a pak si mě zase odvezl). A náhle jsem si pořádně uvědomila co se vlastně děje a že jsem už skutečně na TOM místě. WAU! Najednou jsem byla ve školící místnosti plné lidí a přede mnou byl Raun, chlapec, který MĚL autismus a jehož rodiče tento program vymysleli. A tento člověk nás školil každý den a byl v tom opravdu hodně dobrý - WAU! Viděla jsem Jade (děvče, co se po 5ti letech dostalo z autismu) jako normální puberťačku, která nám pomáhala se ubytovat. Viděla jsem spoustu ostatních rodičů, se kterými jsem si povídala - ještě před těmi třemi měsíci pro mne bylo nemyslitelné, že ač s chybami, budu konverzovat v angličtině. Viděla jsem také Bearse (tatínka Rauna), jehož přítomnost ani nevyžadovala komunikovat v nějakém jazyce. Bylo to naprosté porozumění a úžasné naladění. V životě jsem nepotkala nikoho takového! Bohužel toto se moc nedá popsat, to se musí opravdu zažít. Viděla jsem nádhernou a klidnou přírodu, ve které jsem běhala s fotoaparátem v ruce i když pršelo a radovala se ze života. Myslím si, že mou radost sdílela i jedna žába, volavka a veverka. Nikdy jsem netušila, co veverky vydávají za zvuky. WAU!

Návštěvou Autism treatment centra v USA jsem překonala své tehdejší hranice - byla jsem naprosto sama mezi cizími lidmi a s pro mě teprve nově objeveným jazykem, tak daleko od domova. WAU!
• Přidána nová otázka do otázek&odpovědí:
Jak má vypadat herna dle Son Rise Programu?


Herna má být klidná místnost nebo klidná část místnosti. Raun dělal Son Rise Program s maminkou v koupelně, mnoho lidí - když nemají nějaký extra pokoj nebo dětský pokoj - využívají ložnici, dá se využít i obývák. Podstatné je odstranit vše, co může rozptylovat, všechny hračky, předměty, obrázky, dekorace, květiny, ideální je co nejjednodušší místnost. V herně má být ideálně zrcadlo a nahoře na poličkách nějaké hračky. Podstatné je začít. Pokud není prostor ideální, tak to nevadí. Nejdůležitější věcí v místnosti jsme totiž tak jako tak my - osoba, která tam s dítětem je. My jsme milující, zábavní, plní nadšení a energie, plně se zajímáme o dítě a oslavujeme jeho oční kontakt a jakoukoli komunikaci, kterou zachytíme.

Otázky a odpovědi


08/2015


• Son Rise Program® a školeni v US
"Family Intensive" – školení v Americe i s Ángelem

Son Rise Program® jsme objevili v březnu 2013. Na stránkách Autism Treatment Center of America jsme hltali jeden článek a video za druhým. Když jsem viděla, že tam můžeme jet i s Ángelem, chtěla jsem, abychom jeli co nejdříve. Ale ejhle, ukázalo se, že nejdřív musíme projít základním školením Start Up. A po Start Up jsme zjistili, že jsou ještě další dva kursy... Tak jsme zatím pracovali s Ángelem, jak nejlépe jsme uměli, a mezi tím udělali tyto další dva kursy a ještě školení "Power Dialogues", kde jsme se učili, jak pracovat s přesvědčeními pomocí otázek.Na "Family Intensive" jsme tedy odjeli téměř po dvou letech od začátku našeho programu. Těšili jsme se moc! Jely s námi i naše dvě dobrovolnice Barča a Yuli, které překládaly, pozorovaly, jak si nejlépe hrát s Ángelem, i samy byly v herně a dostávaly zpětnou vazbu, a byly s námi i na některých školeních.

Slovo "intensive" skutečně popisuje dění toho týdne. Jako bychom skočili do divoké řeky. Kombinace školení, otázek&odpovědí (protože vše bylo samozřejmě napasované přesně na Ángelka a naše potřeby), my v herně, zpětná vazba pro nás (kde vyplavávala naše hlubší témata), pozorování Ángela v herně, pozorování našich dobrovolnic a následná zpětná vazba a pak zpětná vazba na naši zpětnou vazbu :-)...Speciálními momenty bylo opakované setkání se Samahrií - maminkou Rauna, tou, která s Raunem trávila celý den a vymyslela pro nás všechny tuto magickou metodu. Je ztělesněná moudrost a radost ze života! Probíraly jsme s ní naše osobní témata i vše kolem Ángela: jak to udělat se školou, jak podpořit Ángelka co nejlépe včetně konkrétních každodenních situací a změn, které nás čekají. Jeden večer jsme mohli mluvit se Samahrií i Bearsem - jsou oba tak inspirativní! Jsme jim moc vděční, že nám a mnoha dalším rodinám prošlapali cestu a stále jsou aktivní a dál nám všem s ohromným nadšením a elánem pomáhají.Bylo toho tolik, že pozorovat Ángela v herně jsme stihli jen párkrát, ale už to samo o sobě byl ohromný zážitek. Kdokoli přišel do herny, byl rozzářený, vstřícný, plný energie a nadšení, kreativní, Ángela velmi často chválili a to i za sebemenší drobnosti. Nádherně se připojovali k tomu, co Ángel zrovna dělal, a přicházeli s novými a zábavnými činnostmi. Šla z nich všech ohromná láska a Ángel se s nimi cítil tak dobře, že po 8 hodinách v herně, kdy mohl odejít, tam chtěl často ještě zůstat nebo tam šel i večer před spaním a ráno.

Nejsilnější myšlenka, kterou jsem si odvezla? "Son Rise program® je z 90% o přístupu a jen z 10% o technikách." Je to tedy o nás, rodičích a dalších, kteří s autistickými dětmi pracujeme. My věříme od začátku, že Ángel je dar a náš učitel, a ten vděk k němu je stále větší. Cítím, jak se díky němu stáváme stále lepšími lidmi a jsme šťastnější. A je tedy i na nás věřit v ohromné možnosti a veliký potenciál, které každé takové dítě má, a když se objeví jakékoli naše strachy a pochyby, tak si je hned zpracovávat.Jsme rozhodnuti vytvořit takové podmínky, aby byl Ángel v pokojíčku ještě víc než dřív a aby my všichni (rodiče a dobrovolníci) jsme s ním pracovali ještě lépe a efektivněji - podobně jako v Americe, protože jsme viděli, jak byl celý ten týden spokojený.

Těšíme se na další dobrodružství s Ángelkem a na vše, co nás v životě čeká :-)


• Do otázek & odpovědí přidána otázka: "Jak sháníte dobrovolníky? Nikoho nemůžeme najít."

Když jsme se Son Rise Programem začínali, celou část ohledně dobrovolníků jsme úplně vypustili. Nevěřili jsme, že bychom někoho sehnali, nevěřili jsme, že vůbec existují lidé, kteří by chodili zdarma – rádi – dobrovolně za naším synem s autismem. Ten v tu dobu nemluvil, když nebylo hned po jeho, tak se vztekal a měl záchvaty, běhal, skákal, křičel nebo spíš vřeštěl atd. Až pak na školení v Americe jsme úplně změnili názor, jednak jsme pochopili, že ve dvou nejsme schopni tak intenzivně program provádět, jednak že každý dobrovolník je jiný, a tak se Ángel pomalu a bezpečně seznamuje se světem venku, a třešničkou na dortu bylo to, že jsme tam několik dobrovolníků potkali a všichni o "svých" dětech jen básnili.

Takže to nejdůležitější je věřit, že dobrovolníci existují. A nejen že existují, ale dokonce chtějí přijít právě do naší rodiny. Dále jsme si ujasnili, že dobrovolníci přicházejí nejen dávat, ale také ve velké míře dostávají – např. kontakt s naprosto autentickou osobou nebo impulsy pro seberozvoj. Vyrobili jsme letáčky a vyvěsili je na autobusových zastávkách, v alternativnějších restauracích, obchodech, knihkupectví, psali jsme článek do místního časopisu... Nic takového už neděláme, protože z těchto aktivit nám nevzešel ani jeden dobrovolník. Téměř všichni naši dobrovolníci přišli přes www.dobrovolnik.cz, vřele doporučujeme! Zadali jsme tam dle jejich struktury inzerátek a po nějaké době jsme ho vždy zadali znovu, protože tam stále lidé dávají nabídky, takže po čase náš inzerát vždy propadl dolů. V jeden týden nám tenkrát přišly 2 dobrovolnice (a jsou s námi i nyní), po 2 měsícich přišla třetí, za dalších pár měsíců další. Před létem jsme se dostali pouze na 2 a od podzimu zas přišly další. Prostě nejdůležitější je podle nás dobře si nastavit mysl – vyčistit si vnitřní bloky a pochybnosti, a pak očekávat, že každou chvíli přijdou. Hodně štěstí!

Otázky a odpovědi


• Změny v našem týmu dobrovolníků

Náš tým dobrovolníků se celé dva roky stále vyvíjí. Před létem jsme jich měli deset, nyní pět: Barču, Yuli, Míšu, Natashu a Ivanu. Zároveň se nám ozvaly dvě nové zájemkyně. Více info najdete v sekci Dobrovolníci a Zkušenosti našich dobrovolníků.


07/2015


• Na Son Rise Program® setkání 28. 7. přijde Gábina Llewellyn, maminka sedmiletého Tommyho vyléčeného z autismu

Máme velkou radost, že na naše Son Rise setkání 28.7. přijde Gábina - maminka sedmiletého Tommyho, která se rozhodla autismus respektovat a porozumět mu. Přes program SonRise® dokázala navázat s Tommym kontakt a dnes se Tommy chová jako každý jiný kluk. Bude povídat o jejich zkušenostech a bude prostor i pro otázky. Pokud budete chtít přijít, kontaktujte nás prosím o více info. Moc se na vás těšíme.

Gábina bude mluvit ještě 11.8. v Café Terapie, na tuto akci najdete v příloze pozvánku včetně dalších informací o Gábině a Tommym. Moc inspirující příběh!

Pozvánka do Café Terapie 11. 8.


06/2015


• Raun v 6 minutach popisuje metodu Son Rise Program®
(domaci vzdelavani pro osoby s autismem).


Raun byl prvnim ditetem, pro ktere jeho rodice tento program pred zhruba 40 lety vyvinuli. Pracovali s nim 3,5 roku az do vymizeni znamek autismu. ..."Nejdriv se pridame do jejich sveta a nadsene s nimi delame to, co je bavi." Otazka: nebude to jeste horsi, kdyz se k nim pripojujeme v jejich opakujicim se chovani? "Na zaklade zkusenosti za vic nez 30 let s tisici detmi vidime, ze se jejich chovani nehorsi, naopak cim vic to delame s nimi, tim je toho jejich opakujiciho se chovani mene, vic se na nas divaji, usmivaji se na nas, zaclenuji nas di jejich hry a oteviraji nam tim dvere, abychom je ucili nove veci." Tento program muzeme zacit v jakemkoli veku, i dospelosti. "Nikdy neni pozde."

http://comcastnewsmakers.com/2015/06/05/raun-k-kaufman-global-education-for-the-autism-treatment-center-of-america/


• Dva zajímavé články s Josefem Schovancem,
který žije s Aspergerovým syndromem, jednou z forem autismu.


Schovanec: Autista, který píše knihy

Schovanec: Hlavně, že kohabitujeme


05/2015


• Den strávený s Lindou Cecavovou

Na Lindu jsme se opět moc těšili. Neviděli jsme ji celý rok, ale Ángel se k ní hned rozběhl, když ji viděl. Pamatoval si, že si tenkrát hráli s planetkami. I tentokrát s ní šel do herny lehce a rád si s ní hrál. Pro nás, rodiče, bylo velmi cenné, že jsme mohli vše přes kameru pozorovat a nahrávat, a pak jsme měli s Lindou konzultaci. I když máme pocit, že má teď Ángel trochu rigidnější období, Linda říkala, že vidí ohromný posun oproti loňskému roku. Hodně jsme se vyptávali na školu, protože Ángelek bude nastupovat do první třídy. Dostali jsme skvělé tipy, třeba vše ve škole nafotit a připravit mu album, kde mu vysvětlíme, co se ve škole děje, např. že je potřeba se hlásit. Linda je zlatá a je studnice moudrosti! Ángel i my jsme byli zase moc spokojeni. Těšíme se, až se o tipy i videa podělíme s našimi dobrovolníky.

Spolupráce s Lindou Cecavovou
• Ángelkova další POPRVÉ
(velikonoční vajíčka + bubliny + dudlík)


Ángelek letos poprvé objevil kouzlo Velikonoc a s velkou vervou barvil velikonoční vajíčka.Nedávno taky poprvé dělal svoje vlastní bubliny z bublifuku, dříve měl bubliny rád, ale musel je dělat někdo z nás a on je jenom pozoroval.Co se týká dudlíku, měli jsme u nás na návštěvě jednu malou holčičku, která u nás zapomněla dudlík a Ángel se na něj vrhnul a dudlal přes den i večer při usínání. Říkal, že je malé miminko a že když má dudlík, tak je spokojený a nepláče :) V dětství ho vůbec nepoužíval. Máme radost z toho, jak spolu objevujeme nové věci, a těšíme se na další poprvé.Ángelovy historky


04/2015


• TV reportáž Barrandov Křesadlo & Barča

Máme velikánskou radost, protože naše dobrovolnice Barča získala ocenění Křesadlo!

Barča je s námi od začátku našeho programu Son Rise, tedy víc než rok a půl, chodí dvakrát týdně 2 hodiny a někdy je s Ángelkem i víc. Když přišla, Ángel nemluvil, a teď si už povídají. Barčo, moc díky za tvoje nadšení, lásku a energii!

Křesadlo Barča.pdf

TV reportáž Barrandov Křesadlo & Barča
https://www.youtube.com/watch?v=nKTj_OUD85Y
• Velikonoční radovánky – od naší dobrovolnice Barči

Den před Velikonočním pondělím jsme se s Ángelkem pustili do velikonočních příprav. K našemu překvapení bavilo Ángelka pomáhat úplně se vším - barvení vajíček se odehrávalo zcela v jeho režii, nejprve je barvil a poté na každé namaloval "oči, pusu a jazyk". Pomazáváním mazanců vajíčkem byl nadšený natolik, že když už bylo hotovo, pečlivě ze všech stran pomazal i celé kuchyňské prkýnko. Nakonec se pustil i do umývání nádobí!• Článek o Son Rise programu® v Pravém domacím časopisu

Článek o Son Rise programu® v Pravém domacím časopisu 04/2015 (my kupujeme v bioobchode Rozmarýna). Původně chtěli jen náš příběh a nakonec je to tak zaujalo, že jsme mohli přidat i shrnutí Son Rise programu®, hlavní principy a jak začít ve třech jednoduchých krocích. Ať žije měsíc autismu :-)

Požehnán autismem.pdf


• Úryvek přeložený do češtiny z knihy Barryho Neila Kaufmana
To love is to be happy with – kapitola Children are born happy


To love is to be happy with.pdf


03/2015


• Reportáž TV Barrandov

Reportáž o hledání škol pro autistické děti, kde uvidíte i našeho Ángelka.
Prosím posuňte si video na čas 14:50.
Mockrát děkujeme naší dobrovolnici Míše a jejímu příteli, díky němuž tato reportáž vznikla.

http://www.barrandov.tv/video/28718-nase-zpravy-25-2-2015


• Son Rise Program® - video s českými titulky

Krásný sumarizující dokument, kde mluví zakladatelé programu Bears a Samahria i samotný Raun, který měl kdysi autismus, obsahuje ukázky práce v herně a radí, jak začít ihned s programem.

https://www.youtube.com/watch?v=X8pkWNnBJFg


• Rozhovor s Barborou Chuecos na webu Novinky.cz

Barbora Chuecos: Náš autistický syn je dar


02/2015


• Video rozhovor s Barborou & Ernestem na webu EliaTV

https://www.youtube.com/watch?v=LDB_RBide5I


• Tohle je Raun, který měl jako malý těžkou formu autismu. Setkali jsme se s ním v Americe, kde nás školil.

https://www.youtube.com/watch?v=LDB_RBide5I


• Moudro od Bearse

Odpadky DOVNITŘ... Láska VEN? -- tak to nefunguje!
VSTUP/VÝSTUP

ODPADKY DOVNITŘ... ODPADKY VEN:
Tak je to zvykem v dnešní technologické době. Dáme do počítače chybná fakta, nesprávné informace a popletené závěry a vyplivne nám směsici stejných údajů.

My lidé jsme na tom v podstatě stejně. Naplňte nás pesimistickými zprávami, lidskou zlostí, alkoholem a nezdravým jídlem, a fíha! Podívejte, co pliveme ven. Je na čase OPRAVDU, OPRAVDU sledovat náš VSTUP. Čtěte inspirující knihy / mějte inspirující myšlenky. OPTIMISMUS DOVNITŘ... OPTIMISMUS VEN. LÁSKA DOVNITŘ... LÁSKA VEN.


01/2015


• Tipy od Williama Hogana z Autism Treatment Center of America® a jeho novoroční přání.

Maintaining Your Attitude William Hogan.pdf


• Pozdrav od Bearse – Jdeme za svými sny

Každé NE je příležitostí pro ANO. Všechno, co je DOKONČENÉ, je příležitostí pro to začít něco NOVÉHO. Každá SLZA je příležitostí pro ÚSMĚV. Každý náznak NENÁVISTI je příležitostí pro to MILOVAT (a milovat ještě více). Nic není konečné. Dokud žijeme, půjdeme na své cestě dál a dál a dál, zas a znovu. Popadněme každou příležitost k vyjádření naděje a optimismu…a vydejme se tímto směrem – život je stále vzrušující díky tomu, že si jdeme za sny, které jsme si vysnili. SNÍLCI, JE ČAS DÁT VĚCI DO POHYBU!

S láskou, Bears Barry Neil Kaufman

(Zakladatel Option Institute/Son-Rise Program & Autor publikací „Happines Is A Choice“, „No Regrets“ a „Power Dialogues“)

2014

• TV reportáž o Son Rise program® (od 22. minuty)

http://www.barrandov.tv/video/26677-nase-zpravy-5-12-2014


• Co si o Son Rise Program® myslí pan Mokráň
(překladatel zatím jediné knihy o SRP do češtiny)?


V našom špeciálnom živote s našim špeciálnym synom sme prešli viacerými cestami. Niektoré sme opustili po pár krokoch, pretože sme cítili, že táto cesta tu nie je pre nás. Niektorými sme prišli za druhý roh, pretože sme síce videli jej zmysel, ale ten buď naplnil svoje možnosti, alebo sme naň finančne nestačili. A potom sa našli aj cesty, ktorými sme kráčali tak dlho, ako sme vládali. Zo všetkých sa najviac vynímala cesta terapie Son-Rise. Táto terapia je výnimočná. Aj keby priamo nepomohla deťom, dopad, ktorý zväčša zanechá na celej rodine, je obrovský. Ale to sa nestáva, pretože ona zvykne deťom pomôcť - niektorí autisti sa vyliečia úplne, iným pomôže čiastočne. Náš syn sa počas terapie pohol ohromný kus vpred - a my z filozofie, ktorá tvorí jej základ, budeme čerpať asi vždy. Son-Rise je dôkazom, že niekedy má cesta rovnaký zmysel, ako jej cieľ.


• Co chtějí děti k Vánocům

http://youtu.be/Reni19InjxY


• Článek od naší Míši na www.dobrovolnik.cz

http://www.dobrovolnik.cz/clanky/dobrovolnice-u-autistickeho-chlapce/


• Co chtějí děti k Vánocům

http://youtu.be/Reni19InjxY


• Článek od naší Míši na www.dobrovolnik.cz

http://www.dobrovolnik.cz/clanky/dobrovolnice-u-autistickeho-chlapce/


• Oscar vyléčen z autismu díky Son Rise Program®, další dojemný příběh

http://youtu.be/kXpf4hwO860


• Chlapec Jade PŘED Son Rise Program® a PO, příběh plný lásky a naděje

http://youtu.be/ej22w5Hgne0


• TV reportáž o Son Rise program® (od 22. minuty)

http://www.barrandov.tv/video/18202-hlavni-zpravy-10-11-2013


• Překrásný TV dokument, který velmi hezky sumarizuje Son Rise program®

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096060107-klic/210562221700010/video/


11/2014


• TV dokument o autistických dětech od paní režisérky Olgy Sommerové z cyklu Příběhy neuvěřitelné energie, název: To jsme si zase užili světa

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10719485001-pribehy-neobycejne-energie/214562261800001-to-jsme-si-zase-uzili-sveta/titulky


• Komentář k článku "Ehm, tati, mám tě rád, i když se naštvu."

Krásné a tuze dojemné! Po přečtení tohoto příspěvku se mi do očí vlily slzy, pak že autisté jsou "emocionálně chladní" :-) Krásnější dárek k narozeninám si opravdu neumím představit! Jeník je určitě úžasný... Moc Vám fandím a držím palce, dobrovolnice Barča

"Ehm, tati, mám tě rád, i když se naštvu." Aspergerův syndrom a filozofie Son Rise Program®.


• Právě jsme se vrátili z dalšího školení Son Rise Program® v Americe

Školení US 11/2014.pdf


• Z nové knihy Rauna – úvod + nově: DESET NÁSTRAH OHLEDNĚ SVÁTKŮ A JAK SE JIM VYHNOUT

Raun Kaufman Autism Breakthrough.pdf


• Co napsal Jan Bílý na svůj blog? Doporučuji nejen rodičům "postižených" dětí...

Doporučuji nejen rodičům "postižených" dětí: Autismus jako dar (www.autismusjakodar.cz). Když jsem se nedávno s Barborou (mámou Ángela) potkal, došlo mi, jak to, co Barbora a Ernesto dělají, úplně přesně zapadá do vlastně velice radikální změny našeho nahlížení na realitu a fungování společnosti. Son Rise Program® obrací totiž naše tisícileté představy o "výchově" dětí, na které se díváme jako primárně "nevychované", a které pak víceméně manipulativně měníme k našemu vlastnímu obrazu. Což děláme se vším, s okolím, s přírodou (viz vymírání druhů), s Matkou Zemí. Možná, že tito děti nás učí, že MY jsem ti malí, že jsme to my, kteří se musí učit. A tak nás vlastně vychovávají. :-)

Jan Bílý
www.konstelace.info

blog:
www.janbily.blogspot.cz


10/2014


• Naše dobrovolnice Barča se vrátila ze Son Rise Program® školení v Americe

Son Rise Program® Start-Up

Díky úžasné podpoře mojí Son-Rise rodiny jsem se mohla zúčastnit školení SRP* v USA. V kouzelném prostředí amerického Centra pro léčbu autismu jsem strávila pět dní, spolu s dalšími dobrovolníky, rodiči a profesionály ze všech koutů světa. Téměř stovka lidí se zde sešla, aby hledala cestu, jak se co nejvíce přiblížit svým milovaným, speciálním dětem.

Možnost účastnit se školení se všemi těmito milými lidmi pro mne byla jedinečnou zkušeností. Měla jsem tu čest se setkat se zkušenými učiteli SRP*, jejichž nadšení a energie zářili z každého jejich slova i pohybu. Jelikož celý SRP* stojí na základech filosofie Option Institutu, tématem mnoha přednášek byli právě naše přesvědčení, víra a postoje.

Co mne na celém školení nadchlo asi nejvíce, byla jednak atmosféra - milující, přátelská, pozitivní. Připadalo mi, jako bychom všichni byli jedna rodina, jako dlouholetí přátelé. Ráno jsme vyráželi do skal a očekávali společně východ slunce, na přednáškách jsme spolu plakali dojetím, po večerech se cvičila jóga… Nejvíce mne však asi zasáhly osudy některých lidí. Bylo neskutečné pozorovat, jak se lidé mění, jak se stávají silnými. I já sama jsem z kurzu odjížděla s pocitem, že mám v rukou ohromnou moc, kterou mohu využít, pokud v ní budu opravdu věřit! Jsem nesmírně vděčná za tuto příležitost, která mi na mé cestě ke speciálním dětem opět pomohla být o krok blíž, blíž jejich světu… Díky!

* Son Rise Program®

• Jak Ángel čte, hraje na housle a jak volal: "Pojďte blíž! Abysme byli plný!"

Jak Ángel čte, hraje na housle...


• Inspirativní řádky od Bearse

Články od Bearse.pdf


09/2014


• Do sekce zkušenosti našich dobrovolníků přidán příspěvek naší dobrovolnice Yuli

Dobrovolníci (příspěvěk najdete v sekci: Zkušenosti našich dobrovolníků)


• Do sekce Otázky a odpovědi jsme přidali vaše další otázky

Otázky a odpovědi


• Son Rise Program® party

Na konci srpna jsme oslavovali rok programu SRP*. Sešlo se nás několik "autistických" rodin, které praktikujeme SRP* nebo se o něj zajímáme. Přišli i další fanoušci - naše dobrovolnice a zastoupení měla i školka. Bylo veselo a řádily nejen děti :-) Mít pohromadě vícero autistických dětí různého druhu a stupně autismu i rozdílného věku byl velký zážitek, každé dítě je tak jedinečné a kouzelné...

* Son Rise Program®

• Hledáme dobrovolníky - náš nový letáček

letak.pdf


• Son Rise Program® herna ve školce

Máme velkou radost, že v naší školce (Duha) jsou tak vstřícní, flexibilní a otevření novým přístupům! Od září totiž zřídili samostatnou hernu SRP* a budou tam s Ángelem (a dalšími pár dětmi) pracovat. Možná se jedná o světový unikát - v Americe jsme neslyšeli, že by někde ve státní školce byli vůči SRP* tak vstřícní. Děkujeme!
* Son Rise Program®


08/2014


• Prázdninové perličky aneb "Medvídku, můj strážníčku"

Medvídku, můj strážníčku


• Tipy na podporu smyslů

Aktivity na smysly.pdf


• Historky s Ángelem od naší dobrovolnice Barči

Balónkové kouzlo, Mikuláš a lachtan


07/2014


• V sekci Ángelovy historky přibyl nový příběh, tentokrát od naší dobrovolnice Míši

Mlynář je lumpík


• Úryvky z knihy „Happiness is a choice“ ve slovenštině

Se svolením V. Mokráně, díky kterému máme v Čechách knihu Son Rise Zázrak pokračuje, přidáváme úryvek (ve slovenštině) z knihy „Happiness is a choice“, což je bestseller od Bearse o štěstí, našich volbách a životním přístupu.

úryvky: Happiness is a choice


• Náš článek "Canisterapeutka Brusinka" na dobrovolník.cz

článek: Canisterapeutka Brusinka (se svatozáří)


• Milá slova od naší bývalé dobrovolnice Míši

Milá Baru, Ernesto a Ángelku, chtěla jsem vám moc poděkovat za to, jací jste, že jste mi dovolili být na chvíli součástí vaší rodiny. Nikdy jsem si nemyslela, že bych se chtěla nějak změnit. Ale tím, že jsem vás poznala, ve mě proběhla největší změna v mém životě. Měla jsem potřebu něco udělat a začala jsem od sebe. Změnila jsem pohled na život, své názory. Ángelku, tobě děkuji ze všeho nejvíc. Jsi učitel všech! Jsi něco jako malý Budha, který je minimálně schovaný ve tvé duši. Baru, tobě děkuji za vstřícnost a lásku, kterou v sobě máš, a Ernesto, tobě děkuji za tvou obrovskou moudrost! Nikdy nezapomenu a budu se k vám velice ráda stále vracet. Nevím jestli jsem dokázala těmito pár větami vyjádřit to, co mám na srdci. Pokud ne, tak doufám, že alespoň mezi řádky je schovaný vděk a láska k vaší rodině. Fandím vám a věřím, že vaše štěstí nebude nikdy menší, než jaké ho od vás znám. Jen tak asi můžete na ostatní působit tak pozitivně. :-) Míša


• Na hlavní stránku přidána témata eurytmie a canisterapie.


• Kousek nové knihy Rauna v češtině

Raun Kaufman Autism Breakthrough.pdf


•Článek "Jak se naučí zdravit" z novinek na Adventoru

Se svolením V. Mokráně, díky kterému máme v Čechách knihu Son Rise Zázrak pokračuje, přidáváme úryvek (ve slovenštině) z knihy „Happiness is a choice“, což je bestseller od Bearse o štěstí, našich volbách a životním přístupu.

článek: Jak se naučí zdravit?


06/2014


• Zní to přehnaně, že autismus je dar? Náš článek na www.dobrovolnik.cz

článek: Autismus jako dar


• Do odkazů přidán Adventor a specifický článek Netruchlete pro nás

Z článku: "Pro dobro rodičů a pro dobro jejich dětí vyzývám rodiče, aby zásadně změnili přístup k tomu, jak autismus vnímají... A protože to dítě vstoupilo do mého života, je to všechno moje poslání, pokud toto poslání přijmu."

Adventor.org

článek: Netruchlete pro nás


• Krásná báseň od Bearse (zakladatele Son Rise Program®):
o nás a o našich speciálních dětech...
"A já budu mostem..."


Moje DÍTĚ SE KOLÉBÁ ZEPŘEDU DOZADU… A JÁ JSEM NA NĚJ PYŠNÝ.
Moje dítě se točí dokola… a já ho miluji.
Moje dítě dělá zvuky, kterým nikdo nerozumí… a já jsem fascinován.
Moje dítě vypadá jako jiné děti, ale je VELMI odlišné.

Moje dítě nemá samé jedničky.
Moje dítě není sociálně obratné.
Moje dítě neříká ahoj nebo dobrý den či na shledanou.
Moje dítě se nedívá do očí druhých lidí, alespoň ne velmi často.

Kdo je moje dítě? Moje dítě je to, které miluji.
Moje dítě má AUTISMUS a já jsem jeho hrdým rodičem.
Pokud se nemůžete dívat do očí mého dítěte, podívejte se do mých…
a já budu mostem a já budu větrem a já budu písní autismu.

A kdo jsem já? Jsem hrdým rodičem. A ukážu vám svou tvář i tvář svého dítěte.
Nebudu se bát vašich názorů a budu silný, i když se ode mě odvrátíte.
A ukážu vám, jak nejlépe dovedu, co pro své dítě chci ze všeho nejvíc…
je to láska, a to i když vy nebudete milovat mě nebo moje dítě.
Nejsem minulost. Jsem přítomnost a budu budoucnost. Jen počkejte a sledujte.

~~ Barry Neil Kaufman

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MY CHILD ROCKS BACK AND FORTH...AND I AM PROUD OF HIM.
My child spins in circles...and I love him.
My child makes sounds no one understands...and I am fascinated.
My child looks like other children but is VERY different.

My child isn't a straight A student.
My child isn't socially adept.
My child doesn't say hello or good-bye.
My child doesn't look into the eyes of others, at least no often.

Who is my child? My child is the one I love.
My child has AUTISM and I am his proud parent.
If you can't look into my child's eyes, look into mine...
and I will be the bridge and I will be the wind and I will be the song of autism.


And who am I? I am a proud parent.
And I will show you my face and my child's face.
And I will be unafraid of your judgments and strong even if you turn away.
And I will model to you as best I can what I want most for my child...
which is love, even if you don't love me or my child in return.
I am not the past. I am the present and I will be the future. Just you wait and see.

~~ Barry Neil Kaufman• Článek p. Třešňáka o autismu získal významné ocenění.

Text o výchově autistických dětí získal Novinářskou cenu Psychiatrické společnosti.

Děti úplňku - Téma Respekt


05/2014


• Další návštěva Lindy Cecavové

Měli jsme to štěstí, že Linda k nám opět mohla přijet domů, a byl to pro nás zase velmi speciální den. Hlavním tématem byla Ángelova rigidita a jak posílit jeho flexibilitu. Dostali jsme výborné tipy, např. jak obohatit jeho oblíbené aktivity s planetkami a Šmoulíky nebo jak experimentovat se vzdáleností, co se týká očního kontaktu. Linda s ním také zkoušela úplně nové hry. Ángel se k Lindě choval, jako by to byla jeho dobrá známá, přitom se viděli teprve podruhé - hrdě ji ukazoval svého šneka a další oblíbené hračky. Hodně jsme se nasmáli v herně i mimo hernu a byl to opět moc přínosně strávený čas. Linda je takový pozitivní anděl a šíří kolem sebe dobrou náladu, radost, víru a naději, vůbec se nedivím, že ji speciální děti tak milují. A my rodiče samozřejmě taky :-)